Pane Salači, panuje po polovině soutěže s výsledky prvního týmu spokojenost?
Pokud budeme hovořit o výsledcích, tedy bodovém zisku, nemůžeme jednoznačně tvrdit, že jsme spokojeni. Mužstvo určitě mohlo získat díky předváděným výkonům více bodů.

Podobně se vyjádřili při hodnocení podzimu také trenér Žák a kapitán Sigmund…
S jejich názory souhlasím. Herní kvalita nám nescházela v převážné většině utkání. Bohužel ne všechny zápasy skončily výsledkem, který by odpovídal průběhu utkání a předváděné hře obou soupeřů. Takový je ale fotbal. O výsledku rozhoduje spousta drobností a nikoli umělecký dojem.

Jaké drobnosti máte na mysli?
Tak třeba v několika utkáních jsme doplatili na neproměněné šance, individuální chyby hráčů, v druhé polovině podzimu chyběla trocha fotbalového štěstí. Na druhou stranu v prvních zápasech nám často štěstěna přála.

Jaký cíl v létě mužstvu vůbec dostalo?
Cíl před sezonou byl naznačen přestupovou politikou. Kádr doznal značných změn. Opustila nás řada zkušených hráčů, kteří byli nahrazeni perspektivními hráči z mládežnických mužstev našeho klubu a z mužstev z nižších soutěží. Cílem tedy byla stavba nového mladého perspektivního týmu, který se bude pohybovat v první polovině tabulky a případně se bude tlačit i na její čelo.

A jak jste tedy s podzimními výkony nově vybudovaného týmu spokojený?
Obměna kádru byla skutečně razantní. Kádr našeho týmu je po béčku Sparty druhý nejmladší v druhé lize s věkovým průměrem 22 let. Další kluby začínají na 24 letech. S ohledem na tuto skutečnost měly výkony týmu, který má minimum zkušeností z profesionálních soutěží, kvalitní parametry s perspektivou dalšího zlepšování.

Co jste viděl na podzim jako hlavní slabinu tohoto mladého a nezkušeného celku?
Odpověď je vlastně už v otázce. Slabinou byla právě ta nezkušenost, občas také absence správných herních návyků. Takové slabiny mohou při kvalitní práci hráčů i trenérů odeznít právě herní praxí našich talentovaných hráčů v kvalitní soutěži.

Mužstvu se příliš nedařilo na hřištích soupeřů. Kde hledat důvody?
Nedařilo se opět hlavně výsledkově, i když pojem „nedařilo se“ je dost relativní. Bodové zisky ze hřišť Bohemians či Dukly a vítězství na béčku Sparty určitě špatnými výsledky nejsou. Ve skutečnosti jsme na hřištích soupeřů, kromě Karviné, odehráli velmi solidní utkání, přičemž jsme skutečně pokaždé mohli dosáhnout na body. Myslím, že i za těmito výsledky lze hledat nezkušenost.

Na podzim dostávali daleko více prostoru mladí fotbalisté, i hráči z dorostu, než tomu bylo dříve. S odstupem půl roku, hodnotíte to jako správnou cestu?
Ze všech hledisek hodnotím tuto cestu jako správnou. Mladí hráči z dorostu, stejně jako hráči z nižších soutěží dokázali, že si takovou šanci zasloužili. Dokázali herně obstát v těžkých utkáních a potvrdili, že nastavená cesta má určitě budoucnost. Zároveň tím, jak se vypořádali s nároky, které na ně byly kladeny, dávají motivaci dalším hráčům vychovávaným v naší fotbalové akademii.

V zimě se tedy nebude opakovat radikální obměna kádru.
V žádném případě nás už nečekají další radikální změny. Kádr bude nyní doplňován citlivě na postech, kde se objeví mezery kvalitativní nebo kvantitativní. Samozřejmě se nevyhneme ani odchodům hráčů z našeho klubu. Takové transfery se budou řídit principy poptávky a nabídky.
To znamená, že budete i v nejbližších letech stavět na mladých hráčích z Čech i ciziny a na vlastních odchovancích akademie Josefa Masopusta?
Naše strategie je skutečně postavena na kvalitní práci s mládeží, která musí produkovat fotbalisty schopné obstát v profesionálním fotbale. Takže tedy nadále budou dostávat příležitost naši odchovanci, včetně cizinců působících v našich mládežnických týmech, stejně jako mladí hráči z Čech i ciziny vytipovaní našimi skauty.

Jak jste už řekl, o některé hráče Baníku projevují zájem kluby z vyšší soutěže či zahraničí. S odchody kolika jmen počítáte? Můžete také naznačit, o koho se jedná?
Je pravda, že o některé naše hráče je zájem z klubů Gambrinus ligy i z kvalitních zahraničních celků. Ale protože veškerá jednání nejsou v tuto chvíli ještě v konkrétních obrysech, nerad bych vytvářel prostor pro jakékoli spekulace. Zatím mohu pouze potvrdit, že klub uplatnil opci na přestup brankáře Lukáše Palečka z Vítkovic a do prvoligových Budějovic se vrací Václav Mrkvička.

Jsou v plánu nějaké příchody?
Na posty, kde působí hráči, o které je zájem na přestupním trhu, máme samozřejmě vytipované náhrady.

Budete hledat také mezi prvoligovými fotbalisty či známými jmény?
Mohu naznačit, že to nejsou známá a prvoligová jména.

Jaké představy máte o jarní části sezony?
Druholigová soutěž je extrémně vyrovnaná, proto bude záležet především na startu do jarní části. Snad to nebude znít přehnaně troufale, ale já věřím, že pokud se nám povede vstup do jara, můžeme pořád zajišťovat bezesné noci všem kandidátům postupu. V každém případě po konci soutěže chceme mít dobrý pocit ze započaté práce. A také dát najevo všem soupeřům, že mostecký fotbal by měl patřit k tradičním účastníkům Gambrinus ligy.

Takže klub se v nejbližších letech bude pokoušet o návrat do první ligy?
Pravdou je, že postup není prioritou tohoto ročníku. Nicméně pokud se ještě šance naskytne, nepohrdneme jí. Protože i s mladým, nezkušeným kádrem jsme v první polovině soutěže herně nepropadli, vyjma dvou utkání s Ústím a zmiňovaným zápasem v Karviné, není důvod nestanovit si nejvyšší cíle už na nejbližší sezonu. A to přestože se druholigová soutěž ukazuje jako velmi obtížná a nevyzpytatelná, což dokazují i letošní výsledky loňských aspirantů postupu.

MARTIN CHLÁDEK