Toho učitelé pozvali u příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka. Na místní škole jsou totiž žáci různých národností. A tak sympatický sportovec vyprávěl o tom, jak se učil český jazyk, jaké byly jeho začátky v České republice.

Ljevakovič dneska mluví perfektní češtinou. Samozřejmě poznáte, že je cizinec, ale rozumíte mu parádně. A tak s mikrofonem v malé tělocvičně desítkám dětí odpovídal.

Herec Martin Hofmann a olympionik Artur Omarov si zazápasili a pak si dali limču v legendární Severce.
Seriál Most na žíněnce? Hofmann si dal pivo v Severce a vyzval olympionika

„Ty začátky byly samozřejmě těžké, ale tehdejší fotbalový trenér po mne dupal a nutil mne, abych se češtinu učil,“ vyprávěl otec dvou chlapců. V začátcích narážela na náročný jazyk i jeho manželka. „Ale hodil jsem jí do vody a řekl jí, že se prostě musí učit, aby si našla kamarádky, aby si mohla objednat v restauraci jídlo,“ pousmál se exteplický fotbalista, který vrcholnou kariéru ukončil v roce 2021. Pak ještě dva roky kopal za teplickou rezervu ve třetí lize.

Dneska už hraje lidově na žízeň krajský přebor za Modlany, kde se potkal s bývalými spoluhráči Michalem Doležalem nebo Vlastimilem Stožickým. Teplický klub, který miluje, mu zůstal v srdci a dnes tady trénuje dorostence.

Příprava: FŠ Litvínov (žluté dresy) - Ledvice
FOTO: Skvělá konfrontace dorostenců Litvínova. Dostali „bůra" a potřebnou lekci

Mostečtí školáci si ho proklepli důkladně. Komu fandíte? Messimu nebo Ronaldovi? „Přiznám se, že ani jednomu, ale kdybych si měl vybrat, tak Messi,“ usmíval se dotazu. Jste slavný? „Na to nedokážu moc odpovědět, ale když jsem hrál za Teplice, tak asi trochu slavný jsem byl,“ smál se Ljevakovič, který přiznal, že má rád žlutou barvu a v současnosti studuje trenérskou licenci. I tady se pořádně jazykově zapotí, hlavně při různých lékařských odbornostech a anatomii. Teď potěšil mostecké školáky svými příběhy.

„Naše škola se věnuje dětem s odlišným mateřským jazykem. Individuálním přístupem se snažíme poprat s jazykovou bariérou u mongolských a především ukrajinských žáků, kteří přišli v nelehké situaci,“ vysvětlila pedagogická asistentka Marcela Klíchová. „A právě proto jsme Admira pozvali, aby dětem povyprávěl, jak se pral na hřišti i mimo něj s novým českým jazykem,“ dodala Klíchová.