Aleš Valenta přijel do Mostu, do tehdejšího Centra volného času, v červnu 2002, po svém triumfu na zimní olympiádě v Salt Lake City, kde jako první člověk na světě skočil trojité salto s pěti vruty a vybojoval pro ČR zlatou medaili. O to, že slavný sportovec zavítal na sever se zasloužil tehdejší trenér Atletického klubu Most Stanislav Peřina, který olympijskému vítězi předal na památku knihu o Mostecku. U kulturní vložku setkání se zlatým olympionikem se tehdy postaral písničkář Míra Kuželka, koncertující bez dnes již neodmyslitelného klobouku a s ostříhanými vlasy. Aleš Valenta byl samozřejmě středem pozornosti a účastníkům besedy se rád na památku podepsal.

Zdroj: Youtube

Valenta startoval na ZOH 1998, 2002 a 2006. V Naganu 1998 skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý, v Salt Lake City 2002 olympijský závod vyhrál a v Turíně 2006 se umístil na 21. místě. V letech 1999 – 2006 se celkem dvanáctkrát umístil na stupních vítězů v závodech Světového poháru, z toho tři závody vyhrál. Začátkem května 2007 ze zdravotních důvodů ukončil kariéru.

Uváděl předávání cen Sportovec roku 2008 (tuto anketu v roce 2002 sám vyhrál), měl svoji talk show Sportbar na rádiu Frekvence 1. Je moderátorem pořadů Auto Moto Revue a Lvíčata vysílaných v České televizi.

Vystavěl a provozuje sportovní komplex Acrobat Park ve Štítech, centrum pro trénink a závody v akrobatickém lyžování, snowboardingu i další sportech. (luk)