Členům spolku Severočeský letecký archiv Most, který se zabývá historií II. sv. války na Mostecku, se totiž nedávno podařilo získat snímky z lagun za chemickým závodem v Záluží, které by byly pro život ropáka bahnomilného, hlavní postavu Svěrákova filmu, ideálním prostředím pro život. Snímek Ropáci se ale točil hlavně na Chomutovsku, v okolí Tušimic.

Historické snímky, které má spolek k dispozici, vznikly jako oficiální fotografie pro tehdejší chemický závod STW (Sudetenländische Treibstoff Werke AG) v lednu a v únoru roku 1944, kdy už se za chemičkou laguny vytvářely nedaleko obce Kopisty. Závod byl v té době totiž přes rok v plném provozu.

Jeho výstavba začala slavnostním výkopem 5. května 1939. První vlak s benzínem vyrobeným z mosteckého hnědého uhlí byl odtud vypraven už 15. prosince 1942. Závod v té době patřil k sedmi největším dodavatelům pohonných hmot pro německou armádu. Výrobu přerušovaly spojenecké nálety v letech 1944 – 1945, kdy se produkce úplně zastavila. Výrobu chemička opět zahájila až po válce, několikrát v průběhu doby změnila název, pak i majitele, a produkuje pohonné hmoty dodnes. Ty staré laguny už, stejně jako obec Kopisty, na svém místě nenajdete. 

Karel Otto Novák – Severočeský letecký archiv Most