Vedení města panu Stanislavu Hanzíkovi oficiálně pogratuluje v září v litvínovském zámku Valdštejnů, a to při plánovaném slavnostním setkání. Jedna expozice zámku je věnována právě jeho dílu.Stanislav Hanzík vystudoval reálné gymnázium v Mostě a Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jana Laudy. V roce 1963, po návratu ze stipendijního pobytu v Paříži, se rozhodl vybudovat ateliér v rodném kraji, a to na Křížatkách.

Od roku 1963 do roku 1990 působil na AVU v Praze jako profesor sochařství. Věnuje se volné plastice, portrétu a realizacím v architektuře. Při vernisáži plastik sochařského sympozia 28. srpna 2006 bylo Stanislavu Hanzíkovi uděleno čestné občanství města Litvínova za výjimečnou uměleckou tvorbu, kterou přispívá k propagaci města i celého regionu. V Litvínově se s jeho dílem můžete setkat na několika místech.

V Zámeckém parku u vodní nádrže je umístěn Galantní dialog (pískovec), před zimním stadionem bronzová socha Ivana Hlinky, v Pietním parku Pocta Matyáši Braunovi (pískovec), před Citadelou Památník 1. stavby mládeže (bronz).Stanislav Hanzík je známý portrétista významných českých i světových osobností. Ztvárnil portréty umělců, vědců, architektů, spisovatelů a jiných osobností českého i světového kulturního dědictví: Matka Tereza, Bohumil Hrabal, Božena Němcová, Karel Hynek Mácha, Josef Sudek, Bedřich Smetana, Jaroslav Seifert, Alfons Mucha, Karel Hašler…

Město Litvínov