Společný výlet k jezeru Most i s odborným výkladem Dominiky Müllnerové ze státního podniku DIAMO absolvovali senioři z Domova pro seniory ulici Jiřího Wolkera. Byli mezi nimi i vozíčkáři či další pohybově omezení penzisté, kteří nemají šanci dostat se do vzdálenějších míst. Výlet pro ně zprostředkovalo město Most ve spolupráci se zdravotnickým lyceem a Dopravním podnikem měst Mostu a Litvínova, který na akci poskytl Taxík Maxík. Ten převezl hendikepované seniory z penzionu do areálu jezera Most.

Někteří jezero znají pouze z fotografií nebo toto místo ještě z dob starého Mostu, ale doposud neměli možnost je kvůli svému hendikepu navštívit.

„Smyslem této akce je přiblížit proměny města i lidem, kteří kvůli zdravotním problémům většinu času tráví pouze v penzionu nebo jeho okolí. Velmi mě těší, že se do akce zapojili studenti 3. ročníku oboru zdravotnického lycea z VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most, kteří zajistili doprovod seniorů na výletě. Empaticky reagovali na potřeby a přání seniorů, byli jim velkou oporou. Je to skvělá ukázka mezigenerační spolupráce,“ vysvětluje náměstkyně primátora města Mostu Markéta Stará, která se ujala také průvodcovské role.

Akce se setkala s velkým ohlasem. Během výletu dělal každému seniorovi společnost jeden student, který byl připraven i pomoci, kdyby se vyskytl nějaký problém.

„Jsme naprosto nadšení z toho, co všechno jsme během této návštěvy viděli. Budeme mít dlouho na co vzpomínat. Řada uživatelů našeho domova je pohybově tolik omezená, že absolutně nemá šanci se tak daleko vypravit,“ radovala se 85letá Hana Laudová.

Společné setkání si pochvalovala také studentka 3. ročníku Franziska Táborová. „Pro mě bylo toto setkání velmi emotivní. Hrozně mi to připomnělo vzpomínky na prarodiče, které už nemám. Moc jsem si ten společný den s babičkou, kterou jsem tu doprovázela, užila,“ uzavírá.

Senioři se vraceli z výletu šťastní, rozpovídaní, společenští a vytržení ze svých každodenních rutin. Věříme, že se tato akce stane tradicí. (vyd)