Se změnou Zákona o odpadech se situace zásadně změnila a projekt nyní postoupil do další fáze. Dne 21. listopadu bylo uveřejněno oznámení o zahájení zadávacího řízení na zakázku Zařízení pro energetické využití odpadů, EVO – Komořany, Most ve Věstníku veřejných zakázek.

V současné době má před sebou teplárenská společnost důležitý cíl: najít solidního partnera pro stavební realizaci projektu. „Počítáme, pokud vše půjde hladce, že zhruba do jednoho roku budeme znát výsledek výběrového řízení a realizace projektu bude dokončena v roce 2026,“ sdělil Petr Mareš, technický ředitel United Energy.

V současné době, kdy Evropu obchází strašák nedostatku plynu, energie prudce zdražují a uhlí je téměř zapovězené slovo, nabývá projekt ZEVO Komořany na aktuálnosti. Realizace zařízení EVO je velmi důležitým prvkem procesu dekarbonizace a transformace teplárny v Komořanech. „Chceme spojit žádané a moderní s užitečným. Připravujeme se na odchod od uhlí, které nahradíme alternativním palivem, na které je spolehnutí – lokálním odpadem. Nabízíme tak omezení skládek, odstranění již nevyužitelných komunálních odpadů a jejich využití při výrobě tepla a elektřiny,“ dodal Petr Mareš.

Miloslava Kučerová – mluvčí United Energy