Pokud se rozhodnete prožít letošní Muzejní noc právě v mosteckém muzeu, určitě nebudete litovat. Seznámíte se jak s historií muzea i budovy, ve které dne instituce sídlí, tak s prací přírodovědců. Ti zájemcům ukáží, jak se preparuje zvířecí nebo entomologický materiál. Od konzervátorů se dozvíte, jak ošetřují a uchovávají umělecká díla a během komentované prohlídky odhalí kurátoři bohatství galerijních a muzejních sbírek.

Slavnostní zahájení se koná v 17 hodin, kdy bude pokřtěn komiks Katrin Buttigové a Jiřího Šlajsny Alchymistova dcera – Příběh Edwarda Kelleyho a jeho nevlastní dcery Vestonie. Na křestu se budete mít možnost seznámit se samotnou autorkou a jedno vydání komiksu si odnést domů.

Mozaika Zdeňka Sýkory v Litvínově, pondělí 20. května 2024.
Rada města rozhodla o osudu unikátní mozaiky u litvínovské lékárny

Do muzea ale můžete zavítat již dopoledne, kdy bude pro malé a velké návštěvníky připravena alchymistická slavnost Den magistra Kelleyho. Akce proběhne na nádvoří, v zahradě před muzeem a v sousedním parčíku.

Mostecké muzeum zve na den a noc plnou umění a historie.Mostecké muzeum zve na den a noc plnou umění a historie.Zdroj: Městské muzeum a galerie v Mostě

Těšit se můžete na pohádku v podání Davadla rozmanitostí, která v 10 hodin celý program zahájí. V historickém programu se v průběhu dne představí kejklíři, šermíři, hadí žena či kozí tanečnice a chybět nebude ani samotný alchymista a mág, magistr Edward Kelley. Od 10 do 16 hodin bude v parčíku vedle muzea v provozu také tradiční soutěžní stezka, kde budou děti plnit rozmanité úkoly.

„Muzejní noc je skvělou příležitostí, jak přiblížit naši práci veřejnosti a ukázat, co všechno se děje za kulisami,“ uvedl ředitel Oblastního muzea a galerie v Mostě Michal Vavroch.

Přijďte se podívat na muzeum tak, jak ho neznáte.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Co je to Muzejní noc?

Organizace Festivalu muzejních nocí se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury. Letos se akce koná již po dvacáté.

Fenomén Muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů. 

Mohlo by vás zajímat: Repre se vyklízí, obchody u plotu jsou otevřené. Protestních básní přibylo

Zdroj: Martin Vokurka