Expozice, rozdělená do několika tematických okruhů, poskytuje návštěvníkům detailní pohled na klíčové historické události a osobnosti, jež formovaly jak samotnou Alianci, tak i rozhodnutí České republiky stát se jejím členem. Mezi významné postavy, kterým expozice věnuje pozornost, patří například prezidenti Havel a Clinton či Madeleine Albrightová.

Akce se účastnil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
Soutěž Junior 2024 v Litvínově: mladí talenti odhalili kadeřnické a módní trendy

Kromě historického kontextu se výstava zabývá i současnými tématy, jako je například konflikt na Ukrajině. Neopomíjí ani výzvy, které na členské státy NATO čekají v budoucnosti, včetně otázek spojených s vesmírnou bezpečností, kybernetickými hrozbami či dopadem umělé inteligence na obranné strategie.

V souvislosti s touto významnou událostí se vyjádřil i Petr Pavel, prezident České republiky: „NATO je nejsilnější obranné uskupení na světě, být jeho součástí je nejenom čest, ale především bezpečnostní záruka.“ Tento citát jasně reflektuje významnou roli, kterou NATO hraje v zajištění stability a bezpečnosti.

Okruh letos navštívil i prezident Petr Pavel. Foto: Se svolením Autodromu MostPrezident Petr Pavel loni navštívil Autodrom Most. Foto: Se svolením Autodromu MostZdroj: Deník/Edvard Beneš

Více informací o výstavě a NATO najdete na Facebooku a Instagramu, kde jsou pravidelně zveřejňovány aktualizace a zajímavosti.

Daniela Doubětová

Mohlo by vás zajímat: V Mostě začal pětidenní festival s divadlem a koncerty pro veřejnost

Zdroj: Martin Vokurka