Portál byl původně vytvořen pro Zdravotnické záchranné služby, ale nyní ho úspěšně využívá i Městská policie. Jak funguje, popsal ředitel městské policie Jaroslav Hrvol: „V případě, že se na linku 156 například dovolá člověk, který je z jiného města a není schopný popsat, kde se nachází, nebo se třeba ztratí v lese, musíme ho lokalizovat, abychom mu mohli poskytnout pomoc. Volající obdrží od operačního pracovníka SMS zprávu se speciálním odkazem, který volajícího po otevření lokalizuje, a jeho poloha se nám zobrazí na mapě.“

Praktické je, že není potřeba mít v mobilním telefonu nainstalovanou žádnou aplikaci, vše funguje pouze prostřednictvím odkazu z SMS zprávy. Volajícímu tak stačí chytrý mobilní telefon s připojením k internetu. O využití této technologie rozhoduje operátor na základě předchozího průběhu telefonické komunikace.

Ilustrační foto.
Noční krádež v Mostě. Policie zadržela opakovaně trestaného muže

V případě potřeby může operační pracovník spustit videohovor a po obdržení povolení ke spuštění kamery ze strany volajícího může vidět situaci přímo na místě události. Video lze také přeposlat motohlídkám v terénu, aby měly před příjezdem na místo události reálný obraz situace.

Díky rychlé lokalizaci a možnosti vizuálního kontaktu mohou strážníci lépe posoudit situaci, zvolit optimální způsob zásahu a provést zásah bezpečněji a efektivněji. „Bohužel se dostáváme i do situací, kdy každá vteřina rozhoduje o lidském životě nebo zdraví a právě v těchto situacích může být portál Bezpečí neocenitelný,“ doplnil Jaroslav Hrvol.

Portál Bezpečí zároveň usnadňuje komunikaci s cizojazyčnými volajícími, protože součástí portálu je chat s automatickým překladem pro zahraniční volající. Je zde také možnost posílat fotografie přímo operačnímu pracovníkovi, které se mu zobrazí na monitoru. Po ukončení hovoru se sledování polohy i videopřenos ukončí.

Městská policie Most zavádí inovativní portál Bezpečí.Městská policie Most zavádí inovativní portál Bezpečí.Zdroj: město Most

V Mostě strážníci zatím využili portál Bezpečí v jednotkách případů, kdy nebylo možné určení místa události popisem. Například při nálezu uhynulé srny vedle stezky pro běžce na Resslu, při oznámení o nálezu injekční stříkačky nebo při odkládání objemného odpadu u kontejnerů.

Častější využití portálu Bezpečí se předpokládá v letních měsících, kdy jsou lidé více venku. V Mostě je mnoho rozlehlých volnočasových areálů, kde je často problematické lokalizovat volajícího. „Díky Olympijskému festivalu bude v Mostě také velké množství návštěvníků z jiných měst, kteří by mohli mít problém popsat, kde se nachází. Proto jsem rád, že jsme na léto zase o něco lépe připraveni,“ uzavřel Jaroslav Hrvol.

Portál Bezpečí je podle jejich autorů určen jak pro velká, tak i pro menší města. Z technického hlediska jsou požadavky na zavedení minimální a portál je možné spustit v řádu několika týdnů.

Městská policie Most

Mohlo by vás také zajímat: Podívejte se na hokejovou euforii u jezera Most. Největší fandění teprve přijde

Zdroj: Martin Vokurka