Soutěž se konala koncem září u příležitosti svátku seniorů v ústeckém kulturním domě, jen z důvodu hrozby nákazy místo běžných diváků seděli v hledišti pouze rodinní příslušníci. Soutěžícím to ale na nadšení a elánu nijak neubralo.  V několikahodinovém klání nakonec korunku a ocenění Babička roku 2020 Ústeckého kraje získala Mostečanka Ilonka Šnorychová.

„Opravdu jsem to nečekala,“ přiznává energická žena, z níž elán a radost ze života doslova tryská. Během soutěžního odpoledne absolvovala, stejně jako její soupeřky, krátký rozhovor, v němž se představila, volnou kategorii, kdy předvedla scénku v roli stylizované uklízečky, aby dokázala, že si umí udělat legraci i sama ze sebe, a módní přehlídku spojenou s rozhovorem s Vladimírem Hronem, který soutěž moderoval. „Když se rozdávala ocenění a neznělo mé jméno, myslela jsem si, že soutěží projdu bez korunky. A nakonec jsem stála na pomyslném nejvyšším stupínku,“ vypráví třiasedmdesátiletá Ilonka, která porotu zaujala především strhujícím komediálním, pohybovým a hudebním výstupem v roli uklízečky.

Třetí místo si vybojovala Jana Vránová z Roudnice nad Labem, stříbrnou babičkou se stala Hana Baráková z Lovosic a cenu sympatie získala osmadevadesátiletá Ústečanka Dana Jírová. Vítězná Ilonka Šnorychová se narodila a žije v Mostě, celý profesní život pracovala jako recepční. S manželem vychovala dceru Renatu, která bydlí v Praze, a dnes je pyšnou babičkou Klaudie a Daniela. Ani ve svém věku nelenoší, naopak. Ráda tančí, chodí do společnosti, běžkuje, je zábavná a jak sama říká, ničemu se nepoddává. „Musíme si umět stáří zpříjemnit a nechovat se k druhým jako morousi,“ říká s přesvědčením a úsměvem ve tváři. „Ráda se také pěkně obléknu a upravím, zkrátka mě život baví,“ dodává Ilonka, která svým elánem a chutí do života může být příkladem i mladším lidem.

Pokud to epidemiologická situace dovolí, celostátní kolo se bude konat 18. listopadu v Olomouci. Nezbývá než držet Ilonce Šnorychové, která bude reprezentovat náš kraj, palce i pěsti.

Alena Sedláčková - magistrát města Mostu