Od té doby, co bylo otevřené pro veřejnost, je neustále vyhledávaným cílem výletů, procházek, posezení u stánků nebo jenom relaxu. Přesně to je jezero Most, které se nachází v místech, kde kdysi stálo královské město Most, zbourané kvůli těžbě hnědého uhlí.

Vodní plocha a okolí kolem prostě láká v každou roční dobu. Ostatně parkoviště, vybudovaná pro návštěvníky, která jsou věčně plná, jsou toho jasným důkazem.

Na své si zde přijdou nejen obdivovatelé vodních ploch, nebo vodních radovánek, ale také zájemci o vodní ptactvo nebo potápění. Nedávno zde začal působit veslařský klub Ohře.

Kdo se přijde či přijede jenom podívat, může se občerstvit ve stáncích, které pobytu u vody dodávají patřičné zázemí a luxus. Jsou zde i hřiště pro děti i dospělé, ke sportování trasu kolem jezera využívají běžci nebo cyklisté. Kolem vody také vede naučná stezka přibližující okolní přírodu. V zimě sem pravidelně zavítají otužilci.

Napouštění jezera začalo v říjnu roku 2008. Vodní plocha má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Hladina je v nadmořské výšce 199 m n. m.. Maximální hloubka činí 71 metrů a při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m³. Jezero bylo zpřístupněno široké veřejnosti před dvěma lety, v polovině září roku 2020.

Jana Kratinová