Původně měla o nejhezčím česnu rozhodovat komise, svého hodnocení se ale vzdala. „Všechny dětské výtvory jsou natolik povedené, že jsme neuměli rozhodnout, který je nejkrásnější. Tento těžký úkol jsme proto přenechali veřejnosti,“ uvedl předseda komise Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace.

Pro kolektiv, který namaloval nejkrásnější česna, společnost připravila atraktivní cenu. Uspořádá pro děti Den na rekultivacích. Podívají se do včelína a průhlednými stěnami úlů budou moci pozorovat život včel. Prohlédnou si zemědělskou techniku a projedou se na moderním traktoru a budou mít i příležitost nakrmit krávy, které se pasou na vnitřní výsypce lomu Vršany. Hlasování pro nejlepší česno se uskuteční během výstavy v litvínovské městské knihovně od poloviny února.

Od 6. března se výstava přesune do Městské knihovny v Mostě. Kromě hlasování čeká na návštěvníky řada zajímavostí ze života včel nejen na rekultivacích povrchových lomů. Velký včelín, do něhož se vejde až desítka včelstev, se objevil během loňské medové sezony na rekultivovaných plochách v okolí lomu Vršany. V dohledné době přibude stejný včelí domek také na rekultivacích lomu Československá armáda. Včelíny jsou na veřejnosti nepřístupném místě, kde mají včely dostatek potravy. Svůj domov už našly také v areálu Elektrárny Počerady a Teplárny Kladno. (pim)