Nemohla jsem uvěřit, že se pořadatelům, tedy Statutárnímu městu Most, podařilo zajistit a pozvat do Mostu opravdové pojmy v oblasti folku a country, a to Františka Nedvěda s kapelou a Spirituál kvintet. Skvělé! Ale jak to bude se zájmem a účastí Mostečanů? To se mi honilo hlavou, když jsem kolem 15. hodiny vcházela do areálu letní scény na Benediktu. „No, první kapela je Kamelot, uvidíme“, řekla jsem si.

Návštěvníci se trousili ze všech stran, pěšky, autem i na kole. Usedali na připravené lavice, do vlastních křesílek, na trávu na deky i bez deky nebo jen tak postávali. Na začátku produkce Kamelotu byly řady lavic plné, ale kolem nich bylo ještě místo. Ale v 17.30, když na minutu přesně začal hrát Spirituál kvintet, už byste volné místečko těžko hledali. Pan Tichota prováděl s přehledem koncertem své kapely, vtipně glosoval; těžko uvěřit že mu v dubnu letošního roku bylo 82 let!

Zněly písničky novější a pak především ty staré, všem dobře známé. Zelené pláně s nimi zpíval celý areál, při písničce Ten širý proud se diváci nechali nést krásným hlasem zpěvačky Veroniky Součkové, naplno burácelo obecenstvo jako jeden muž při spirituálu Starý příběh. Škoda, přeškoda, že kapela v roce 2020 ukončí svou činnost… O to cennější je, že Mostečané mohli Spirituál kvintet vidět a slyšet před ukončením jejich kariéry.

Koncert Tomáše Linky a jeho skupiny Přímá Linka byl pěkný, na přání Mostečanů zahrál na závěr oblíbenou písničku „Paní má se má“, ale pak už volné místečko nikde nebylo a mezi diváky to vřelo, neboť na podiu začali ladit členové kapely Františka Nedvěda. Stánky, Igelit, Na kameni kámen, Růže z papíru, Frankie Dlouhán, Signály, Skládanka… Všichni nadšeně zpívali, atmosféra jako za starých časů, každé slovo písničky má stále svůj význam i pro naši svobodnou společnost.

Děkuji za Mostečany za krásný zážitek.

Milena Vágnerová