„Jsem rád, že se zde můžeme sejít symbolicky v období kolem svátku svaté Barbory, patronky horníků. Záslužné kříže jsou oceněním těžké práce báňských záchranářů, bez nichž by se hornická činnost neobešla. Zároveň je také vyjádřením díků jejich rodinám, že je při výkonu jejich náročné profese podporují,“ uvedl v úvodu slavnostního podvečera Martin Štemberka, předseda Českého báňského úřadu. Ocenění převzala desítka báňských záchranářů.

Nejvyšší ocenění, zlatý záchranářský záslužný kříž, obdržel Vlastimil Neliba, zástupce předsedy Obvodního báňského úřadu pro Prahu a Středočeský kraj. Stříbrným záchranářským křížem byli vyznamenáni Michal Uhlíř, zástupce hlavního mechanika HBZS v Mostě a Josef Machýček, mechanik HBZS Praha. Bronzový záchranářský záslužný kříž převzali Jaroslav Buryšek, Milan Kostjuk a Petr Výborný z Hlavní báňské záchranné stanice v Mostě, jejich kolegové Oldřich Brabec, Alexandr Tvrdík a Josef Werner ze Sokolovské uhelné a Kamil Tuček z HBZS Praha. Slavnostní večer využívají pravidelně zástupci severočeských společnosti skupiny Sev.en, aby poblahopřáli držitelům rezortní medaile Jiřího Agricoly za zásluhy o české hornictví. V letošním roce to byl Pavel Murcko, který své profesní působení v těžebních společnostech zahájil na začátku osmdesátých let a dlouhá léta pracoval jako hlubinář, především jako bezpečnostní technik odborové organizace. Následně až do ukončení činnosti i jako předseda odborů dolu Centrum.

Druhým nominovaným byl Vojtěch Bögi, který ve společnostech skupiny pracoval více než 40 let na různých pozicích v technice otvírek, přípravy a dobývání skrývky, zakládání, naposledy pracoval jako vedoucí pomocné mechanizace a autodopravy. Oba nominovaní převezmou svá ocenění na půdě Českého báňského úřadu v lednu. Blahopřání a poděkování od Petra Lence, generálního ředitele těžebních společností skupiny Sev.en, se jim dostalo již nyní. (luk)