Slnečná jazerá aneb Slovenské Tahiti patří mezi legendy československého turistického ruchu. Za dob socialismu, kdy bylo těžké vycestovat k moři, místo patřilo mezi nejžádanější lokality pro dovolenou vůbec. A populární zůstalo dodnes.

Slnečná jazerá z leteckého pohledu:

| Video: Youtube

Slnečné jazerá se nacházejí nedaleko hlavního města Bratislava – v katastru dvacetitisícového města Senec. Dopravně na hlavním silničním tahu Bratislava - Trnava, přibližně 25 kilometrů od Bratislavy. Poměrně pohodlně sem lze dojet i vlakem.

Přestože se o lokalitě hovoří v množném čísle, v současnosti jsou tu jezera pouze dvě. Hlavní jezero má plochu asi 2 200 x 400 metrů. Sousední jezero, které nese označení jako Čiernovodské, je zhruba poloviční a slouží spíše k rybolovu než ke klasické rekreaci.

Místo plné zábavy

„Slnečné jazerá těží ze své polohy na jihu Slovenska. V sezoně se voda v průměru ohřeje na 25°C. Roční délka slunečního svitu přesahuje 2200 hodin,“ vyzdvihl web Senec.sk.

Za dobu své existence se areál dočkal nemalého rozvoje. Najdeme tam tak například rozsáhlé možnosti stravování od malých bufetů až po vyhlášené restaurace. Zahrát si tu lze i tenis, squash i třeba bowling.

Místo je oblíbené také pro plavbu na loďkách či paddleboardech:

„Ubytování je zajištěno v zařízeních s různou úrovní komfortu. Tedy od hotelů přes penziony a větší chaty až po ubytování v chatkách a v zařízeních odpovídajících spíše turistické třídě,“ připomenul web Visit Bratislava.

V rámci hotelů tu lze navštívit i kryté bazény. Vyrostl zde i aquapark napájený vrtem termální vody a vyhlášeným wellness.

Jak Slnečné jazerá vznikla

Za vznikem vyhlášeného Slovenského Tahiti stojí těžba štěrku, který zde od roku 1845 dolovala uherská stavební železniční správa na stavbu trati Bratislava - Galanta. Nejprve šlo o pět samostatných jezer, které byly postupně propojeny v jedno. V nejhlubších místech je až 12 metrů vody.

Oficiálně se tu mohlo koupat od roku 1919, kdy koupaliště dostalo nový název Slovenské Tahiti. To ale místní nepřijali, a nadále mu říkali původním označením Bagr.

V roce 1930 se přírodního koupaliště ujal definitivně 59. Sbor Slovenské ligy v Senci. „Postavil plot, zvelebil pláž, zřídil na ní bufet i několik stánků a založil malou loděnici,“ uvedl Senec.sk.

Není bez zajímavosti, že z každé vstupenky tehdy 1,50 Kčs putovalo na podporu chudých slovenských školáků.

close Takzvané Slovenské Tahiti je oblíbeným místem pro rekreaci na Slovensku. info Zdroj: Wikimedia Commons, Pudelek, CC BY-SA 3.0 zoom_in Takzvané Slovenské Tahiti je oblíbeným místem pro rekreaci na Slovensku.

Areál od 30. let zůstal udržovaný a postupně se dočkal i svého současného názvu.

„Jméno Slunečná jezera dostal v roce 1960 na základě soutěže o nový název,“ připomenul Senec.sk, proč místo Bagrem nazývají spíše jen starousedlíci.

Co se píše v google recenzích

Co se týče ohlasů, návštěvníci vnímají místo různě. Alespoň podle google recenzí. „Krásné místo. Kemp za super cenu. Doporučuji,“ uvedla například Kristýna Škrobánková, která okolí Sence navštívila před dvěma měsíci.

„Absolutně nejlepší a nejkrásnější místa na koupání, můžete si vybrat z několika restauraci a bufetu,“ míní zase Angelika Pitnyová.

Na druhou stranu někteří nešetří kritikou, poukazují hlavně na nepořádek. „Kam se podíváte, tam něco najdete. Stačilo by málo – ráno projít v rojnici travnaté plochy a posbírat nedopalky cigaret, kelímky od piva, skořápky od pistácií a tak dále,“ uvedl k nedávné návštěvě zahraniční turista Huma Qacube.

„Veřejná toaleta a koupelny katastrofa. Správce by si měl dát tu práci a kontrolovat, jak zaměstnanci udržují tyto prostory,“ napsal zase ve své recenzi Radim Rusnok.