První letošní koncert kapely Znouzecnost bude v opět Mostě
Kdy: Pátek 6. ledna od 20.00 hodin
Kde: Hudební klub Rokáč Vinohrady v Mostě
Mostecký hudební spolek zve na první letošní koncert do Rokáče Vinohrady. A jako každý rok, začínáme koncertem české punk-rockové legendy Zmouzecnost. Kapela působí na české hudební scéně již 37 let. Takového věku se dožije málokterá, pokud nemá dar určité výjimečnosti. Zmouzecnost je svéráznou kombinací rocku, folku, undergroundu, punku a garážového rocku, vycházející především z tradičního tříakordového písničkářství. Skupina vznikla v roce 1986 v Plzni, inspirována jednoduchostí nastupující punkové a nové vlny (zprostředkované za tehdejší „železnou oponu“ německým televizním a rádiovým vysíláním), dovolující založit skupinu v podstatě každému, kdo v sobě našel drzost vzít do ruky hudební nástroj, bez ohledu na to, zda uměl, či neuměl hrát. V průběhu let se v sestavě vystřídalo několik muzikantů, až se v roce 1996 ustálila na trojici Caine - bicí, zpěv, Déma - kytara, zpěv a Golda - baskytara, zpěv a občasných hostech. Od roku 2008 kapela hraje výhradně v zakládající tříčlenné sestavě Caine, Déma a Golda.

Pietní akt k výročí katastrofy na dole Nelson
Kdy: Sobota 7. prosince od 10.00 hodin
Kde: Osek u Duchcova
Tradiční pietní setkání u pomníku katastrofy na dole Nelson v Oseku organizuje spolek Severočeských havířů. Letos uplynulo 89 let od důlního neštěstí, ke kterému došlo 3. ledna roku 1934. Akce začíná v 10.00 hodin.

Na Dona Quijota na scénu mosteckého divadla
Kdy: Sobota 7. ledna od 17.00 hodin
Kde: Městské divadlo v Mostě
Městské divadlo v Mostě uvede v sobotu 7. ledna od 17.00 hodin hru v podání Divadla rozmanitostí Don Quijote. Klasický příběh o důmyslném rytíři, který se nikdy nevzdává, navzdory nepřízni osudu. Inscenace rodinného charakteru je pro diváky 10+.

Kluziště v Radničním parku prodloužilo provoz
Kdy: Do 29. ledna
Kde: Radniční park v Mostě (mezi magistrátem a hotelem Cascade)
Provoz venkovního kluziště v Radničním parku byl pro velký zájem prodloužen. Přijít zabruslit si tak můžete až do neděle 29. ledna 2023. Ke zjištění momentální návštěvnosti kluziště je možné využít živou webkameru. Provozní doba kluziště pondělí – pátek 14.00 – 19.00 hodin, sobota a neděle 10.00 – 19.00 hodin.

Veletrh Svatba nanečisto se uskuteční podesáté. Tentokrát v hotelu Cascade
Kdy: Neděle 8. ledna od 10.00 hodin
Kde: Hotel Cascade v Mostě
Za kolik: 150 korun
V neděli 8. ledna se opět v Mostě uskuteční veletrh Svatba nanečisto. Jeho velkou novinkou je změna dějiště, protože již 10.ročník akce bude nově hostit hotel Cascade. Představí se při něm na tři desítky vystavovatelů, kteří mohou pomoci s přípravou svatebního dne, fotografové, vizážistky, cukráři, svatební salon, svatební koordinátoři a další, kteří jsou profesionály ve svém oboru. Snoubenci si mohou vybrat svatební šaty, snubní prsteny, svatební oznámení nebo si objednat svatební dort, DJ na svatbu, vyzkoušet svatební líčení či catering. Během dvou identických přehlídek návštěvníci uvidí nové kolekce svatebních šatů pro rok 2023 a při svatebním semináři se dozví, jak připravit svou svatbu bez stresu a zbytečných výdajů. Program veletrhu Svatba nanečisto: 10.00 zahájení, 11.00 první přehlídka svatebních šatů, 13.00 svatební seminář, 15.00 druhá přehlídka svatebních šatů a 17.00 ukončení.

Krušnohorská Túr de Svařák
Kdy: Do 31. ledna
Kde: Krušné hory
Vydejme se za nejlepšími svařáčky, které umí Krušnohorsko nabídnout. Portál krusnohorsko.com připravil pro zájemce a soutěživce mapu, kde jsou zvýrazněné podniky, které ho prodávají. Účastníci se jí ale nemusí striktně držet, uznáno bude svařené víno z celých Krušných hor. Stáhněte si zápisovou tabulku, vypište si místo, kde jste si vínko dali a nechte si ho od provozovatele potvrdit třeba razítkem nebo podpisem. Kdo ochutná 5 a více svařáků, dostane pamětní placku nebo magnet. Vyplněný formulář stačí ofotit a poslat na mail redakce@krus-nohorsko.com. Abyste si nemysleli, že jde jen o kavárenské povalečství, je připraven i seznam výletů, které si v okolí můžete projít. Akce trvá do konce ledna. Více informací a soutěžní kartu najdete na webu https://krusnohorsko.com/svarak/

Sylva Prchlíková Tichá zima v Mostě
Kdy: Do 19. února
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Výstava obrazů litvínovské malířky, která přímo pro tuto výstavu vytvořila tři nové obrazy Mostu. S výstavou je spojen prodej autorských kalendářů 2023. Oblastní muzeum a galerie v Mostě připravilo pro zimní období a zejména advent výstavu Sylvy Prchlíkové, která vystavuje v Mostě a okolí už poněkolikáté, a proto jsou její obrazy všem známé. Pochází z Litvínova a Mostecko je jejím domácím prostředím. Vešla do povědomí veřejnosti zejména svými naivními obrazy, ale věnuje se i abstraktní malbě. Sylva Prchlíková je naivistická malířka, jejíž popularita zdaleka přesahuje domácí mostecký region. Zároveň sochaří, ilustruje knihy pro děti, připravuje nástěnné kalendáře, divadelní kulisy a kostýmy a dělá keramiku, která rovněž bude součástí výstavy.

Vycházka k jezeru Most
Kdy: Po celý rok
Kde: Jezero Most
Nejen v létě je velkým lákadlem k vycházkám a pobytu na čerstvém vzduchu jezero Most. To má své kouzlo i v zimě. Ani na začátku nového roku tomu není jinak. Najděte si chvilku a vyrazte k jezeru na krátkou romantickou novoroční procházku. Jezero vzniklo rekultivací bývalého Dolu Ležáky. Má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Maximální hloubka je 75 m. Při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m3. Přístupné veřejnosti je od září 2020.

Výstup na vrch Loučná
Kdy: Přístupný celoročně
Kde: Mezi Mezibořím a Dlouhou Loukou
Loučná je nejvyšší hora Mostecka (955,9 m) a celého východního Krušnohoří. Jižní svahy hory se sice strmě zvedají nad Mosteckou pánví, ale vlastní vrchol je relativně plochý a při pohledu z náhorní strany nijak impozantní. Dříve byla nazývána Wieselstein. Na vrcholové plošině se nacházejí dvě žulová skaliska. Níže byly vztyčeny dva kříže. Na konci 90. let 20. století byla na vrchol vyznačena odbočka od modré turistické cesty z Litvínova přes Meziboří do Dlouhé Louky.

 

Tesařova cesta
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Z Meziboří do Litvínova a zpět
Po celý rok je možné vyjít si na naučnou stezku Tesařovy cesty, která má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Na procházku k přehradě Fláje
Kdy: Celoročně
Kde: u Českého Jiřetína
Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetína je pilířovou přehradou, navíc uvnitř dutou, takže je jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je však vstup zakázán. Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Rozhledna Jeřabina
Kdy: Celoročně přístupná
Kde: nedaleko obce Klíny a nad obcí Křížatky
Za kolik: bez vstupného
Rozhledna, která nabízí výhledy do českého vnitrozemí, stojí na svazích Krušných hor nad obcí Křížatky na Litvínovsku, na stejnojmenném vrchu Jeřabina. Leží v nadmořské výšce 785 metrů. Přístupná je ze silnice Litvínov - Janov směr Mníšek v Krušných horách, kde je vybudováno menší parkoviště. Odtud vede lesní pěšina cca 500 metrů k rozhledně. První rozhlednu zde vybudoval německý turistický spolek v roce 1884. Po druhé světové válce zde bylo jen torzo, na jehož základech postavil v roce 2009 Sport areál Klíny novou zastřešenou rozhlednu, přístupnou po několika vnitřních schodech. Nedaleko rozhledny na sousedním vrcholu kopce je skalní masív, sloužící také jako cvičné skály pro horolezce.