Africký exotický pop-up v Mostě
Kdy: sobota 6. a neděle 7. února, vždy od 9 do 15 hodin
Kde: OC Central, bývalá prodejna Oresi, vstup je z 1. náměstí
Do Mostu se v sobotu 6. a v neděli 7. února vypraví to nejlepší přímo ze Afriky! Přijďte do OC Central Most ochutnat skvělé tropické ovoce, které pro vás pěstují drobní ugandští farmáři. Všechno je tak akorát zralé, zaručeně čerstvé a bez jakékoli chemie. Najdete nás v bývalé prodejně Oresi. Vstup je z venku, z 1. náměstí. Co u nás jako vždy najdete? Čerstvé ovoce z Afriky, exotické ovoce z Asie, sušené ovoce, dálkami vonící koření ze Zanzibaru, extra kvalitní kávu, čaj, džemy a mnoho dalšího…

Houpací koně živě z internetu
Kdy: pátek 5. ledna od 20.00 hodin
Kde: Na internetu
Moderní historické město Litomyšl, její Music Club v pátek 5. února od 20.00 hodin zve na strhující live stream koncertu ústecké čtyřky okolo zpěváka, básníka, učitele i kytaristy Jiřího Imlaufa. Koncert najdete na webu na odkazu https://www.donio.cz/HoupaciKone. Koncert je součástí řady úspěšných benefičních akcí Donio.cz napříč Českem.

O hloupém čertovi
Kdy: neděle 7. února od 13 hodin
Kde: facebooková skupina Horní Jiřetín kulturní
Online veselá pohádka pro děti v podání Diva-dla. Hrají: Zdeněk Lukesle, Martin Holeček

Keramické tvoření po domácku se Střediskem volného času
Kdy: do 25. února
Kde: doma
Středisko Volného času v Mostě přichystalo pro zájemce z řad dětí další zajímavou aktivitu, a sice Keramické tvoření po domácku. Děti si mohou přijít do recepce SVČ Most vyzvednout balíček s keramickou hlínou a návodem na tvoření dekorací. Vytvořte podle návodu nebo vlastní fantazie výrobek, který nám přinesete zpátky do SVČ a my vám ho vypálíme v peci. Po vypálení si jej zase odnesete domů. Jeden balíček hmoty vyjde na 30 korun.

Kdo si hraje – nezlobí, to přec každý ví
Kdy: do 14. února
Kde: u jezera Most
Středisko volného času v Mostě přichystalo další akci pro rodiče s dětmi. Pod názvem Kdo si hraje – nezlobí, to přec každý ví, bude u jezera Most připraveno 10 stanovišť, na nichž budou představeny zájmové kroužky SVČ. Akce startuje dnes, tedy ve čtvrtek 14. ledna, a skončí za měsíc, v neděli 14. února. Které stanoviště se těm, co přijdou, nejvíce líbilo, mají napsat na e-mail: kourilova@svc-most.cz. Úplnou nabídku kroužků lze najít na webu Střediska volného času v Mostě.

Za Bílou stopou na Dlouhou Louku
Kdy: v době příznivého počasí pro běh na lyžích
Kde: běžkařská trať u Dlouhé Louky
Konkrétně na Dlouhou Louku vyjíždí z Litvínova přes Osek autobusová linka 526. O víkendu odjíždí z autobusového nádraží v Litvínově v 9.35, 11.35 a 15.15 hodin, pokračuje přes Lom a Osek. Zpět z Dlouhé Louky autobus odjíždí v 10.09, 12.06 a 15.49 hodin. Stav tratí a aktuální informace najdete zde. http://kbstopa.cz.

Za pěšími výlety nebo sáňkováním do hor
Kdy: o víkendu 5. – 7. února
Kde: Krušné hory
Pohodlnou dopravu za pěšími výlety nebo sáňkováním nabízí autobusová linka 523 z Litvínova, která jezdí do Nové Vsi v Horách, Hory Svaté Kateřiny a Brandova. Stejně tak vás za zimními radovánkami dopraví Moldavská horská dráha, která jezdí do Nového Města a Moldavy. Z mosteckého nádraží odjíždí v 9.30 a 13.20 hodin. Dvakrát vyjíždí také z Ústí nad Labem přes Teplice, a to v 8.21 a 13.14 hodin.

Puklá skála u Flájské přehrady
Kdy: přístupná po celý rok
Kde: nedaleko Flájské přehrady
Zhruba kilometr od hráze Flájské přehrady leží nápadné skalisko načervenalé barvy - Puklá skála. Skalní výchozy jsou tvořeny červenavě zabarveným granitovým porfyrem a draselný živec v nich tvoří až několik centimetrů velké vrostlice. Skalnatý hřeben má tvar půlměsíce otevřeného k západu, je přibližně 50 m dlouhý a stupňovitě klesá směrem k jihu. Dosahuje výšky do 8 metrů. Poblíž horní části hřebene je ještě izolovaná skalní polověž, snadno přístupná z náhorní strany; z té údolní je vysoká okolo 5 m. Pod skalami se pak nachází malé kamenné moře. Nedaleko pod skálou vede po lesní cestě protínající úbočí červená značka z bývalých Flájí do Českého Jiřetína. Mineme-li ve směru od Flájí skálu a odbočíme-li první cestou vpravo vzhůru do kopce, přijdete k úpatí skály. Ze zadní strany se dá poměrně lehce a bezpečně na skálu vylézt.

Výstup na vrch Loučná
Kdy: přístupný celoročně
Kde: mezi Mezibořím a Dlouhou Loukou
Loučná je nejvyšší hora Mostecka (955,9 m) a celého východního Krušnohoří. Jižní svahy hory se sice strmě zvedají nad Mosteckou pánví, ale vlastní vrchol je relativně plochý a při pohledu z náhorní strany nijak impozantní. Dříve byla nazývána Wieselstein. Na vrcholové plošině se nacházejí dvě žulová skaliska. Níže byly vztyčeny dva kříže. Na konci 90. let 20. století byla na vrchol vyznačena odbočka od modré turistické cesty z Litvínova přes Meziboří do Dlouhé Louky.

Tesařova cesta
Kde: z Meziboří do Litvínova a zpět
Kdy: přístupná celoročně
Naučná stezka Tesařova cesta má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Flájský vodopád v Krušných horách
Kdy: přístupný po celý rok
Kde: obec Český Jiřetín
V případě, že se rozhodnete vyrazit do přírody, máme pro vás v nabídce lokalitu Flájského vodopádu. Nachází se přímo v Českém Jiřetíně u prvního velkého parkoviště. Někdo tvrdí, že je umělý, někdo, že byl původní a potom použit a rozšířen. Je přes 60 m vysoký a tím pádem nejvyšším v Krušných horách. Vodopád je tvořen přepadem vody z Flájského plavebního kanálu, slouží jako propusť a svádí vodu z plavebního kanálu do Flájského potoka.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: u obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě Medvědí skála, Lesenská pláň, Liščí vrch, na severu Hora Svaté Kateřiny, na západě jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách, o něco dále Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu osada Lesná.

Hrad Hněvín
Kdy: po celý rok
Kde: nad městem Most
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Silueta vrchu Hněvín, dříve Zámecká hora, s hradem patří k nejvýraznějším symbolům města Mostu. Přímo až k hradu vede ze čtvrti Zahražany (od budovy současného gymnázia) silnice s ukazateli směru, před hradem je hlídané parkoviště. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Restaurace je v současnosti kvůli vyhlášeným opatřením zavřená. Pozor, v současnosti v areálu probíhají opravy!

Na procházku k přehradě Fláje
Kdy: celoročně
Kde: u Českého Jiřetína
Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetína je pilířovou přehradou, navíc uvnitř dutou, takže je jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je vstup zakázán. Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Na zříceninu hradu Rýzmburk
Kdy: po celý rok
Kde: nad městem Osek
Proč přijít: Hrad Rýzmburk, německy Riesenburg, je také nazýván hradem Osek, tedy za doslova humny okresu Most, a právě nad tímto městem na Teplicku leží. Stojí na konci Oseckého údolí, mezi vrchem Špičák a Stropník v Krušných horách. Hrad je nyní v majetku města a provozuje ho Občanské sdružení za záchranu hradu Rýzmburk. Na hrad vede červená turistická značka z centra Oseka nebo od nádraží. Cesta údolím podél potoka je dlouhá dva kilometry. Hrad leží také na desetikilometrové naučné stezce Osek. Přístupný je celoročně.

Vyhlídka nad zámkem Jezeří
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nad zámkem Jezeří
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Z vyhlídky je vidět nejen na samotný zámek, ale je z ní i úchvatný výhled na uhelné doly na jedné straně a České středohoří Na straně druhé.

Čertova kaple u zámku Jezeří
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: pod zámkem Jezeří
Proč přijít: Po levé straně příjezdové komunikace k zámku Jezeří je zřícenina nedostavěné hraběcí kaple, známá pod lidovým názvem Čertova kaple. Toto místo je opředeno tajemstvím a i dnes tam pocítíte opravdu zvláštní atmosféru. Stavba nebyla nikdy dokončena, protože si to prý nepřály temné mocnosti. Poté, co se opakovaně zřítila klenba kaple, bylo od stavby upuštěno a dodnes před jejím vchodem stojí kamenné podstavce a vedle sloupy, které tam měly být vztyčeny – vše zanecháno tak, jak byla stavba opuštěna.

Rozhledna Jeřabina
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nedaleko obce Klíny a nad obcí Křížatky
Za kolik: bez vstupného
Proč přijít: Rozhledna, která nabízí výhledy do českého vnitrozemí, stojí na svazích Krušných hor nad obcí Křížatky na Litvínovsku, na stejnojmenném vrchu Jeřabina. Leží v nadmořské výšce 785 metrů. Přístupná je ze silnice Litvínov - Janov směr Mníšek v Krušných horách, kde je vybudováno menší parkoviště. Odtud vede lesní pěšina cca 500 metrů k rozhledně. První rozhlednu zde vybudoval německý turistický spolek v roce 1884. Po druhé světové válce zde bylo jen torzo, na jehož základech postavil v roce 2009 Sport areál Klíny novou zastřešenou rozhlednu, přístupnou po několika vnitřních schodech. Nedaleko rozhledny na sousedním vrcholu kopce skalní masív, sloužící také jako cvičné skály pro horolezce.

Vodní nádrž Janovská přehrada
Kdy: po celý rok
Kde: u osady Křížatky
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vodní nádrž u osady Křížatky nad Litvínovem - Janovem v Krušných horách se též nazývá Mostecká nádrž, neboť zásobuje vodou města Most. Vznikla přehrazením Loupnice na začátku 20. století a jde o chráněnou technickou památku. Samotná přehrada není volně přístupná. Na hráz a břehy je z důvodu ochrany vody přístup zakázán, ale okolím vede turistická cesta. Jde o krátký výlet vhodný pro děti. Dobrý přístup je z osady Křížatky po modré a od rozcestí nad Křížatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice (a z Litvínova) vede k přehradě červená značka.

Tip na knihu: Ďábel v Bílém městě
Kdo: Erik Larson
Kde: nakladatelství Argo, 2020
Ďábel v Bílém městě aneb Vraždy, kouzla a šílenství na výstavě, která změnila Ameriku. Jedná se o kritiky oceňovaný bestseler, je beletrizovaná literatura faktu o skutečném příběhu masového vraha H. H. Holmese, amerického Jacka Rozparovače, který roku 1893 v Chicagu za Světové kolumbovské výstavy zavraždil desítky, možná až stovky žen ve svém speciálně zkonstruovaném domě, obrovském bludišti plném mučíren, propadlišť, piteven a slepých uliček. Erik Larson (1954) je americký žurnalista a spisovatel literatury faktu. Přispívá do prestižních listů a časopisů, jako jsou Time Magazine, New York Times nebo The Wall Street Journal. Ďábel v bílém městě je jeho nejúspěšnější knihou. 

Tip na knihu: Lockdown – Útěk z výhně
Kdo: Alexander Gordon Smith
Kde: nakladatelství Fobos, 2021
Pod nebem je peklo. Pod peklem je výheň. To je motto knihy, Lockdown – Útěk z výhně Alexandera Gordona Smitha. Třináctiletý Alex je křivě obviněn z vraždy a jeho život se navždy změní. Ocitne se ve Výhni – vězení pro mladé delikventy, nejtvrdším na světě. Jde o rozlehlé prostory hluboko pod zemí, kam vede jen jedna cesta – a ven žádná. Autor Alexander Gordon Smith je britský autor knih pro děti a mládež. Píše také populárně naučné knihy a stovky článků do různých časopisů. Založil Egg Box Publishing, nezávislé nakladatelství, které dává prostor mladým talentovaným spisovatelům a básníkům. Je spoluzakladatelem produkční společnosti zaměřené na horory (Fear Driven Films).

Tip na knihu: Štvanice
Kdo: Lucy Foley
Kde: nakladatelství Vendeta, 2021
Každý je pozvaný. Každý je podezřelý. Skupina bývalých spolužáků z Oxfordu, nyní třicátníků, se tak jako každý rok od ukončení studia setkává o vánočních prázdninách, aby spolu přivítali nový rok. Tentokrát pro svou silvestrovskou oslavu zvolili idylické, odlehlé sídlo na Skotské vysočině – dokonalé místo, kde si s přáteli odpočinout od civilizace a spěchu každodenního života.
Na místo dorazí 30. prosince, krátce předtím, než dům odřízne od okolního světa dlouho nevídaná sněhová vichřice. O dva dny později, na Nový rok, je jeden z přátel nalezen mrtvý. Výlet přitom začal nevinně.

Tip na CD: Na novém albu je Vojtaano tanečněšjí i dospělejší
Kdo: Vojtaano
Kde: Warner Music, 2021
Oblíbený zpěvák, herec českých krimi seriálů i stand-up komik Vojtěch Záveský, rodák z Litoměřic hrající a točící hity i klipy jako Vojtaano, vydal druhé studiové album. Na albu je jedenáct žánrově pestrých skladeb. Hudebně se dál vše točí kolem kytary, nabízí jednoduché akustické aranže přecházejí přes blues, reggae a hip-hop po elektronickou taneční hudbu. Jako hostující posily se na albu objevili například Zeller (Cocotte Minute), Adam Hejna (zpěv, trubka, Fast Food Orchestra), Phill Kotty (housle) či Petr Zeman.