Výstava 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku
Kdy: do 2. ledna 2022
Kde: v současnosti virtuálně na webu Oblastního muzea a galerie v Mostě
Kvůli vládním opatřením byla výstava v Oblastním muzeu a galerii v Mostě prodloužena až do 2. ledna 2022. Až to epidemiologická opatření dovolí, bude spolu s muzeem otevřena i celá výstava. V současnosti si ji můžete prohlédnout virtuálně na webu. Výstava představuje dobové železniční předměty v tzv. drážních kancelářích, panely s informacemi a historické fotografiemi k jednotlivým tratím a nádražím, železniční předpisy a jízdní řády nebo původní směrové cedule. Děti i dospělé zajisté zaujmou funkční železniční modely, hračky a parní stroje ze sbírky Radka Vejříka. Součástí je i výstava grafik Jiřího Boudy s železniční tématikou. Dalším lákadlem je i moderní dálkově řízené modelové kolejiště o velikosti H0, které bude ve vybraných dnech provozovat Klub železničních modelářů "Moldaváček" z Oseka. Po celou dobu výstavy bude k dispozici také dětský koutek a fotokoutek. Až to situace dovolí, budou i doprovodné akce.

Po stopách skřítka
Kdy: do 14. března
Kde: areál vrchu Ressl v Mostě
Středisko volného času v Mostě přichystalo na první polovinu měsíce března novou hru pro děti z Mostu. Ta se jmenuje Po stopách skřítka a její trasa vede po vrchu Ressl v Mostě. Účastníci procházejí stezkou, kde na ně čeká deset stanovišť a stejný počet otázek. Trasa vede od vstupu na koupaliště Stalingradská až po dětské hřiště u jezírka. Ti, co správně odpoví na otázky, si mohou přijít pro malou odměnu do recepce SVČ v Mostě. Je však potřeba ukázat správně odpovědi nebo je zaslat na e-mailovou adresu: program@svc-most.cz.

Tip na rozhlasovou hru: Kurt Vonnegut - Matka noc
Kdy: kdykoliv na webu mujrozhlas.cz v sekci hry, četby, povídky
Kde: čte Michal Bumbálek
Poslechněte si nejčernější grotesku o muži, který šířil zlo, aby pomohl dobru. V aplikaci a na webu mujRozhlas (sekce Hry, četby, povídky) si můžete poslechnout jak současné audioknihy a povídky, tak archivní skvosty. K nim se řadí i povídka Kurta Vonneguta. Tragikomický příběh druhořadého dramatika, který kvůli zamaskování své špionážní činnosti pro Spojence za války sugestivně káže v německém rozhlase o nádherách Třetí říše. Premiérovou Četbu s hvězdičkou z Vonnegutova jedinečného románu poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. Účinkuje Michal Bumbálek. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé. 

Tip na hru: Znáte český film?
Kdy: ve volném čase s rodinou
Kdo: vydavatelství Albi
Kvízová hra, ve které si procvičíte své znalosti a možná se dozvíte i něco nového o zajímavostech ze světa českého filmu. Hra má svižné tempo a jednoduchá pravidla. Za správné odpovědi budou vyhrávat dolary. Vyhrává ten, který se obohatí o co největší množství znalostí. Obsahuje 1 350 otázek týkajících se českého filmu v 6 kategoriích, a to filmové hlášky, filmy, herci a herečky, pohádky, televizní pořady a zajímavosti. Počet hráčů: 2 – 6. Délka hry je cca 45 min. Hra je v českém jazyce a vhodná pro děti od 12 let. Obsahuje 450 karet, 18 kartonových žetonů a Albi peníze.

Tip na knihu: Tatíčku, vrať se k nám!
Kdo: Jiří Bureš a Marta Pavlíková
Kde: Národní památkový ústav Ústí nad Labem, 2021
Jedná se o druhý díl ediční řady věnované pomníkům první světové války na území Ústeckého kraje. Kniha Tatíčku, vrať se k nám! se tentokrát zaměřuje na okresy Chomutov, Most a Teplice. První díl byl věnován pomníkům na Lounsku. Kniha mapuje složitost politických dějin 20. století, která způsobila, že se v oblasti Podkrušnohoří řada pomníků velké války nedochovala. Příčiny lze spatřovat v častých proměnách vládnoucích režimů, násilném ničení pomníků i v jejich nucených adaptacích. Knihu vydal Národní památkový ústav v Ústí nad Labem.

Tip na knihu: Listopád
Kdo: Alena Mornštajnová
Kde: nadladatelství Host, 2021
Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje. Její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají. Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, v níž se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.

Tesařova cesta
Kde: z Meziboří do Litvínova a zpět
Kdy: přístupná celoročně
Litvínovští nebo Mezibořští si mohou vyjít na Tesařovu stezku. Ta má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Hrad Hněvín
Kdy: po celý rok
Kde: nad městem Most
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Silueta vrchu Hněvín, dříve Zámecká hora, s hradem patří k nejvýraznějším symbolům města Mostu. Sem se mohou Mostečané vydat na vycházku. Přímo až k hradu vede ze čtvrti Zahražany (od budovy současného gymnázia) silnice s ukazateli směru, před hradem je hlídané parkoviště. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Restaurace je v současnosti zavřená.