Baron Prášil
Kdy: pátek 28. května od 20.00 hodin
Kde: scéna Městského divadla v Mostě
Za kolik: 250 korun
Představení v rámci Divadelního léta na Hněvíně. Slavná a zaručeně pravdivá vyprávění známého dobrodruha. V hlavní roli Jiří Kraus. Divadelníci upozorňují na aktuálně platná opatření v rámci pořádání kulturních akcí. Návštěvníci musí splnit jednu ze tří podmínek: 14 dní od ukončeného očkování, do 90 dní od prodělání onemocnění covid -19 nebo negativní POC antigenní test ne starší než 72 hodin, nebo negativní PCR test ne starší 7 dní, u dětí do 6 let není testování požadováno. K ochraně dýchacích cest je nutný respirátor.

3 ženy
Kdy: sobota 29. května od 20.00 hodin
Kde: scéna Městského divadla v Mostě
Za kolik: 250 korun
Jeden hotelový pokoj, jedna noc a tři generace žen z jedné rodiny, které s nelítostným humorem odhalují vzájemné komplikované vztahy. Divadelníci upozorňují na aktuálně platná opatření v rámci pořádání kulturních akcí. Návštěvníci musí splnit jednu ze tří podmínek: 14 dní od ukončeného očkování, do 90 dní od prodělání onemocnění covid -19 nebo negativní POC antigenní test ne starší než 72 hodin, nebo negativní PCR test ne starší 7 dní, u dětí do 6 let není testování požadováno. K ochraně dýchacích cest je nutný respirátor.

Dětský den s Valdštejny
Kdy: neděle 30. května od 9.00 do 17.00 hodin
Zámek Valdštejnů v Litvínově
Za kolik: 30 korun
Chcete se setkat se členy slavného rodu Valdštejnů a dozvědět se něco zajímavého z historie zámku a našeho města? Chcete se pobavit, zasoutěžit si a vyhrát pár zlatých tolárků? Chcete si v dílničkách něco pěkného vyrobit? Chcete se projet kočárem zámeckým parkem? Pak přijďte na Dětský den s Valdštejny z litvínovského zámku. Zarezervujte si vstupenku na konkrétní čas! Rezervace vstupenek v pokladně na tel. čísle 603 151 600. Děti, co přijdou v tematických maskách, budou odměněny. Účinkují herci Docela velkého divadla Litvínov

Hráči
Kdy: neděle 30. května od 20.00 hodin
Kde: scéna Městského divadla v Mostě
Za kolik: 250 korun
Pokračování Divadelního léta na Hněvíně. Komedie o hře, o vášni ke hře, podvodu a umění podvodu režíroval Jakub Korčák a diváci se mohou těšit na Víta Herzinu, Jiřího Krause, Jana Beneše, Jakuba Dostála, Otto Lišku, Marcela Rošetzkého a Tadeáše Horehledě.

Ivana Štenclová – Identikit
Kdy: do 22. srpna
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Za kolik: 30 korun, studenti a senioři 15 korun
Ivana Štenclová patří k výrazným osobnostem současné české výtvarné scény. V letech 1995–1999 absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Opavě a ve studiích pak pokračovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru kresby u profesorky Jitky Svobodové (1999–2005). Studium zakončila úspěšně a za diplomovou práci získala cenu Josefa Hlávky. Už v době svých vysokoškolských studií také vystavovala. Ivana Štenclová experimentuje s různými technikami, které, i když jsou často neobvyklé, v sobě vždy nesou kresebnou stopu. Kurátoři výstavy: Olga Kubelková a Michal Soukup. Grafické řešení: Marek Jodas.

Zapiš si to za uši
Kdy: do 30. května
Kde: Radniční park u magistrátu a park Šibeník
Mateřské centrum Duhová kulička připravilo zábavnou stezku pro nejmenší. Stezka je přístupná na dvou místech, a sice v Radničním parku mezi magistrátem a hotelem Cascade a v parku Šibeník. Hra je volně přístupná a je určena dětem od 2 do 6 let. Kdo ji projde a splní úkoly, může se potom zastavit v recepci SVČ Most pro malou odměnu. Jako důkaz musí poslat nebo přinést fotku.

Mostecký Funpark
Kdy: po – pá 14.00 – 19.00, so – ne 10.00 – 19.00 hodin
Kde: na vrchu Šibeník v Mostě
Pro veřejnost už je také otevřen oblíbený Funpark na vrchu Šibeník v Mostě. Ten na sociální síti Facebook zveřejnil informaci pro návštěvníky, že nemusí předkládat žádné potvrzení o negativním testování. Funpark letos zahájil třetí sezonu.

Výstava 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku
Kdy: do 2. ledna 2022
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Kvůli vládním opatřením byla výstava v Oblastním muzeu a galerii v Mostě prodloužena až do 2. ledna 2022. Výstava představuje dobové železniční předměty v drážních kancelářích, panely s informacemi a historické fotografie k jednotlivým tratím a nádražím, železniční předpisy a jízdní řády nebo původní směrové cedule. Děti i dospělé zajisté zaujmou funkční železniční modely, hračky a parní stroje ze sbírky Radka Vejříka. Součástí je i výstava grafik Jiřího Boudy s železniční tématikou. Až to situace dovolí, budou i další doprovodné akce. Je nutné dodržovat doporučená hygienická opatření. Vstup jen s rouškou, desinfekcí rukou u příchodu v recepci muzea a doporučenými rozestupy. Zatím nejsou možné skupinové návštěvy.

Rok naruby
Kdy: do konce roku
Kde: zámek Valdštejnů v Litvínově
Výstava je přehlídkou nápadů, zručnosti, řemesel a vtipu. Představuje nové jarní, velikonoční, ale i vánoční dekorace. Dle aktuálních epidemických nařízení provozovatel neumožní přítomnost více návštěvníků než 1 osobu na 15 m² vnitřní plochy. V prostorách zámku jsou návštěvníci povinni mít zakryté dýchací cesty respirátorem, u vstupu použít dezinfekci rukou a dodržovat rozestupy min. 2 m, nejde-li o členy domácnosti.

Ptáci
Kdy: do konce měsíce září
Kde: Městská knihovna v Meziboří
Městská knihovna v Meziboří hostí výstavu fotografií Vratislava Prokeše s názvem Ptáci. K vidění je až do konce měsíce září

Expozice II. světová válka na Mostecku
Kdy: do 31. října
Kde: Mezinárodní památník obětem II. sv. války na Mostecku (objekt býv. měst. Krematoria na starém hřbitově v Mostě)
Výstavní plochy, které zájemci najdou v objektu bývalého městského krematoria na starém mosteckém hřbitově, nabízejí několik zajímavých novinek (podívejte se na obrázky. V průběhu muzejní sezony se návštěvníci mohou také těšit na několik akcí. V červnu to bude výstava modelů vojenské techniky, která je vzpomínkou na modeláře Pavla Hrudku. V září to potom bude výstava o 30 letech trvání a činnosti Severočeského leteckého archivu a na konec sezony je naplánovaný Den válečných veteránů, který se v loňském roce nemohl uskutečnit. Je nutné dodržovat vládních nařízení, tj. rozestupy, nasazené roušky či respirátory a používat desinfekci. Provozní doba expozice v památníku: Úterý 10 – 12 a 13 – 16 hodin, Čtvrtek 10 – 12 a 13 – 16 hodin a Neděle 13 – 16 hodin.

Zámek Jezeří
Kdy: sezona je do konce října
Kde: zámek Jezeří u Horního Jiřetína
Známá památka, zámek na rozhraní dvou světů – zámek Jezeří, má otevřeno pro veřejnost. Je možné zatím projít jen zahradu a okruh bez průvodce. Otevřeno je úterý – neděle od 10 do 17.30 hodin.

Ptáci – Vynikající stavitelé
Kdy: do 31. prosince
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Na výstavě ornitologa Jaroslava Bažanta jsou k vidění hnízda hojných ptačích druhů, které bylo poměrně snadné nashromáždit. Můžeme vidět složitou stavbu moudivláčka, chmýřím měkce vystlanou misku stehlíka, hliněný výtvor vlaštovky a mnohá jiná. Doprovodná videa k výstavě jsou na webu OMGM v Youtube kanálu. Je nutné dodržovat doporučená hygienická opatření. Vstup jen s rouškou, desinfekcí rukou u příchodu v recepci muzea a doporučenými rozestupy. Zatím nejsou možné skupinové návštěvy.

Památné stromy Ústeckého kraje
Kdy: do 31. prosince
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Památné stromy jsou živí, i když němí svědkové naší historie. Pohled do jejich světa přináší autorská výstava Víta Jozy zaměřená na mimořádně cenné památné stromy v Ústeckém kraji. Dozvíte se o stromech vynikajících svým věkem, vzrůstem, dendrologickou či krajinnou hodnotou, i o stromech zvlášť pamětihodných z hlediska naší historie. Mnohé jsou chráněné, jiné naopak dosud zůstaly stranou našeho zájmu, i když jistě snesou srovnání s chráněnými. Připomenuty jsou i některé již nežijící pamětihodné stromy. Nahlédnete také do života památných stromů, jejich ohrožení i možností je chránit. Kurátorem je Vít Joza. Je nutné dodržovat doporučená hygienická opatření. Vstup jen s rouškou, desinfekcí rukou u příchodu v recepci muzea a doporučenými rozestupy. Zatím nejsou možné skupinové návštěvy.

Májová pátračka s SVČ Most
Kdy: do 31. května
Kde: v ulicích města Mostu
Středisko volného času v Mostě má pro malé, ale i ty větší, připravenu další zajímavou a zábavnou hru. Jmenuje se Májová pátračka. Při ní se opět plní úkoly. Účastníci musí projít několik stanovišť: Na Benediktu, kde se hledá socha ve tvaru srdce a určuje jméno jejího autora. Na Šibeníku se hledají zvířátka, která se pohupují na síti vedle pokladny Funparku. U vchodu do knihovny se hledá výdejní knižní okénko a u vchodu do Divadla rozmanitostí se počítají schody. U aquadromu se počítají stojany na kola. Na Šibeníku u venkovní posilovny se hledá písmenko z cedule naučné stezky.

Příroda kolem nás s SVČ Most
Kdy: do 31. května
Kde: kolem rybníčku u přesunutého kostela
Středisko volného času v Mostě připravilo na květen pro děti a rodiče stezku kolem rybníčku u přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Ta se jmenuje Příroda kolem nás. Účastníci po cestě najdou deset stanovišť s úkoly. Za splnění úkolů čeká na účastníky v recepci SVČ v Mostě malá odměna. Podmínkou pro její získání je fotka z plnění úkolů. Tu je možné poslat na e-mail program@svc-most.cz nebo ji ukázat při vyzvednutí v recepci do konce května.

Jarní fotokoutek na nádvoří zámku
Kdy: pondělí až pátek 9 – 17 hodin, sobota a neděle 10 do 17 hodin
Kde: nádvoří zámku Valdštejnů v Litvínově
Na nádvoří zámku Valdštejnů v Litvínově vznikl další fotokoutek pod lípou. Tentokrát jsou tam domácí zvířátka, která vítají jaro. Kdo má cestu do města, může se projít nádvořím a prohlédnout si tuto zámeckou atrakci a vyfotografovat se u ní.

Vycházka k jezeru Most
Kdy: ve volném čase
Kde: areál jezera Most
V současnosti je asi největším lákadlem k vycházkám a pobytu na čerstvém vzduchu jezero Most. Ostatně svědčí o tom každý den plné parkoviště a množství příchozích, kteří vyrážejí k největší vodní hladině na severu přímo z města po svých. Jezero vzniklo rekultivací bývalého Dolu Ležáky. Má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Maximální hloubka je 75 m. Při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m3. Přístupné veřejnosti je od září 2020.

Puklá skála u Flájské přehrady
Kdy: přístupná po celý rok
Kde: nedaleko Flájské přehrady
Zhruba kilometr od hráze Flájské přehrady leží nápadné skalisko načervenalé barvy - Puklá skála. Skalní výchozy jsou tvořeny červenavě zabarveným granitovým porfyrem a draselný živec v nich tvoří až několik centimetrů velké vrostlice. Skalnatý hřeben má tvar půlměsíce otevřeného k západu, je přibližně 50 m dlouhý a stupňovitě klesá směrem k jihu. Dosahuje výšky do 8 metrů. Poblíž horní části hřebene je ještě izolovaná skalní polověž, snadno přístupná z náhorní strany. Z té údolní je vysoká okolo 5 m. Pod skalami se pak nachází malé kamenné moře. Nedaleko pod skálou vede po lesní cestě protínající úbočí cesta s červenou značkou z bývalých Flájí do Českého Jiřetína. Pokud mineme ve směru od Flájí skálu a odbočíme první cestou vpravo vzhůru do kopce, přijdeme přímo k úpatí skály. Ze zadní strany se dá poměrně lehce a bezpečně na skálu vylézt.

Výstup na vrch Loučná
Kdy: přístupný celoročně
Kde: mezi Mezibořím a Dlouhou Loukou
Loučná je nejvyšší hora Mostecka (955,9 m) a celého východního Krušnohoří. Jižní svahy hory se sice strmě zvedají nad Mosteckou pánví, ale vlastní vrchol je relativně plochý a při pohledu z náhorní strany nijak impozantní. Dříve byla nazývána Wieselstein. Na vrcholové plošině se nacházejí dvě žulová skaliska. Níže byly vztyčeny dva kříže. Na konci 90. let 20. století byla na vrchol vyznačena odbočka od modré turistické cesty z Litvínova přes Meziboří do Dlouhé Louky.

Tesařova cesta
Kde: z Meziboří do Litvínova a zpět
Kdy: přístupná celoročně
Naučná stezka Tesařova cesta má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Eduardova skála u Malého Háje
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: u obce Malý Háj v Krušných horách
Eduardova skála (908 m) je vyhlídkový útvar ve tvaru sedící žáby na okraji lesa nad obcí Malý Háj v Krušných horách. Tvoří západní předvrchol Lesenské pláně. Již z dálky dobře viditelný skalní masiv leží přibližně 800 metrů na jihovýchod od malohájského kostela, východně od silnice Malý Háj - Lesná. Na vrcholku skalnaté homole se nachází žulový triangulační sloup. Z vrcholu je poměrně daleký rozhled, zejména na západ. Na jihovýchodě je Medvědí skála, Lesenská pláň a Liščí vrch. Na severu Hora Svaté Kateřiny, na západě jako na dlani osady Malý Háj a Rudolice v Horách. O něco dále pak Kamenný vrch, údolí Telčského potoka a vzdálenější vrcholy Krušných hor, na jihu osada Lesná.

Hrad Hněvín
Kdy: po celý rok
Kde: nad městem Most
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Silueta vrchu Hněvín, dříve Zámecká hora, s hradem patří k nejvýraznějším symbolům města Mostu. Přímo až k hradu vede ze čtvrti Zahražany (od budovy současného gymnázia) silnice s ukazateli směru, před hradem je hlídané parkoviště. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Restaurace je v současnosti zavřená. 

Na procházku k přehradě Fláje
Kdy: celoročně
Kde: u Českého Jiřetína
Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetína je pilířovou přehradou, navíc uvnitř dutou, takže je jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je však vstup zakázán. Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Vyhlídka nad zámkem Jezeří
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nad zámkem Jezeří
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Z vyhlídky je vidět nejen na samotný zámek, ale je z ní i úchvatný výhled na uhelné doly na jedné straně a České středohoří na straně druhé.

Čertova kaple u zámku Jezeří
Kdy: přístupná je celoročně
Kde: pod zámkem Jezeří
Proč přijít: Po levé straně příjezdové komunikace k zámku Jezeří je zřícenina nedostavěné hraběcí kaple, známá pod lidovým názvem Čertova kaple. Toto místo je opředeno tajemstvím a i dnes tam pocítíte opravdu zvláštní atmosféru. Stavba nebyla nikdy dokončena, protože si to prý nepřály temné mocnosti. Poté, co se opakovaně zřítila klenba kaple, bylo od stavby upuštěno a dodnes před jejím vchodem stojí kamenné podstavce a vedle sloupy, které tam měly být vztyčeny – vše zanecháno tak, jak byla stavba opuštěna.

Rozhledna Jeřabina
Kdy: celoročně přístupná
Kde: nedaleko obce Klíny a nad obcí Křížatky
Za kolik: bez vstupného
Proč přijít: Rozhledna, která nabízí výhledy do českého vnitrozemí, stojí na svazích Krušných hor nad obcí Křížatky na Litvínovsku, na stejnojmenném vrchu Jeřabina. Leží v nadmořské výšce 785 metrů. Přístupná je ze silnice Litvínov - Janov směr Mníšek v Krušných horách, kde je vybudováno menší parkoviště. Odtud vede lesní pěšina cca 500 metrů k rozhledně. První rozhlednu zde vybudoval německý turistický spolek v roce 1884. Po druhé světové válce zde bylo jen torzo, na jehož základech postavil v roce 2009 Sport areál Klíny novou zastřešenou rozhlednu, přístupnou po několika vnitřních schodech. Nedaleko rozhledny na sousedním vrcholu kopce je skalní masív, sloužící také jako cvičné skály pro horolezce.

Vodní nádrž Janovská přehrada
Kdy: po celý rok
Kde: u osady Křížatky
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vodní nádrž u osady Křížatky nad Litvínovem a Janovem v Krušných horách se též nazývá Mostecká nádrž, neboť zásobuje vodou města Most. Vznikla přehrazením říčky Loupnice na začátku 20. století a jde o chráněnou technickou památku. Samotná přehrada není volně přístupná. Na hráz a břehy je z důvodu ochrany vody přístup zakázán, ale okolím vede turistická cesta. Jde o krátký výlet vhodný pro děti. Dobrý přístup je z osady Křížatky po modré a od rozcestí nad Křížatkami, kde je konečná autobusu z Litvínova, také po červené. Z osady Lounice a z Litvínova vede k přehradě červená značka.