Litvínovský špacír
Kdy: Pátek 17. června od 9.00 hodin
Kde: Start je u Citadely v Litvínově
Po covidové pauze se opět sejdou zájemci o procházku městem. Ta bude zhruba 4,5 km dlouhá a skončí v Klubu 49 v Chudeříně.

Šakalí léta
Kdy: Pátek 17. června od 22.00 hodin
Kde: Koupaliště Koldům v Litvínově
Letní promítání, dnes už kultovního českého muzikálu s Martinem Dejdarem v hlavní roli.

Mladí umělci vystoupí v mosteckém Rokáči Vinohrady
Kdy: Pátek 17. června od 20.00 hodin
Kde: Hudební klub Rokáč Vinohrady v Mostě
Mostecký hudební spolek připravil koncert několika mladých a talentovaných muzikantů. V pátek 17. června v mosteckém Rokáči Vinohrady zahraje a zazpívá písničkář Matouš Linda. Jako hosty si pozval lužickou kapelu Wanderwhy a písničkáře Tadeáše Jezberu.

Golem
Kdy: Pátek 17. června a sobotu 18. června od 21.00 hodin
Kde: Letní scéna na hradě Hněvín
Pokračuje Divadelní léto. Mostecká činohra uvede hru Golem. Výpravnou inscenaci v romantickém prostředí mosteckého hradu. Příběh z renesanční Prahy plný humoru, tajemna a nestárnoucí hudby Jaroslava Ježka.

Loukyjáda
Kdy: Sobota 18. června od 10.00
Kde: Fotbalové hřiště v Louce u Litvínova
Na fotbalovém hřišti v Louce u Litvínova se koná v sobotu 18. června celodenní program pro děti i dospělé, nazvaný Loukyjáda. Začíná v 10.00 hodin, kdy se otevřou soutěže pro děti, skákací hrady a další atrakce. Vystoupí fakír, imitátor Petr Martinák, koná se bumber ball zápas a připraveny budou na večer i soutěže pro dospělé. Od 19.00 hodin zahraje Lucie Revival a Elán Revival.

Hornické slavnosti
Kdy: Sobota 18. června od 10.00 hodin
Kde: Hora Svaté Kateřiny
Krušnohorské město Hora Svaté Kateřiny si o víkendu podruhé připomene svou hornickou historii druhými hornickými slavnostmi. V sobotu 18. června v 10.00 hodin vyjde obcí průvod, hrát bude Mostečka, Veselá krušnohorská muzika, Živý Jukebox, písničkář a harmonikář Petr Luftner a odpoledne skupina The Papper Jack. Pro děti budou po celý den připraveny soutěže, uvidíte ukázky techniky báňských záchranářů. Večer od 19.00 hodin program pokračuje v restauraci Horský domov, kde uvidíte a uslyšíte country westernovou skupinu Stará sešlost, Martina Maxu a kapelu Cumbál.

65 let fotbalu v Meziboří
Kdy: Sobota 18. června od 10.00 hodin
Kde: Fotbalové hřiště v Meziboří na Markově kopci
Dopoledne bude ve znamení bloku zápasů mládežnických týmů. Od 11.00 hodin proběhne autogramiáda fotbalistů prvoligového FK Teplice. Ve 12.00 hodin potom slavnostní zahájení oslav a od 12.30 hodin mistrovský zápas SFK Meziboří – FK Duchcov. Od 15.00 hodin budou atrakce a hudba. Od 16.00 hodin proběhne utkání starých gard SFK Meziboří a FK Litvínov.

Pohárovka 2022
Kdy: Sobota 18. června od 14.00 hodin
Kde: 1. náměstí v Mostě
Když se spojí dobrý skutek, bohatě nabitý program a benchpress, vznikne z toho parádní Benchpress day. Zjistěte kolik zvednete a užijte si zábavný den. Touto charitativní akcí navíc pomůžete osudem zkoušenému Ládíkovi, kterému bohužel osud nepřál. Tak „…benčuj, tahej a pomáhej.

Fesťáček v Ráči
Kdy: Sobota 18. června od 15.45 hodin
Kde: Areál kostela Panny Marie Bolestné v Mariánských Radčicích
Další hudební festival se koná v zahradě kostela Panny Marie Bolestné v Mariánských Radčicích. Vypukne také v sobotu 18. června, a to od 15.45 hodin. Hrát budou Jindra Kejak, Bonsain č. 3, Divná Bára, Malé Divy a na závěr Laura a její tygři. Vstupné pro občany Mariánských Radčic je zdarma, pro přespolní 80 Kč.

Pejsek a kočička
Kdy: Sobota 18. června od 16.00 hodin
Kde: Docela velké divadlo v Litvínově
Pohádka poro děti na motivy Josefa Čapka, v níž pejsek s kočičkou spolu hospodaří, myjí podlahu, zašívají kalhoty, vaří dort a dělají spoustu dalších věcí.

Srdce na dlani
Kdy: Sobota 18. června od 22.00 hodin
Kde: Koupaliště Koldům v Litvínově
Letní promítání nové české komedie a v areálu litvínovského koupaliště.

Den magistra Edwarda Kelleyho
Kdy: Neděle 19. června od 11.00 hodin
Kde: Hrad Hněvín v Mostě
Opět můžete vyrazit na Den magistra Kellyeho v Mostě, a to v neděli 19. června, kdy si ho město připomene hradními slavnostmi. V 10.00 hodin se otevře zábavná stezka SVČ pro děti okolo hradu Hněvín, o hodinu později začíná program na nádvoří. Uvidíte souboje šermířů, rytířský tábor, kejklíře, sokolníka a další dobová vystoupení. Ve 14.00 hodin zahraje Divadlo rozmanitostí pohádku Zlatovlásku a program vyvrcholí v 17.00 hodin útěkem Edwarda Kelleyho z věže hradu.

Neděle ve středu
Kdy: Neděle 19. června od 15.00 hodin
Kde: Radniční park v Mostě
V programu se střídají umělci mnoha žánrů, kapely, jednotlivci, zpěv za doprovodu i a cappella…15.00 - Wono sito sedne - autorský pop-rock s českými texty. Členové kapely pochází z různých míst Ústeckého kraje. V jejím čele stojí manželská dvojice Pavla a Jiří Černí. Líbivé melodie jsou podpořeny výbornými texty a jsou nejen skvěle zahrané, ale i výborně zazpívané. 16.00 - Druhá lajna - mostecká hudební skupina, složená z žáků ZUŠ F.L.Gassmanna v Mostě. 17.00 - Lucia Chugai (UA) - ukrajinská jazzová zpěvačka žije dlouhodobě v Praze a disponuje nejen okouzlujícím hlasem, ale i nebývalou pokorou vůči svým spoluhráčům.

Westonia, renesanční sapfó a její doba
Kdy: Do 31. prosince
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Výstava připomene život a dobu Alžběty Westonové – Vestonie, nevlastní dcery alchymisty Edwardy Kelleyho a naší nejvýznamnější renesanční básnířky. Dozvíte se více o jejím vztahu k jejímu nevlastnímu otci Edwardu Kelleymu i našemu městu Most. Výstava se také pokouší vyvrátit řadu mýtů, které se k postavám Edwarda Kelleyho a Vestonie váží. Část výstavy je věnována i podporovateli Vestonie - mosteckému rodákovi Jiřímu Bartholdovi z Breitenberka, zvanému Pontanus, který byl významnou osobností rudolfínských Čech, katolickým hodnostářem a vynikajícím humanistickým literátem. Představen je i další významný mostecký rodák, jezuita a pedagog Jakub Spanmüller Pontanus. Návštěvníci se také krátce seznámí s renesanční kulturou na Mostecku, s ukázkami renesančního užitného umění a předměty denní potřeby, které pochází ze sbírek Oblastního muzea a galerie v Mostě a dalších institucí i soukromých osob. Výstava a komentovaná prohlídka budou součástí letošního Dne Edwarda Kelleyho v Mostě a podzimního přednáškového cyklu. Výstava potrvá do 31. prosince.

Expozice o II. světové válce zahajuje novou sezonu
Kdy: Úterý a čtvrtek 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00 hodin, neděle 13.00 - 16.00 hodin
Kde: Mezinárodní památník obětem II. světové války v Mostě
Expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě, která se nachází v budově bývalého městského krematoria na starém mosteckém hřbitově zahajuje novou muzejní sezonu. Stane se tak v neděli 1. května a dveře budou pro návštěvníky otevřeny od 13.00 do 16.00 hodin. V sezoně je otevřeno v úterý a ve čtvrtek vždy od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin. V neděli od 13 do 16 hodin.

Ukradená stávka
Kdy: Do 30. října
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Nová výstava v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Ta je prezentována formou komiksu a historickými fakty s dobovými předměty. Mostecká stávka se stala součástí ideologie jedné strany na dlouhé roky, přestože historie mluví jinak. Je věnována událostem z března až dubna 1932, a je dodnes pokládána za největší stávku velké hospodářské krize na evropském kontinentu, a za jedinou stávku tohoto období, ve které došlo ke smíru obou stran. Výstava je edukační, součástí je program virtuální reality, který návštěvníky přenese na Mostecko 30. let 20. století. (Objednávky edukačních vzdělávacích programů pro školy na e-mailu: kubelkova.o@omgm.cz). Výstava potrvá do 30. října. Vznikla za podpory statutárního města Mostu.

Muzeum Veteráni Litvínov
Kdy: Sezona Duben – září, otevřeno každou sobotu a neděli od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Muzeum Veteráni Litvínov
Další sezonu zahajuje muzeum automobilů a dopravních prostředků v Litvínově. Chybět samozřejmě nemůže ani otevření oblíbeného selského dvorečku se zvířátky.

Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kdy: Úterý – neděle od 9.00 do 16.00 hodin (1. - 31. května)
Kde: Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě
Po kolejích převezený gotický skvost. Kostel byl vystavěn po požáru starého města Most v roce 1515 na místě raně gotické baziliky. Stavba chrámu zasvěceného Nanebevzetí Panně Marii byla zahájena roku 1517 a trvala až do začátku 17. století. Při likvidaci starého města Mostu z důvodu těžby uhlí byl kostel přesunut v roce 1975 do blízkosti barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha. Stěhování kostela začalo 30. září 1975 a trvalo do 27. října. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Vodováhy a elektronická čidla sledovala veškeré pohyby a výškové odchylky kostela při cestě po nerovném terénu. Nakonec kostel zdolal cestu dlouhou 841,1 metrů průměrnou rychlostí 2,16 centimetrů za minutu. Na novém místě byl pak posazen na nové základy a probíhaly v něm i jeho okolí restaurátorské práce. Přesun kostela je zapsán do zlaté knihy Guinnesových rekordů tisíciletí.

Zámek Jezeří
Kdy: Úterý – neděle od 10.00 do 16.00 hodin (1. 5. - 30. 6.)
Kde: Zámek Jezeří
Zámek na rozhraní dvou světů. Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Má za sebou jak velkolepou slavnou minulost s přepychem a nádherou hodnou knížecího sídla, tak období zmaru a zapomnění. V roce 1996 se stává průkopníkem neobvyklé prezentace – prezentace neopravené památky, kdy je návštěvník svědkem její postupné proměny. Hrad z jezera (de Lacu), jinak i Eisenberg shlížel ze svahu Krušných hor již od 14. století, postupem času byl přestavěn na renesanční a nakonec barokní zámek, jak jej známe nyní. Tuto barokní podobu mu vtiskli Lobkowiczové, pro které se Jezeří stalo jedním z nejvýznamnějších reprezentativních sídel.

Bleší trhy v Mostě
Kdy: Od 5. března každou sobotu od 5.30 do 12.00 hodin
Kde: Areál Baníku Souš v Mostě
Mostecké bleší trhy se otevírají po zimní pauze Od 5. března každou sobotu na Baníku Souši, veškeré info na facebooku a www.antiktrhy.cz. Tradiční mostecké bleší trhy se konají celoročně od 5.30 do 12.00 hodin ve sportovním areálu TJ Baník Souš – Most v ulici Zdeňka Fibicha 282 (za Neprakta klubem).

Podkrušnohorské technické muzeum
Kdy: Od 1. března od 9.00 do 15.00 hodin
Kde: Areál bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech
Podkrušnohorské technické muzeum již má otevřeno! Pokud je chcete navštívit, jste vítáni od úterý do neděle v čase 9.00 – 15.00 hodin. A pokud patříte mezi školní kolektivy, které k nám plánují návštěvu, určitě se neváhejte ozvat na telefonní číslo +420 601 338 197 nebo na email dernerovahanka@gmail.com, termíny se začínají plnit.

Ich bin ein vydra aneb Jak vydra přes hranici přišla
Kdy: Do 30. června
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Oblastní muzeum a galerie v Mostě připravilo pro příznivce přírodovědy výstavu s názvem Ich bin ein vydra aneb Jak vydra přes hranici přišla. Na 50 fotografických panelech se návštěvníci dozvědí o životě vydry, jejích potřebách a rozšíření, ale i o problémech, které ji dosud stále ohrožují. Prostřednictvím mnoha preparátů se seznámí také s vodními živočichy, kteří s vydrou žijí v řekách, potocích i na březích rybníků a tůní. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 10. února od 17 hodin v Oblastním muzeu a galerii v Mostě.

Velká fotografická soutěž 2022
Kdy: Od ledna do 31. srpna
Kde: Krušné hory na české i německé straně
Destinační agentura Krušné hory ve spolupráci s Nadačním fondem Obnova Krušnohoří vyhlašuje tradiční letní soutěž pro všechny nadšené fotografy a youtubery jak z řad amatérů, tak profesionálů. Své snímky a videa zachycující krásy Krušných hor můžete zasílat elektronicky na adresu soutezdakh2022@seznam.cz, a to v termínu od ledna do 31. srpna. Vítězné fotografie a videa budou vybírána odbornou porotou a veřejností. Ze zaslaných fotografií bude odbornou porotou vytvořen kalendář pro rok 2023 a na vítěze z hlasování veřejností obou kategorií čekají ceny v hodnotě 5 000,- korun. Celé podmínky soutěže najdete na facebooku nebo webu Destinační agentury Krušné hory.

Vycházka k jezeru Most
Kdy: Po celý rok
Kde: Jezero Most
Nejen v létě je velkým lákadlem k vycházkám a pobytu na čerstvém vzduchu jezero Most. To má své kouzlo i v zimě. Ani na začátku nového roku tomu není jinak. Najděte si chvilku a vyrazte k jezeru na krátkou romantickou novoroční procházku. Jezero vzniklo rekultivací bývalého Dolu Ležáky. Má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Maximální hloubka je 75 m. Při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m3. Přístupné veřejnosti je od září 2020.

Výstup na vrch Loučná
Kdy: Přístupný celoročně
Kde: mezi Mezibořím a Dlouhou Loukou
Loučná je nejvyšší hora Mostecka (955,9 m) a celého východního Krušnohoří. Jižní svahy hory se sice strmě zvedají nad Mosteckou pánví, ale vlastní vrchol je relativně plochý a při pohledu z náhorní strany nijak impozantní. Dříve byla nazývána Wieselstein. Na vrcholové plošině se nacházejí dvě žulová skaliska. Níže byly vztyčeny dva kříže. Na konci 90. let 20. století byla na vrchol vyznačena odbočka od modré turistické cesty z Litvínova přes Meziboří do Dlouhé Louky.

Tesařova cesta
Kdy: přístupná celoročně
Kde: Z Meziboří do Litvínova a zpět
Po celý rok je možné vyjít si na naučnou stezku Tesařovy cesty, která má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Na procházku k přehradě Fláje
Kdy: Celoročně
Kde: u Českého Jiřetína
Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetína je pilířovou přehradou, navíc uvnitř dutou, takže je jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je však vstup zakázán. Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Rozhledna Jeřabina
Kdy: Celoročně přístupná
Kde: nedaleko obce Klíny a nad obcí Křížatky
Za kolik: bez vstupného
Rozhledna, která nabízí výhledy do českého vnitrozemí, stojí na svazích Krušných hor nad obcí Křížatky na Litvínovsku, na stejnojmenném vrchu Jeřabina. Leží v nadmořské výšce 785 metrů. Přístupná je ze silnice Litvínov - Janov směr Mníšek v Krušných horách, kde je vybudováno menší parkoviště. Odtud vede lesní pěšina cca 500 metrů k rozhledně. První rozhlednu zde vybudoval německý turistický spolek v roce 1884. Po druhé světové válce zde bylo jen torzo, na jehož základech postavil v roce 2009 Sport areál Klíny novou zastřešenou rozhlednu, přístupnou po několika vnitřních schodech. Nedaleko rozhledny na sousedním vrcholu kopce je skalní masív, sloužící také jako cvičné skály pro horolezce.