Strašidelná stezka
Kdy: Pátek 16. a sobota 17. září od 18.00 hodin
Kde: Sport areál Klíny
Za kolik: 200 Kč menší děti, 250 Kč dospělí a starší 15 let
Ve Sport areálu Klíny v Krušných horách se i letos koná Strašidelná stezka s bohatým programem pro děti i dospělé. V pátek a sobotu 16. a 17. září je čeká strašidelná cesta lesem dolů k lanovce, která pak účastníky vyveze zpět. Trasa vyznačená světýlky, zabere přibližně 45 minut. Termíny od 18.30 do 21.00 hodin jsou určeny rodinám s menšími dětmi, ve 21.30 hodin pak mohou na trasu vyrazit odvážnější a starší  15 let. Mezi 18. a 21. hodinou bude připraven také doprovodný program a nebudou chybět stánky s občerstvením. Vstupné je 250 korun pro dospělé a starší 15 let, 200 Kč pro menší děti. Prodej lístků a rezervace termínů probíhá on-line.

Mariánská pouť v Mariánských Radčicích
Kdy: Sobota 17. září od 10.00 hodin
Kde: Obec Mariánské Radčice
Mariánské Radčice přivítají v sobotu 17. září návštěvníky své největší akce - Mariánské pouti. Ve spolupráci se Severočeskými doly se koná letos již popatnácté. Bavit se můžete na historické scéně s rytířským ležením a turnajem na koních nebo na hlavní scéně při koncertech, pohádce či zábavných show. V programu se představí Anna Julie Slováčková, Bob a Bobci, Lucie Černíková, Martina Balogová, Pavlína Senič a Ondra Krejča, Daniel Hůlka nebo Olympic Revival, ale také žonglér, tančící pes Karlík, bude show s bičem, učitel stepu nebo divadlo pro děti.

Pojďte pane, budeme si hrát
Kdy: Sobota 17. září od 10.00 hodin
Kde: Divadlo rozmanitostí v Mostě
Mostecké Divadlo rozmanitostí zve v sobotu17. září od 10.00 hodin na představení Pojďte pane, budeme si hrát na motivy známých večerníčků a skečů v podání dvou medvědů, kteří se potkali u Kolína. Malej, co si moc rád hraje, a Velkej, který stále vymýšlí vykutálené hry. Originální pohybová klauniáda je ideální podívanou pro nejmenší diváky.

Letní turnaj ve španělském fotbálku nabídne Ponorka
Kdy: Sobota 17. září od 13.00 hodin
Kde: Hudební klub Ponorka v Litvínově
Hudební klub Ponorka v Litvínově je také klubem určený k další zábavě, než je jen muzika. Je otevřen také umělcům, jejichž setkání zahájilo podzimní část sezony v klubu. Nadcházející sobotu 17. září však bude patřit Letnímu turnaji ve španělském stolním fotbálku. Podnik začne ve 13.00 hodin. Počítá se, že se protáhne až do nedělního rána.

Mostík v Radničním parku v Mostě
Kdy: Pátek 16. září od 17.00 hodin
Kde: Radniční park v Mostě
Odpoledne pro celou rodinu se koná v pátek 16. září od 17.00 hodin v Radničním parku v Mostě. Připraven je program a soutěžení a možnost opékání buřtů, hrají Rici nechci a spol.

Než vyjde večernice
Kdy: Sobota 17. září od 20.00 hodin
Kde: Brána u koupaliště Pod Resslem
Dětská organizace Zálesák pořádá v sobotu 17. září v Mostě noční dobrodružnou hru pro děti Než vyjde večernice. Pohádková brána bude otevřená u koupaliště pod Resslem od 20.00 do 21.00 hodin. Děti čeká procházka nočním pohádkově strašidelným lesem s úkoly. Na konci cesty bude připraven táborák. S sebou baterku a 30 Kč.

Začátek divadelní sezóny Docela velkého divadla
Kdy: Sobota 17. září od 14.45 hodin
Kde: Sraz je u Docela velkého divadla v Litvínově
V sobotu 17. září zahajuje Docela velké divadlo v Litvínově svou 27. sezonu. Návštěvníky nejprve přivítá průvodem herců Litvínovem. Pokud se chcete připojit, přijďte ve 14,45 hodin k divadlu. Od čtyř hodin pak uvádí DVD pohádku Princezna stříbrem zakletá anebo Démoni Krušných hor.

Ukončení turistické sezony v Mostě
Kdy: Neděle 18. září, start je v 10.00 hodin
Kde: U rybníčku u přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě
Babí léto na kole i pěšky je název akce, kterou se město Most rozloučí s letošní turistickou a cyklistickou sezónou. Opět budou připraveny trasy pro pěší i cyklisty, které startují v neděli 18. září od rybníčku v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Start tras je od 10.00 hodin, nejprve pro pěší, krátce na to odstartují i dvě cyklistické trasy. Pěší okruh měří sedm kilometrů a zavede turisty kolem kostela k jezeru a na Střimickou výsypku. Dlouhá cyklotrase vede kolem jezera až k Litvínovu a zpět. Pojedete přes Komořany, Horní Jiřetín a Litvínov, přes Růžodolskou výsypku zpět k jezeru a přes Střimickou výsypku k areálu kostela. Celková délka trasy je 35 km a sjízdná je na horském kole. Méně zdatní cyklisti či rodiny s dětmi mohou na kolech vyrazit objet jezero Most. Trasa měří přibližně 10 km.

Westonia, renesanční sapfó a její doba
Kdy: Do 31. prosince
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Výstava připomíná život a dobu Alžběty Westonové – Vestonie, nevlastní dcery alchymisty Edwardy Kelleyho a naší nejvýznamnější renesanční básnířky. Dozvíte se více o jejím vztahu k jejímu nevlastnímu otci Edwardu Kelleymu i našemu městu Most. Výstava se také pokouší vyvrátit řadu mýtů, které se k postavám Edwarda Kelleyho a Vestonie váží. Část výstavy je věnována i podporovateli Vestonie - mosteckému rodákovi Jiřímu Bartholdovi z Breitenberka, zvanému Pontanus, který byl významnou osobností rudolfínských Čech, katolickým hodnostářem a vynikajícím humanistickým literátem. Představen je i další významný mostecký rodák, jezuita a pedagog Jakub Spanmüller Pontanus. Návštěvníci se také krátce seznámí s renesanční kulturou na Mostecku, s ukázkami renesančního užitného umění a předměty denní potřeby, které pochází ze sbírek Oblastního muzea a galerie v Mostě a dalších institucí i soukromých osob. Výstava a komentovaná prohlídka budou součástí letošního Dne Edwarda Kelleyho v Mostě a podzimního přednáškového cyklu. Výstava potrvá do 31. prosince.

Expozice o II. světové válce
Kdy: Úterý a čtvrtek 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00 hodin, neděle 13.00 - 16.00 hodin
Kde: Mezinárodní památník obětem II. světové války v Mostě
Expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě, která se nachází v budově bývalého městského krematoria na starém mosteckém hřbitově. V sezoně je otevřeno v úterý a ve čtvrtek vždy od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin. V neděli od 13 do 16 hodin.

Ukradená stávka
Kdy: Do 30. října
Kde: Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Nová výstava v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Ta je prezentována formou komiksu a historickými fakty s dobovými předměty. Mostecká stávka se stala součástí ideologie jedné strany na dlouhé roky, přestože historie mluví jinak. Je věnována událostem z března až dubna 1932, a je dodnes pokládána za největší stávku velké hospodářské krize na evropském kontinentu, a za jedinou stávku tohoto období, ve které došlo ke smíru obou stran. Výstava je edukační, součástí je program virtuální reality, který návštěvníky přenese na Mostecko 30. let 20. století. Výstava potrvá do 30. října. Vznikla za podpory statutárního města Mostu.

Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kdy: Úterý – neděle od 9.00 do 16.00 hodin (1. - 30. září)
Kde: Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě
Po kolejích převezený gotický skvost. Kostel byl vystavěn po požáru starého města Most v roce 1515 na místě raně gotické baziliky. Stavba chrámu zasvěceného Nanebevzetí Panně Marii byla zahájena roku 1517 a trvala až do začátku 17. století. Při likvidaci starého města Mostu z důvodu těžby uhlí byl kostel přesunut v roce 1975 do blízkosti barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha. Stěhování kostela začalo 30. září 1975 a trvalo do 27. října. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Vodováhy a elektronická čidla sledovala veškeré pohyby a výškové odchylky kostela při cestě po nerovném terénu. Nakonec kostel zdolal cestu dlouhou 841,1 metrů průměrnou rychlostí 2,16 centimetrů za minutu. Na novém místě byl pak posazen na nové základy a probíhaly v něm i jeho okolí restaurátorské práce. Přesun kostela je zapsán do zlaté knihy Guinnesových rekordů tisíciletí.

Zámek Jezeří
Kdy: Úterý – neděle od 10.30 do 16.30 hodin (7. července - 30. září)
Kde: Zámek Jezeří
Zámek na rozhraní dvou světů. Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Má za sebou jak velkolepou slavnou minulost s přepychem a nádherou hodnou knížecího sídla, tak období zmaru a zapomnění. V roce 1996 se stává průkopníkem neobvyklé prezentace – prezentace neopravené památky, kdy je návštěvník svědkem její postupné proměny. Hrad z jezera (de Lacu), jinak i Eisenberg shlížel ze svahu Krušných hor již od 14. století, postupem času byl přestavěn na renesanční a nakonec barokní zámek, jak jej známe nyní. Tuto barokní podobu mu vtiskli Lobkowiczové, pro které se Jezeří stalo jedním z nejvýznamnějších reprezentativních sídel.

Podkrušnohorské technické muzeum
Kdy: Do 31. října, úterý – neděle od 9.00 do 15.00 hodin
Kde: Areál bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech
Podkrušnohorské technické muzeum již má otevřeno! Pokud je chcete navštívit, jste vítáni od úterý do neděle v čase 9.00 – 15.00 hodin. A pokud patříte mezi školní kolektivy, které k nám plánují návštěvu, určitě se neváhejte ozvat na telefonní číslo +420 601 338 197 nebo na email dernerovahanka@gmail.com, termíny se začínají plnit.

Vycházka k jezeru Most
Kdy: Po celý rok
Kde: Jezero Most
Nejen v létě je velkým lákadlem k vycházkám a pobytu na čerstvém vzduchu jezero Most. To má své kouzlo i v zimě. Ani na začátku nového roku tomu není jinak. Najděte si chvilku a vyrazte k jezeru na krátkou romantickou novoroční procházku. Jezero vzniklo rekultivací bývalého Dolu Ležáky. Má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Maximální hloubka je 75 m. Při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m3. Přístupné veřejnosti je od září 2020.

Výstup na vrch Loučná
Kdy: Přístupný celoročně
Kde: Mezi Mezibořím a Dlouhou Loukou
Loučná je nejvyšší hora Mostecka (955,9 m) a celého východního Krušnohoří. Jižní svahy hory se sice strmě zvedají nad Mosteckou pánví, ale vlastní vrchol je relativně plochý a při pohledu z náhorní strany nijak impozantní. Dříve byla nazývána Wieselstein. Na vrcholové plošině se nacházejí dvě žulová skaliska. Níže byly vztyčeny dva kříže. Na konci 90. let 20. století byla na vrchol vyznačena odbočka od modré turistické cesty z Litvínova přes Meziboří do Dlouhé Louky.

Tesařova cesta
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Z Meziboří do Litvínova a zpět
Po celý rok je možné vyjít si na naučnou stezku Tesařovy cesty, která má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Na procházku k přehradě Fláje
Kdy: Celoročně
Kde: u Českého Jiřetína
Vodní nádrž na Flájském potoce v Krušných horách u Českého Jiřetína je pilířovou přehradou, navíc uvnitř dutou, takže je jedinou svého druhu v České republice. Výška hráze je 58,5 metru, dlouhá je téměř půl kilometru. Je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů. Její hráz je přístupná veřejnosti pěšky, k vodní hladině je však vstup zakázán. Vybudována byla v letech 1951 až 1963. K dopravě materiálu sloužila Moldavská horská dráha. Na dně přehrady skončila osada Fláje, jejíž dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele byl přemístěn do Českého Jiřetína.

Rozhledna Jeřabina
Kdy: Celoročně přístupná
Kde: nedaleko obce Klíny a nad obcí Křížatky
Za kolik: bez vstupného
Rozhledna, která nabízí výhledy do českého vnitrozemí, stojí na svazích Krušných hor nad obcí Křížatky na Litvínovsku, na stejnojmenném vrchu Jeřabina. Leží v nadmořské výšce 785 metrů. Přístupná je ze silnice Litvínov - Janov směr Mníšek v Krušných horách, kde je vybudováno menší parkoviště. Odtud vede lesní pěšina cca 500 metrů k rozhledně. První rozhlednu zde vybudoval německý turistický spolek v roce 1884. Po druhé světové válce zde bylo jen torzo, na jehož základech postavil v roce 2009 Sport areál Klíny novou zastřešenou rozhlednu, přístupnou po několika vnitřních schodech. Nedaleko rozhledny na sousedním vrcholu kopce je skalní masív, sloužící také jako cvičné skály pro horolezce.