Výstava 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku
Kdy: do 2. ledna 2022
Kde: v současnosti virtuálně na webu Oblastního muzea a galerie v Mostě
Kvůli vládním opatřením byla výstava v Oblastním muzeu a galerii v Mostě prodloužena až do 2. ledna 2022. Až to epidemiologická opatření dovolí, bude spolu s muzeem otevřena i celá výstava. V současnosti si ji můžete prohlédnout virtuálně na webu. Výstava představuje dobové železniční předměty v tzv. drážních kancelářích, panely s informacemi a historické fotografiemi k jednotlivým tratím a nádražím, železniční předpisy a jízdní řády nebo původní směrové cedule. Děti i dospělé zajisté zaujmou funkční železniční modely, hračky a parní stroje ze sbírky Radka Vejříka. Součástí je i výstava grafik Jiřího Boudy s železniční tématikou. Dalším lákadlem je i moderní dálkově řízené modelové kolejiště o velikosti H0, které bude ve vybraných dnech provozovat Klub železničních modelářů "Moldaváček" z Oseka. Po celou dobu výstavy bude k dispozici také dětský koutek a fotokoutek. Až to situace dovolí, budou i doprovodné akce.

Březen, za kamna vlezem
Kdy: do 28. března
Kde: v Radničním parku a v parku Šibeník v Mostě
Další vycházkovou hru pro děti a jejich rodiče přichystalo Středisko volného času v Mostě. Jmenuje se Březen, za kamna vlezem. Přístupná je do 28. března. Stezka je přístupná na dvou místech, v Radničním parku a v parku Šibeník u lanového centra. Opět se při procházení plní úkoly a v recepci SVČ čeká odměna.

Po stopách skřítka
Kdy: do 14. března
Kde: areál vrchu Ressl v Mostě
Středisko volného času v Mostě přichystalo na první polovinu měsíce března novou hru pro děti z Mostu. Ta se jmenuje Po stopách skřítka a její trasa vede po vrchu Ressl v Mostě. Účastníci procházejí stezkou, kde na ně čeká deset stanovišť a stejný počet otázek. Trasa vede od vstupu na koupaliště Stalingradská až po dětské hřiště u jezírka. Ti, co správně odpoví na otázky, si mohou přijít pro malou odměnu do recepce SVČ v Mostě. Je však potřeba ukázat správně odpovědi nebo je zaslat na e-mailovou adresu: program@svc-most.cz.

Tip na rozhlasovou hru: Liliová příkrývka
Kdy: doma ve volném čase
Kde: na webu ČRo Dvojka a v aplikaci mujRozhlas.
Detektivové řeší případ vraždy mladé dívky. V parku je nalezena mrtvola neznámé ženy. Podivné je, že má ostříhané vlasy a na ruce prsten, který nikdo nezná. Komisařka Dana Hanáčková si přizve k řešení případu začínajícího kolegu Martina Růžičku. Kriminálku poslouchejte týden po odvysílání na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Tvůrčí skupina Drama a literatura.

Tip na hru: Výbušná koťátka
Kdy: doma s rodinou
Kdo: vydavatelství Blackfire, 2016
Pokud rádi hrajete napínavé hry, právě jste našli tu pravou! Populární hra z kickstarteru Výbušná koťátka je kočičí verzí ruské rulety. Hráči si postupně během tahů dobírají karty z balíčku, avšak jakmile jeden z nich obdrží kartu vybuchujícího koťátka, hru prohrává. Některé karty vám ale pomohou se výbuchu vyhnout, třeba tím, že se budete moci podívat na karty ještě předtím, než si je vezmete, přinucením protihráče vzít si několik karet najednou nebo zamícháním balíčku. Hra je určena pro 2-5 hráčů a věřte, že s každou další kartou je hra napínavější a napínavější. Objevte své skryté strategické dovednosti a užijte si spoustu zábavy s rodinou, přáteli a Výbušnými koťátky. Výbušná koťátka jsou historicky nejúspěšnější hrou na kickstarteru. Na její vznik v roce 2015 přispělo více 219 000 lidí. 

Tip na knihu: Chobotnice 
Kdo: Paulina Świst
Kde: nakladatelství Red, 2021
Další silná kniha od nejpopulárnější polské debutantky posledních několika let! Po bestselleru s názvem Kolotoč nastal čas na pokračování, kde už nepřichází na scénu jen finanční machinace a plamenná vášeň, ale také pašování zlata a aféra katolické církve. Policista z ústřední vyšetřovací kanceláře jede na služební misi do Horního Slezska. Do zločinecké organizace se mu podaří proniknout natolik dobře, že jej nechá zatknout tamní prokurátor. Ale to je teprve začátek nového obřího spiknutí, do něhož jsou zapojení i dobře známí hrdinové z prvního dílu. Vše nasvědčuje tomu, že příběh finančních podvodů zdaleka neskončil útěkem z Polska…

Tip na knihu: Zločin na zámku
Kdo: Jiří Procházka
Kde: vydavatelství XYZ, 2021
Mysleli jste, že znáte všechny případy majora Zemana? A co když existuje kromě těch třiceti známých ještě jeden? Ten poslední… Jednatřicátým případem se Jiří Procházka, jeden ze scenáristů slavného seriálu, naposledy vrátil ke slavnému hrdinovi, jehož prostá existence se pro mnohé stala synonymem československé normalizace. Byl ale opravdu takový? Odhalení vraha mladé dívky, která zemřela v blízkosti zámku stranických papalášů, nebude jediným překvapením příběhu… 

Tesařova cesta
Kde: z Meziboří do Litvínova a zpět
Kdy: přístupná celoročně
Litvínovští nebo Mezibořští si mohou vyjít na Tesařovu stezku. Ta má počátek v Meziboří a vede přes Litvínov zpět do Meziboří. Byla vybudována pro rekreaci obyvatel této oblasti i pro místní dovolenkáře. Na trase, která je dlouhá dvanáct kilometrů, se nachází 17 zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět mnoho zajímavostí o této oblasti i o celých Krušných horách. Jsou zde informace nejen o přírodních zajímavostech, ale i o historii a architektuře navštívené lokality. Dále se návštěvníci seznámí s vegetací, péčí o lesy a s biocentrem Šumný důl. K odpočinku slouží několik na stezce umístěných odpočívadel.

Hrad Hněvín
Kdy: po celý rok
Kde: nad městem Most
Za kolik: zdarma
Silueta vrchu Hněvín, dříve Zámecká hora, s hradem patří k nejvýraznějším symbolům města Mostu. Sem se mohou Mostečané vydat na vycházku. Přímo až k hradu vede ze čtvrti Zahražany (od budovy současného gymnázia) silnice s ukazateli směru, před hradem je hlídané parkoviště. Z Hněvína je výborný výhled na Krušné hory, město Most i České středohoří. Restaurace je v současnosti zavřená.

 

 

.