Často jsou to právě ony nenápadné, ale důležité detaily, které dělají markantní rozdíl mezi interiérem, kde se cítíme dobře, a tím, kde se cítíme skvěle. Ačkoliv často nedokážeme pojmenovat, proč tomu tak je, říká Jan Kurz. Architekt, který spolu se Zuzanou Kurz stojí za velmi vydařeným návrhem interiéru vily v pražských Klánovicích.

O Klánovicích

Ve 20. až 40. letech 20. století byly Klánovice významným centrem odpočinku pražské smetánky, píše se o současné samosprávné městské části v internetové encyklopedii Wikipedia.

Masivní dřevěné schodiště patří mezi dominanty domu. Částečně zasahuje i do nosné stěny.
Na venek běžný dům, uvnitř domov snů. Vítejte na prohlídce ruzyňské řadovky

I dnes je tato městská část místem luxusního rezidenčního bydlení. Zastavěná plocha Klánovic je na východě a západě ohraničena největší souvislou lesní plochou na území Prahy - přírodními rezervacemi Klánovický les a Cyrilov.

Otevřené přízemí, soukromí v patře

Návrh dispozice domu dopřál jeho majitelům různé stupně intimity. „Přízemí je velmi otevřené a zve ke společnému trávení času. Druhé patro naopak zůstalo i po nezbytných dispozičních úpravách rozděleno do jednotlivých místností,“ uvedl Jan Kurz.

Na první pohled působí Zikmundov velmi moderním dojmem. Je tedy až fascinující, jak zajímavou historii toto místo má
Vítejte na Zikmundově: Staletí starou ruinu proměnil majitel v luxusní penzion

Zároveň jsou obě patra bohatá na úložný prostor, který je skvěle využit. Místnosti díky tomu působí klidně a uspořádaně.

„Za ty důležité detaily považujeme i něco daleko komplexnějšího. Jde například o strukturu či barvu podlah i stěn a také jejich vzájemnou symbiózu s ostatními prvky interiéru,“ míní spoluautorka Zuzana Kurz.


Nahrává se anketa ...

Mnohaměsíční práce, která se vyplatila

Interiér klánovické vily vznikal dlouhé měsíce, než se potkaly představy rodiny majitele vily se zkušeností, vizionářským i profesionálním viděním architektonické dvojice.

„Rozum a srdce se totiž dotkly každého zákoutí vily, přes nábytek na míru, podlahy, obklady, úchytky, vypínače až po poslední vázu na poličce. Výsledkem je útulný a hřejivý interiér plný překvapivých detailů,“ míní Zuzana Kurz.

Pohled na přízemní patro v klánovické vile.Pohled na přízemní patro v klánovické vile.Zdroj: se svolením Boys Place Nice

Nepřehlédnutelná je tak například velkolepá sbírka modelů F1 či masivní solitéry nábytku, jako je jídelní stůl či komody, které vznikaly v dílně truhláře Romana Schustera.