„Nejdůležitější je zabránit úniku vody,“ říká se špachtlí v ruce akademický sochař Michael Bílek najatý radnicí. Kašna je opět děravá. Cenný objekt byl restaurován v letech 1981 a 1999 a kvůli průsakům opraven v roce 2004. Jenže v roce 2009 vody znovu ubývalo a nepomohlo ani několik ochranných nátěrů.

Město chtělo před dvěma lety kašnu znovu opravit, ale do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. Po letošní zimě se zjistilo, že poškozený je i sokl pod sochou lva a ve zdi jsou prohlubně. Podle odborníků voda uniká z míst, kde se stýká betonové dno s pískovcovými bloky, které tvoří stěnu kašny. Po ucpání spár by měl pomoci nový speciální nátěr. Práce skončí zřejmě na přelomu června a července. Bude také záležet na posudku památkového ústavu.

Odborníci připouštějí, že oprava vydrží řadu let, ale po záruční lhůtě lze opět očekávat průsaky. Ideální by byla olověná vana, která je sice drahá, ale je nepropustná a zároveň drží kašnu pohromadě. Pískovcové bloky, ze kterých je památka sestavena, se totiž vlivem povětrnostních podmínek rozpínají.

Z pítek neteče

Deník zjišťoval, která další místa v centru Mostu jsou bez vody. Nefungují dvě pítka zprovozněná loni u radnice a Centralu. Nová nádrž s vodotryskem v parčíku na Skupovce je už v provozu. V pátek byla vypuštěná. Technické služby musely vyčistit zanesené dno, posbírat odpadky a upravit trysky, se kterými si někdo hrál. „Problémem jsou vandalové,“ říká mluvčí radnice Alena Sedláčková.

„V teplých měsících budeme bazének pravidelně kontrolovat,“ tvrdí ředitel technických služeb a radní Jan Syrový. Městská údržba si nepřeje, aby se lidé v okrasných nádržích koupali, protože mohou zařízení poškodit a dostat vyrážku ze znečištěné vody. Uvažované cedule Zákaz koupání by se ale asi neosvědčily. Lidé si dělají nedovoleně koupaliště i ze vzácných kašen v italské Florencii.