Od začátku psí školy prošly několika kurzy desítky chovatelů. Zatím poslední skupina šedesáti pejskařů začala s tréninkem minulý týden.

Psí škola je součástí projektu Punťa a funguje formou takzvané psí poradny v praxi. Kromě toho, že chovatelé mají možnost praktické výuky základního výcviku svého čtyřnohého přítele, mají též možnost konzultovat psí neřesti přímo s psovodem Městské policie Most. Je otevřena každému chovateli. Nemá ale suplovat činnost kynologického klubu, i když některé prvky výchovy mají společné.

Co strážníci psí školou sledují? Chtějí lidem připomenout povinnosti chovatelů ve městě, zvýšit bezpečnost občanů či zvýšit vědomí lidí o tom, jak reagovat při kontaktu se psem a o potřebách zvířat. Chtějí také upozornit majitele psů na nutnost dodržovat čistotu města.

„Psí škola má úspěch. Je to dobrý projekt a budeme v něm pokračovat,“ sdělil Mosteckému deníku ředitel městské policie Bronislav Schwarz. Sám je pejskař, má zvíře z útulku.

Sáčky na čistější město

Za účelem větší čistoty ve městě rozdávají městští policisté účastníkům psí školy, ale nejen jim, sáčky na psí exkrementy. „Dáváme je také lidem, kteří se dostaví na služebnu,“ řekl Luboš Trojna, mluvčí strážníků. Týdně jich vydají desítky. „Nakoupili jsme jich letos přibližně pět tisíc,“ vypočítal mluvčí .

Úkolem městských policistů je při hlídkové činnosti kontrolovat nepořádné pejskaře, kteří nemají své psy na vodítku či po nich neuklízejí.

„Pokuty se pohybují do tisíce korun a bohužel i takové výše někdy dáváme, protože někteří nepořádní pejskaři vyhlášku porušují a nedbají na bezpečnost okolí,“ dodal Trojna.