VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní odvolali zakladatele CVČ

Most - Dvacet let vedl městské Centrum volného času v Mostě (CVČ), které zakládal v době „sametové revoluce“. Teď se stal nepopulární. V 55 letech si Milan Rybák hledá jinou práci. Od 31. května nebude ředitelem CVČ. Sesadili ho mostečtí radní.

30.4.2009 3
SDÍLEJ:

Ředitel CVČ Milan Rybák.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

„Je to odvolání z funkce, ne výpověď,“ řekl Deníku Jiří Kurcin (KSČM), náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví.

„Mrzí mě to. CVČ je moje dítě. Dával jsem mu mnohdy více než vlastní rodině,“ řekl Deníku Rybák. V CVČ zůstat nechce, aby nemělo problémy. „Určitě bych v jeho hájení pokračoval,“ dodal.

Proč ho radní odvolali? „Z důvodu diametrálně rozdílných názorů na řízení příspěvkové organizace,“ uvádí stručně tisková zpráva radních. Kurcin nebyl o moc konkrétnější.

„Je to z důvodu déletrvajících rozporů mezi jednáním pana ředitele a odborem školství a vůbec magistrátem,“ řekl Kurcin. Podle něj se Rybák nechoval tak, jak se to očekává od vedoucího pracovníka městské příspěvkové organizace. „Proto jsem dal návrh na odvolání,“ dodal náměstek.

Jaké spory měl Rybák s odborem školství? „Nebudu to vůbec komentovat. Se mnou jeho (Rybákovo) odvolání nikdo nekonzultoval. Odvolali ho radní,“ odpověděla Deníku Jaroslava Boudová, vedoucí magistrátního odboru školství, kultury a sportu.

Odbor patří pod náměstka Kurcina. Podle něj vše vyvrcholilo při nedávné magistrátní kontrole příspěvkových organizací včetně CVČ. „Pan ředitel se k tomu postavil tak, že nebude plnit úkoly zřizovatele,“ řekl Kurcin.

Tři kontrolorky z odboru Boudové zjišťovaly správnost zařazení zaměstnanců CVČ podle nového nařízení vlády. Nesrovnalosti měl Rybák napravit.

Rybák ale odmítá, že by pochybil. Navíc kritizoval nepřipravenost kontrolorů. „Je to jako když do školy přijde učitel a řekne žákům: já vás jdu zkoušet a vy jako žák zjistíte, že o tom víte více než učitel. V tom momentě u vás ztrácí zkoušející na vážnosti a dochází k tomu, že si z něj začínáte dělat srandu. Pro mě je taková kontrola ztrátou času,“ sdělil Deníku.

Své stanovisko vysvětlil v nelichotivé písemné odpovědi kontrolorce, která mu zaslala protokol k připomínkování.

CO NAPSAL RYBÁK KONTROLORCE (VÝBĚR Z DOPISU, KTERÝ VEDL K ODVOLÁNÍ RYBÁKA)

Vážená paní,

je mi to nesmírně líto, ale nebudu mít do 27.4.2009 čas věnovat se vašemu protokolu, neboť mám do konce tohoto měsíce již jinou představu a využití pracovní doby. Jinak, pokud jde o ty formality spojené s osobním příplatkem a vnitřním platovým předpisem, to asi do konce května zvládnu, vyřeším to cestou nejmenšího odporu a bude to na úkor motivace zaměstnanců CVČ v Mostě. Tak to ale přece asi chcete. Pokud jde o vyplácení odměn, nevím kde jste došly k závěru, že jsou v CVČ vypláceny odměny čtvrtletně – nejsou. Pokud jde o popisy pracovních funkcí, tak se domnívám, že mnou vypracovaný popis pracovní funkce je výmluvnější a komplexnější, než nějaké obecné pindy naší mindy v katalogu…

…To fakt chcete, abych ten můj popis pracovní činnosti nahradil tou obecnou dvou větovou slátaninou. Vy v tom mém popisu pracovní činnosti neumíte najít onu výchovnou a vzdělávací činnost zaměřenou do oblasti volného času.

Pokud jde o případné pokrytí chybějících prostředků (fond odměn a fond rezervní) obávám se, že to bude trochu problém. Fond rezervní bude do čtrnácti dnů zcela vyčerpán (výměna oken za plastová – blíže o tom ví Marta a Bohdana, to byste ale musely na odboru vzájemně komunikovat) a fond odměn nemíním rozfrcat na krytí něčeho, co by mělo být kryto jinak. Pokud lidé dělají, dostanou odměnu a jestli zbude na nároky plynoucí z nového platového zařazení, to se uvidí. Doufám alespoň, že fond odměn je fondem organizace a že kromě oznamovací povinnosti o čerpání, nemáme ke zřizovateli žádných dalších závazků.

No vidíte a v tomto je právě ten největší problém. Vy máte pracovní časový fond stanoven tak, že se tam do něj musí vejít i tyto ošklivě řečeno ptákoviny. Já časový fond stanoven nemám, a proto jsem se snažil raději vždy udělat víc, aby někdo neměl problém, že se v tom CVČ snad náhodou kopeme do zadečků. A k tomu víc já musím ještě přidávat další víc, abych naplnil vaše kontrolně řídící rozmary. Je to děsná sranda, která mi začíná být stále nepříjemnější a nepříjemnější, až mám pocit, že mě začíná být někde hodně hluboko.

Ale co, chcete to, já se ohnu, ale myslet si budu co chci. Čau náš zřizovateli

P.S. Již jsem jednou opatrně naznačil jedné pracovnici vašeho odboru, že bych očekával, že pracovník na úseku školství bude umět česky (tehdy se jednalo o shodu podmětu s přísudkem). Pokud jsem já nechodil do školy zbytečně, tak si myslím, že věta „................. dojde k ověření, zda byly opatření odstraněna, …“ je s češtinou neslučitelná. Moje paní učitelka Ovesná by mě ohodnotila nejspíš nelichotivě.

Výsledek vašeho e-mailu je, že jsem místo ve 20,30 hod odešel z práce ve 21,45. Doufám, že vám to moje milovaná a hodná žena odpustí. Dobrou noc Milan"

„Ředitel odmítl projednávat kontrolní mechanismus s tím, že si bude dělat v podstatě, co on potřebuje. To je v rozporu s platnými předpisy. Nechceme ale zabíhat úplně do detailů, protože pan Rybák se samozřejmě ve své práci také osvědčil. Proto jeho odvolání nebylo jednoduché rozhodnutí,“ řekl Deníku primátor Vlastimil Vozka.

„Nemám se za co stydět. Nemyslím si, že bych udělal něco špatného. Neukradl jsem ani korunu, nic jsem nezpronevěřil a neudělal jsem nic v neprospěch občanů. Jen jsem hájil CVČ a jeho zaměstnance, ale ne formou, která radnici vyhovovala. Dovolil jsem si odporovat,“ prohlásil Rybák.

Odvolání chápe jako svou velkou prohru. Přirovnal ji k fotbalu. On byl hráč, radní rozhodčí. Když vzdorování přehnal, tvrdě ho potrestali. Nedali mi žlutou kartu, ale rovnou červenou. „Vyloučili mě ze hry,“ řekl Rybák.

Podle Kurcina sesazení Rybáka nesouvisí s plánovaným slučováním CVČ s krajským Domem dětí a mládeže (DDM). Rybák, který měl být ředitelem nové organizace, tvrdí opak.

Rybák se snažil prosadit svou vizi sloučení. Odmítal radnicí prosazované řešení, které spočívá ve zrušení CVČ a následném vzniku nové městské organizace nazvané Dům dětí a mládeže.

„Vedoucí odboru bylo řečeno, že existuje jen tato jediná cesta. Cítil jsem, že je třeba udělat nějaké kroky, aby CVČ nezaniklo. Jsem mostecký patriot a CVČ je mostecké, ne krajské jako DDM, které se ruší,“ řekl.

Po konzultaci s odborníkem z ministerstva navrhoval, aby se CVČ nezrušilo, ale pouze přejmenovalo v souladu se zákonem na dotované Středisko volného času, a DDM by pak přešlo pod CVČ. „Tím by CVČ posílilo o další schopné lidi a nabídlo větší rozsah služeb pod značkou, která se osvědčila,“ sdělil Rybák. Zástupcům města řekl, že když CVČ zruší, nepřihlásí se do výběrového řízení na ředitele nového DDM. „Tady jsem udělal největší chybu. Všichni my říkali, politici i úředníci: počítáme s tím, že ředitelem budeš ty. Naivně jsem si myslel, že s touto podporou mohu prosadil svou myšlenku zachování CVČ, o které jsem přesvědčen, že je správná,“ sdělil.

Problém byl podle Rybáka v tom, že vedoucí odboru školství neuznávala jiné řešení. „Viděl jsem to jako souboj, jako zápas,“ uvedl. „Ona (Boudová) je velmi schopný člověk. Vytvořila názorově silný odbor. Dokáže se prát za školství a získala tím respekt i u politiků. Problém je v tom, že se chová jako diktátor – musí mít v týmu navrch. Já jsem, bohužel, také něco podobného, takže jsme se střetávali. Větší potíže nastaly, když se jednalo o zásadní věci,“ sdělil Rybák. Jako ředitel CVČ si nechtěl nechat příliš mluvit do řízení organizace, za níž přímo zodpovídal.

Za vyvrcholení sporů považuje kontrolu v CVČ. Odmítl například úkol, aby na základě nařízení vlády použil na zvýšení platových tarifů pracovníků CVČ do konce roku peníze z fondu odměn nebo rezervního fondu příspěvkové organizace. „Připadá mi strašně nefér, abych věc, která je daná ze zákona, kryl z fondu odměn. Ten je to poslední, na co se má sáhnout,“ uvedl. Kontrolorkám také sdělil, že fond rezervní bude do čtrnácti dnů zcela vyčerpán, protože z něj CVČ hradilo výměnu oken za plastová ve svém sídle.

„CVČ je zdravá organizace. Myslím si, že bude fungovat dál i beze mě. Můžu odejít se ctí. Možná bych některé věci udělal malinko jinak, ale nebyly by to zásadní věci. Určitě bych v hájení CVČ pokračoval,“ dodal.

„Myslím si, že je potřeba využít jeho (Rybákovo) organizační potenciál a schopností případně i na jiné funkci,“ řekl primátor.

Podle Kurcina výběrové řízení na post nového ředitele CVČ město vyhlásit může, ale nemusí. Radní zřejmě někoho řízením pověří do doby, než se CVČ sloučí s krajským Domem dětí a mládeže. K tomu by mělo dojít 1. září 2010. Novou městskou volnočasovou organizaci – DDM – povede ten, kdo vyhraje výběrové řízení.

Rybák se chce vrátit jako učitel do školství. Bude mít sice nižší plat, ale o to nyní podle něj nejde. Nepodařilo se mu zachránit „značku CVČ“.

„CVČ ukázalo, že tu místo má. Stávali jsme se centrem dění. Byl bych vůči sobě hodně neskromný, kdybych řekl, že na tom nemám podíl. Lidé mě vnímali jako nositele volného času. Spoustu lidí jsem vtáhl do činnosti a oni nám pomáhali,“ dodal s tím, že náměstek Kurcin mu důvody odvolání minulý pátek nesdělil. „Řekl, že rada sdělovat důvody nemusí.“

Autor: Martin Vokurka

30.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
70

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ilustrační foto

Mladík ukradl hodinky z pultu, na černém trhu je hravě prodal

Zemřel bývalý generální manažer HC Verva Petr Hojer

Litvínov - Významná osobnost nejen sportovního světa odešla v sobotu 14. října.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení