Stane se v říjnu hejtmanem Šulc, Jeníčková, Foldyna nebo někdo méně známý? Boj o voliče se stupňuje. A napětí roste.

„Kampaň bude velmi drsná a obávám se, že i více vulgární než při volbách v roce 2006," říká komunista Vlastimil Balín. Nevylučuje, že někdo využije i opilecké aférky některých kandidátů. Hned ale dodává: „Naše kampaň bude věcná a slušná. KSČM na nikoho útočit nebudeme.“

Severočeši.cz sází na heslo „Co jiní rozkradou, my rozdáme…" a jdou v kritice ještě dál. „Vedení Ústeckého kraje, napojené na podnikatelské skupiny a podnikatelské mafie, odčerpává na prapodivné účely více než 25 procent z krajského rozpočtu," tvrdí seskupení na svém webu. Kraji podle Severočechů.cz vládnou lobbisté, „kteří po dvě volební období spojili skrze své finanční zájmy krajské vedení vládnoucí ODS a ČSSD, aby tak v tichosti, ale o to drastičtěji ukrajovali ze společného koláče pro své zájmy“. Seskupení hlásá, že státní dotace se ztrácely „v kapsách politiků a podnikatelů napojených na ODS a ČSSD.“

„Na tyhle nechutné výpady nebudu reagovat. Naše kampaň je zaměřena pozitivně. Nechceme být destruktivní a šířit mezi lidmi nenávist," hájí se lídr ODS a hejtman Jiří Šulc. ODS podle něj nepochybila. „Nerozkradli jsme nic. Máme čisté svědomí. Kdo si myslí opak, měl by na to upozornit orgány činné v trestním řízení," radí Šulc.

Koho byste nyní volili? Jaký je váš názor na kandidující strany? Anketu a diskuzi naleznete zde.

Kritičtí k ODS jsou i komunisté. „Že by ODS něco rozkradla, to bych neřekl. Na zastupitelstvu jsme ale pravidelně kritizovali zneužívání finančních prostředků a rozdělování peněz z takzvaného fondu hejtmana," říká Balín.

Podle Šulce je vše v pořádku. „Vždy jsme dbali na to, aby veškeré aktivity ODS byly vždy maximálně průhledné,“ tvrdí hejtman. Antonín Treber z litoměřické ODS soudí, že nelze vládu kritizovat za to, že jedné obci přispěje na slavnosti a druhé ne. Podle něj se peníze rozdělují spravedlivě. „Někteří lidé ani nevědí, že kraj poslal na rozvoj jejich města stovky milionů korun,“ tvrdí. Šulc zdůrazňuje, že jeho vláda se umí obhájit – poskytuje na rozvoj veřejné infrastruktury v obcích miliardy korun. Necelá miliarda má jít do dalšího vylepšování nemocnic a 50 miliard s pomocí státu do modernizace dopravy. „Hospodaříme dobře,“ prohlašuje Šulc.

Slogan Severočechů.cz pobavil lídra ČSSD Jaroslava Foldynu. „Je to nesmysl, který mě vůbec nevyvádí z míry. Podobné heslo se tu už kdysi objevilo. Znělo: všechnu moc do rukou pracujícího lidu!“ míní Foldyna. „Kdo méně přemýšlí, může tomu heslu věřit. Lidé v Ústeckém kraji ale nejsou hloupí,“ dodává.

ČSSD zůstává rivalem ODS. Oranžovým vadí třeba převod krajských nemocnic do akciové společnosti Krajská zdravotní. „Krajské volby nejsou jen o krajských tématech. Krajské volby vnímáme jako referendum o Topolánkově vládě,“ upozorňuje šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Severočeši.cz mají na kandidátce i známé komunisty, například Jaroslava Doubravu, starostu Telnice, či komunistu Jiřího Krafta z Duchcova. „Je to jejich právo,“ říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Zda strana přeběhlíky nějak potrestá, se neví. „Je to naše vnitřní věc,“ tvrdí Dolejš. „Poškozuje nás to, oni selhali,“ soudí Balín. Vypadá to, že komunističtí přeběhlíci se spojili se Severočechy.cz, protože jejich strana jim nedala šanci. „Tak to ale není,“ říká Dolejš.

Na kandidátce Severočechů je devatenáct starostů měst a obcí z celého kraje a šest místostarostů. Podle seskupení je nespojuje stranická ideologie, ale chuť něco změnit a rozhýbat stojaté vody, v nichž úřaduje současná krajská špička. „To, že jsme získali starosty obcí v tak hojném počtu vypovídá o mnohém. To jsou lidé, kteří každý den řeší problémy své obce a jejich občanů. Na jejich úrovni se nepolitikaří, na jejich úrovni se pracuje pro lidi a s lidmi,“ říká lídr seskupení Hana Jeníčková.

Podle Balína by se KSČM dokázala o vládu dělit se Severočechy.cz i s ČSSD. Spojení ODS a KSČM nepřichází v úvahu. „Nelze slučovat oheň a vodu,“ říká Balín.

„KSČM rozhodně ne,“ potvrzuje Radek Vonka z ODS.