„Z našeho pohledu bylo dnešní jednání jakýmsi odvolacím řízením. Dohodli jsme se, že Krajská zdravotní dodá ministrovi podrobnější zprávu o situaci i s dalším výhledem,“ uvedl po jednání mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Do Ústí nad Labem ministerstvo vyšle komisi odborníků z České onkologické společnosti a zdravotních pojišťoven.

Zástupci nemocnice a kraje jsou se včerejším jednáním spokojení jen částečně. „Dnes se bohužel nepodařilo dojít ke konečnému vyřešení situace, panující kolem statutu našeho jediného komplexního onkologického centra. Přesto jsem rád, že se ministr zdravotnictví problematice operativně věnoval a věřím, že dohodnutá jednání mezi Krajskou zdravotní a Českou onkologickou společností povedou k vyjasnění nesrovnalostí a k zachování biologické léčby v našich nemocnicích,“ řekl předseda představenstva KZ Radek Scherfer.

„Věřím, že příslib dalších jednání a prošetření celé záležitosti skončí ponecháním statutu, který umožní pacientům z našeho kraje stejný rozsah zdravotní péče, jaký se dostává občanům v ostatních regionech,“ uvedla po jednání hejtmanka Jana Vaňhová.

Statut má KZ jen do konce března. Pokud ho neobhájí, nemohla by pacientům s rakovinou podávat nejmodernější biologickou léčbu. Ta výrazně zvyšuje dobu přežití pacientů. Ti by museli jezdit do center v Praze, Plzni či Liberci. Někteří dokonce každý týden.

Největším problémem KZ je, že má onkologické oddělení v Ústí nad Labem ve starých a nevyhovujících prostorách. Již přes dva roky sice připravuje stavbu nového pavilonu, zatím ale nemá ani stanovené datum zahájení stavby.

Onkologické oddělení KZ během roku diagnostikuje 5500 až 6 tisíc případů nádorových onemocnění. Ročně zde hospitalizují více než 3 tisíce pacientů. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí obyvatel kraje.