„Máme signály, že některé rodiny požádaly o sociální podporu ve Velké Británii a také tam ji pobírají, ale do Litvínova se pravidelně vrací, aby čerpaly i sociální dávky u nás,“ řekl místostarosta Litvínova Martin Klika. „Tomu chceme zabránit,“ dodal Klika. Litvínov svým postupem proti zneužívání sociálních dávek pokračuje v nulové toleranci, kterou vyhlásil v loňském roce. Do měsíce by se tak litvínovští úředníci měli zkontaktovat s kolegy z Velké Británie a prověřit, kterých rodin by se zneužívání sociálního systému mohlo týkat. Podle místostarosty Litvínova se jedná o desítky rodin.

„Zaměříme se především na případy, kdy se v Janově objevují vozidla s britskou státní poznávací značkou a dokonce parkují i před odborem sociálních věcí. Jejich majitele prověříme přednostně. Konkrétní jména a rodiny již máme,“ upřesnil postup Martin Klika.

Kocáb nulovou toleranci kritizuje

Podle starosty Litvínova Daniela Voláka má projekt nulové tolerance dobré výsledky a situace v Janově se i podle místních starousedlíků zlepšuje. Nulovou toleranci ovšem nedávno v souvislosti se zavedením víz do Kanady opět zkritizoval ministr pro lidská práva Michael Kocáb. V reakci na to, že Kanada zavedla pro Čechy víza kvůli zvýšené romské imigraci, ministr podotknul, že za ně mohou také někteří čeští politici, a to kvůli přístupu k Romům.

„Všechny tyto populistické snahy směřují k tomu, aby jejich nositelé byli většinovou veřejností vnímáni jako zastánci ‚nás slušných‘ proti ‚těm druhým‘ a získali tak volební úspěch,“ uvedl Kocáb. Země javorového listu zavedením víz tak dala najevo, že mnoho žádostí je nepodložených a že žadatelé jen chtějí zneužívat štědrosti jejího azylového systému.