„Tato novelizace by měla vylepšit situaci v oblasti vymáhání výživného, významná je především nová úprava promlčení výživného v zákoně o rodině. Novela totiž prodlužuje promlčecí lhůtu až na dvacátý šestý rok života dítěte,“ říká mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Lhůta samozřejmě závisí na tom, jestli je dítě v tomto věku prokazatelně nezaopatřené.

Další výhodou novelizace by mělo být osvobození od soudních poplatků při rozšířené pomoci soudu. O návrhu poslanců Davida Kafky, Kateřiny Jacques a Ludvíka Hovorky se začalo jednat v listopadu loňského roku, byl několikrát pozměněn a nakonec 7. května přijat.

Jedním z návrhů, které ale Poslaneckou sněmovnou neprošly, byl návrh poslankyně ČSSD Anny Čurdové na takzvané státní alimenty. Výživné měl vyplácet stát, a zpětně ho vymáhat po dlužnících. Sám ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas to odmítl s tím, že by návrh jen nahrával dlužníkům, kteří by se začali spoléhat na to, že jejich povinnosti vyřeší stát. Čurdová se ale nevzdává a v září letošního roku znovu zkusí návrh prosadit.

Průměrná výše výživného činí v České republice zhruba 1600 korun. Částka závisí na mzdě plátce výživného, na věku dítěte a na jeho zájmech jasných potřebách. Výživné platí převážně muži.

Neplacení alimentů je trestný čin, za který lze strávit dlouhé roky ve věznici.

„Dost chlapů sedí za alimenty. Přijde mi to smutné,“ říká Jaroslava Tvarůžková, regionální koordinátorka občanského sdružení Mosty, které provozuje v Mostě sociálně psychologické centrum. Sdružení se v projektu Šance snaží pomoci mužům a ženám propuštěným z výkonu trestu. Ke klientům, kteří bez pomoci špatně shánějí práci, nový domov a obtížně splácejí dluhy, patří i neplatiči alimentů.

Tvarůžková byla v kontaktu s bývalým horníkem, který dlouho nemohl najít zaměstnání a dlužil na výživném. Pokud neplatiči alimentů své problémy včas nevyřeší, mohou se dostat opět do vězení, protože půjčkami se ještě více zadluží a nebudou mít na splátky.

„Seděl jsem v cele dva týdny s jedním asi padesátiletým mužem, který kdysi zapomněl zaplatit na alimentech dva tisíce korun a dostal čtyři měsíce natvrdo,“ tvrdí bývalý vězeň, kterému sdružení pomohlo vrátit se do života.