Štveráčková chce prosadit další etapu postupné rekonstrukce obecního kulturního domu. Na řadě by měla být fasáda. „Je to můj návrh, který se bude teprve posuzovat,“ říká starostka. Plán nejprve projedná finanční výbor. Starostka předpokládá, že zastupitelstvo rozhodne o rozpočtu už v listopadu. Chce, aby se obec vyhnula komplikacím, které by mohly nastat při odložení hlasování a schválení rozpočtového provizoria.

Na opačném konci Mostecka, v obci Malé Březno, by měli řešit sestavovaní rozpočtu příští čtvrtek. Očekává to zastupitelka Jana Lomozová.
„Za jednu z priorit považuji řešení kanalizace a komunikace v okolí okálů,“ uvedla. Zastupitelé budou zřejmě diskutovat i o záměru výstavby Relaxačního centra, k němuž na jaře vyhlásili anketu.

Obec Bečov, která je vstupní branou do východní části chráněné krajinné oblasti České středohoří, bude mít možná úspornější a k životnímu prostředí šetrnější kotelnu sloužící k vytápění místních domů. „Rekonstrukce kotelny je priorita,“ tvrdí bečovský starosta Václav Turnovský. Hovoří o zřízení kogenerační jednotky: zařízení by spalovalo plyn k ohřevu topné vody a současně by vyrábělo elektřinu, kterou by obec mohla prodávat do sítě. Zastupitelé také rozhodnou o regeneraci panelových domů s využitím ekodotací, které chce obec získat, a o zasíťování dalších pozemků k výstavbě rodinných domů, tentokrát za sportovní halou. Podle Turnovského chce obec přilákat rodiny z měst.

Zbavit velkou část obyvatel starostí se septiky a žumpami chce vedení obce Braňany. „Prioritou je prodloužení páteřního řadu splaškové kanalizace v ulici Mostecká,“ konstatuje starosta Vlastimil Krupka. Stavba umožní obyvatelům domků napojit se na obecní čističku odpadních vod. Ekologická investice si podle hrubého odhadu vyžádá sedmnáct milionů korun.

Obec se pokusí získat pomocí odborníků dotaci. Projekt již prošel územním řízením, připravuje se dokumentace k získání stavebního povolení.
Do nového roku nepospíchá Český Jiřetín. „Teď uzavíráme třetí čtvrtletí, pak přijde do programu rozpočet,“ říká starostka Věra Lišková.
Starostové čekají na výsledek jednání mezi českou vládou a parlamentem o návrhu státního rozpočtu na rok 2010, který patrně obsáhne drastické škrty ve výdajích.

Obce už teď počítají kvůli hospodářské recesi s meziročním poklesem příjmů. Starostka Štveráčková připouští, že Louka u Litvínova využije svých finančních rezerv, pokud stát zmrazí toky peněz do regionů. Díky obecním úsporám by lidé v Louce neměli státní omezení poznat.
Také Turnovský sleduje s obavami nečekaně vyhrocený boj politických elit o státní rozpočet.

„I my musíme počítat s úspornými opatřeními,“ říká starosta Bečova. Ten letos proslul tím, že se připojil k celostátnímu protestu obcí, které vyjádřily nespokojenost s přerozdělováním státních výnosů z daní obcím.

Své projekty chtějí navzdory sporům o státní rozpočet uhájit i Braňanští. „Naše cíle jsou velice střízlivé,“ upozorňuje starosta Krupka.
O štěstí může mluvit Malé Březno. V nejisté době hledání finančních zdrojů má jistých 40 milionů korun. Deset let, po čtyřech milionech korun ročně, je bude dostávat od města Most v rámci loňského urovnání sporu o pozemky zahrnuté do odškodňovaní za těžbu uhlí na katastru obce.