Někde ředitelé školy otevřeli, ale nevyučovalo se, řekla ČTK předsedkyně školských odborů v kraji Božena Seifertová. Protestujícím vadí to, že podle nového návrhu ministerstva školství by zařazení do platové stupnice už nebylo závislé na délce praxe, ale na rozhodnutí ředitele školy.

O narychlo svolaném protestu se rodiče dozvěděli většinou v pondělí z žákovských knížek. "V úterý jsme kontrolovali, zda mají děti oznámení podepsané, nikdo ze strany rodičů se nám s nějakou kritikou neozval," řekl ČTK Josef Růžička, ředitel základní školy v Rumburku na Děčínsku, kde se ke stávce připojilo všech 44 vyučujících. "A já jsem pětačtyřicátý, sice jsem byl v práci už v 07:00, ale protest plně podporuji," zdůraznil Růžička. Do školy dojíždí asi 70 dětí z okolních obcí, ani ty dnes na 08:00 nepřišly.

Kariérní systém a odsloužená léta byla pro učitele podle Růžičky silnou motivací. "Návrh je házením klacků pod nohy ředitelům, protože už nyní je těžké sehnat dobré učitele," uvedl Růžička. Podle něj si žádný ředitel nenechá špatného pedagoga, i kdyby měl dva roky do důchodu, a ocenit mladší lze osobním ohodnocením.

K protestu se v kraji připojily školy základní, střední i mateřské. "Učitelé v mateřských školách stávkovali vlastně tři hodiny, protože to bylo od začátku provozu, tedy většinou od 06:00," řekla Seifertová. Podle ní číslo registrovaných stávkujících škol neznamená, že jich ve stávce nebylo v regionu více. Odbory se totiž nemusí dozvědět například o stávkujících školách, kde nemají odborovou organizaci, protože učitelům nic nenakazuje stávku na odborový svaz nahlásit.

Řada škol stávku podporuje, ale nepřipojila se. Podle Seifertové jsou to hlavně školy spádové v obcích, kam jezdí žáci autobusem nebo vlakem. Seifertová také uvedla, že nemá žádnou negativní reakci na stávku ani ze strany rodičů ani ze strany zřizovatelů, kterými jsou hlavně obce a kraj.