V lednu před dvěma lety tu kvůli třem stokorunám rozbil lupič hlavu třiaosmdesátileté babičce. Od té doby se nic nezměnilo. Spíš zhoršilo. Kdo může, chodí raději jinudy.

Tady to patří státu.

Ptáte se, proč není dost peněz na policii, zdravotnictví, školství, vědu, kulturu, ochranu přírody a na další veřejné služby? Odpověď lze najít i v Mostě: v průchodu.

Budova nad ním je pořád poloprázdná a chátrá. Pustnutí trvá přes šest let. Kdysi patřila většina objektu DHO městu, dva roky ho už vlastní stát. Jeho úřad práce zabírá jen část budovy. O to ostatní se dělí pár firem v pronájmu a pavouci ve vystěhovaných kancelářích. Vleklé majetkové spory mezi městem a státem spojené s neuvěřitelně komplikovanou administrativou a megalomanským plánem na rozšiřování úřadu a odkládaná rekonstrukce budovy způsobily její předčasný úpadek a útěk podnikatelů. Vlastníci, stát a město, tím přišly o miliony korun z nájemného.

Ředitel úřadu práce Oldřich Malý říká, že problémy začaly už před jeho nástupem do funkce. „Nikdo to neřešil,“ tvrdí. Teprve letos se má upravit první část budovy získaná v roce 2009 od města. Přestěhují se do ní z radnice desítky státních úředníků, kteří zajišťují státní sociální podporu. Náklady úřad vyčíslil na osm milionů korun. Čeká se na pokyn ministerstva.

Radnice o záměru ví. Radní prý drží Malému palce, aby Praha peníze poslala a stěhování mohlo začít. „Budeme rádi, když k němu dojde,“ řekl primátor Vlastimil Vozka.

Pokud stát vystěhuje z třetího patra radnice své úředníky, město volné místo obsadí svými, kteří mají v kancelářích těsno. „Jsou tam i po třech,“ uvedl Vozka.

Byla to právě budova radnice, kvůli níž se kdysi jednání mezi městem a státem ještě více zamotalo a která ovlivnila vyprazdňování DHO.

Ještě v roce 2004, kdy se bouřili živnostníci, patřila půlka radnice státu a netrpělivé město stále čekalo na její převzetí. Na majetkovém vyrovnání byl závislý plán úřadu práce. Ten chtěl původně získat k přestavbě budovu bývalého OV KSČ a dokonce nevylučoval stavbu nového úřadu práce na „zelené louce“. Zastupitelé objekt po OV KSČ úřadu blokovali, čímž se i tato budova vylidnila. Tehdejší vedení úřadu pak ale upřednostnilo údajně levnější rozšíření úřadu do městského DHO. Stát ale nikdy sto milionů korun na rekonstrukci z různých důvodů neposkytl.

Důkazem zmatků a podivných odkladů jsou různá usnesení zastupitelstva a reakce státních úřadů. Když například zastupitelé přes šesti lety souhlasili s bezúplatným převodem státní poloviny radnice na město, jejich písemné prohlášení nesplňovalo všechny podmínky usnesení vlády z roku 2003.

A tak to šlo dál a dál. Ani dnes není jasné, co se zpustlým zbytkem DHO bude.

„Táhne se to opravdu strašně dlouho. Je to známka toho, jak se neseriózně jedná a rozhoduje na nejvyšší úrovni,“ říká náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Jenže i mostečtí zastupitelé tápali. V roce 2004 odmítli půlku radnice od státu směnou za městskou část DHO a slíbili firmám, že podpoří stěhování úřadu práce do skoro prázdného OV KSČ. O rok později česká vláda potvrdila plán, že úřad práce bude jediným uživatelem celého zrekonstruovaného DHO.