Zůstalo tam uhlí

Pod Slatinickou výsypkou se již zhruba před dvaceti lety těžilo, šlo jen o menší ložiska. „Prostor nemohl zůstat otevřený. Následná rekultivace byla pouze dočasná," řekl včera našim novinám generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček. Podle něj bude možné se do prostoru Slatinic vrátit po přeložení produktovodů, které v minulosti těžbě bránily, a pod nimiž zůstal uhelný pilíř. Firma prý nikdy netajila, že se bude do prostoru původní těžby vracet. „Jsme otevření a lidem se chystáme vše v blízké době vysvětlit," dodal. S plány seznámí i městskou radu.

Radnice tuto schůzku potvrdila. Aktivitu těžařů nechce předčasně hodnotit. „Zástupci Vršanské uhelné nás seznámí se svým záměrem na příští schůzi městské rady," sdělila Hana Jeníčková, náměstkyně primátora pro rozvoj, investice a městské služby. Spoléhá na to, že těžaři nic nepodcenili a že se svými dlouhodobými plány včas seznámí i veřejnost.

Jak daleko budou?

„Zatím s námi o tom nikdo oficiálně nemluvil. V Pohádce (místní restaurace u tenisových kurtů, pozn. red.) se ale o těžbě mluví dost dlouho. Máme tu už léta zahrádku, takže mě bude zajímat, jak daleko odsud šachta bude," uvedl na okraji Čepiroh Mostečan Michal Štípek.

Společnosti Czech Coal těžbu v lomu Vršany umožňuje dalších více než čtyřicet let rozhodnutí Českého báňského úřadu (ČBÚ) z loňského května, který potvrdil rozhodnutí místního báňského úřadu. „Obvodní báňský úřad v Mostě, jako prvoinstanční správní orgán, povolil organizaci Vršanská uhelná a.s. provádět hornickou činnost v dobývacích prostorech Slatinice, Holešice, Vršany a Okořín," připomněl před rokem mluvčí ČBÚ Bohuslav Machek.

Na lokalitě Vršany se tak mohou vytěžit dobyvatelné zásoby ve výši 305,4 mil. tun od roku 2011 do roku 2052 až 2055. Jde o palivo s menší výhřevností, určené jen pro elektrárny. Jeho dodávání do tepláren ve stanoveném poměru se ekologům prosadit nepodařilo.

Greenpeace se nevzdává

Rozhodnutím ČBÚ kauza vršanského uhlí nekončí. „Proti rozhodnutí leží už asi rok na soudu správní žaloba. Ta má značnou naději na úspěch kvůli vadám napadeného rozhodnutí," uvedl včera Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR.