VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lehké obavy z budoucnosti panují ve dvou školkách

Litvínov - Hrozí některým zařízením přetlak zájemců o zápis? Do činnosti mateřských škol letos zasáhla novela školského zákona. 

16.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Mateřské školy mají letošní zápis za sebou. Poprvé ho ovlivnil nový školský zákon, který mimo jiné nařizuje povinný jeden rok školní docházky před nástupem do školy. Pro některé školky to žádnou změnu nepřineslo, jiné jsou zcela zaplněné a trnou, co se stane, pokud město zjistí, že se k zápisu nedostavily všechny děti, kterým tato povinnost vznikla.

V litvínovské mateřské škole Pod lesem z novinek v zákoně strach neměli. „Jsem zvědavá, co letošní zápis přinese, ale nemyslím si, že by se v naší mateřské škole nějak výrazně promítly,“ řekla Deníku ještě před zápisem zástupkyně ředitelky pro předškolní vzdělávání Jana Heinc Buchalová.

Podle jejích zkušeností z minulých let bylo běžnou praxí, že děti nastupovaly kolem tří až čtyř let a je jen minimum dětí, které se přišly zapsat až na poslední rok. To se jí potvrdilo také letos. „Nával dětí, které by se chtěly zapsat jen na poslední povinný rok školní docházky v mateřské škole, se nekonal,“ řekla. Novou třídu pro ty nejmenší bez problémů zaplnili, je obsazená ideálním počtem pětadvaceti dětí. „S přeplněností problémy nemáme,“ sdělila Buchalová.

Lehké obavy, co bude dál, naopak panují ve dvou mateřských školách v městské části Janov. Tam je situace trochu jiná. Nový školský zákon se do skladby tříd již promítl. „Rodiče, kteří byli zvyklí mladší děti přihlašovat do přípravných tříd základních škol, tak letos již učinit nemohli. Tyto třídy totiž nemají simulovat funkci mateřské školy,“ řekla ředitelka základní i obou mateřských škol Miroslava Holubová.

Přípravné třídy

Dvě přípravné třídy v činnosti sice pokračují, ale mohou nabírat jen děti od šesti let a ty, které měly odklad do školy. Mladší děti musely povinně nastoupit na poslední rok před nástupem do základní školy do školky.

Po zápisu jsou mateřské školy Paraplíčko a Sluníčko obě naplněné, další volná místa už nemají. „Momentálně se dostalo na všechny zájemce, kteří dorazili k zápisu, i mladší děti, i děti, které nastoupí jen na poslední rok. Problém ale je, že neznáme přesný počet dětí, které se k zápisu na předškolní rok povinně dostavit měly a neučinily tak. Toto zjistí po porovnání dostupných seznamů až litvínovský úřad,“ řekla Holubová.

V případě, že těchto dětí bude větší množství, vznikne v těchto školkách přetlak a situaci bude muset řešit město jakožto zřizovatel.

Autor: Alena Herzánová

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Zloděj odplul v plachetnici. Policisté ji našli na Nechranicích

Jitka Sadílková z Informačního turistického centra v litvínovském zámku Valdštejnů ukazuje nové turistické vizitky.

Už máte vizitky s Uhelným safari? Turistům je nově nabízejí na Mostecku

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Oslavy řeky Ohře nabídnou program na koupališti

Žatec – Pro děti budou připraveny různé hry, návštěvníky pobaví kapela, kejklíř a chybět nebudou ani řemeslné stánky.

Z přírody do haly. Házenkářky vstupují do další fáze přípravy

Most – Sotva se mostecké házenkářky vydýchaly po náročném soustředění s kondiční trenérkou Petrou Königovou v přírodě v Horní Blatné, tak už si je bere do parády trenér Peter Dávid.

Dejte peníz paninko, čeká vás štěstí. Lidi na ulici obtěžují věštkyně

Chomutov – Samozvané jasnovidky nahánějí obyvatele v centru Chomutova, za věštbu chtějí peníze. Už dřív před nimi varovali v Mostě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení