VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skládka, kde hořelo, zvýší kontroly. Šéf se lidem omlouvá

Mostecko – /ROZHOVOR/ Požár na skládce, kde se nesmí kouřit, možná způsobilo sklíčko od vyhozené lahve, které zafungovalo jako lupa. Nevyloučil to Jindřich Kauca, předseda představenstva akciové společnosti Celio.   

26.6.2014 5
SDÍLEJ:

Úterní požár na skládce mezi Mostem a Litvínovem.Foto: Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje

Jinřich KaucaCo na skládce hořelo a co bylo příčinou požáru?
Ve skládce komunálního odpadu došlo k jeho samovznícení, jehož přesná příčina se dá jen stěží odhadovat, může to být chemická reakce, sklo-lupa… V kontejneru na směsný odpad může skončit cokoliv. Již několikrát se stalo, že i svozové vozy pro komunální odpad při příjezdu do areálu doutnaly nebo přímo hořely. Dalším aspektem bylo dlouhodobé sucho a vysoké teploty.

Můžete vyloučit, že hořely uskladněné ostravské kaly či jiný nebezpečný odpad?
Ano, můžeme vyloučit to, že by  hořely uskladněné ostravské kaly,Geobal 4, a nebo nějaký nebezpečný odpad. Ostravské kaly a běžné skládkovatelné nebezpečné odpady jsou uloženy v jiné části našeho komplexu, v samostatné kazetě pro nebezpečné odpady. Požár probíhal na skládce ostatního a komunálního odpadu a na skládku nebezpečného odpadu, vzdálenou přibližně dvě stě metrů,  se neměl šanci rozšířit.

Nebyl to první požár na skládce. Dá se jim nějak předejít?
Ano, požár na skládce to první nebyl. Stejně tak k tomu dochází i na jiných obdobných skládkách. K požárům dochází ojediněle a mohou  být zapříčiněny například špatnou skladbou odpadu, vlivem počasí, vysokou teplotou a suchem. Proškolení pracovníci naší společnosti provádí pravidelně obchůzky skládkových těles, je trvale přítomna obsluha, celý areál společnosti je monitorován kamerovým systémem, každý den probíhá měření teplot uložených odpadů ve skládkovém tělese. Pokud dojde ke vznícení, tak jsme schopni požár lokalizovat během několik minut či sekund. Výjimečně se nám požár nepodaří uhasit v okamžiku zjištění. Hlavní příčinou neúspěchu jsou povětrnostní podmínky, tak jako v úterý. Vítr ohnisko požáru roznesl na větší plochu skládky ostatního odpadu. Dále dochází v době sucha ke skrápění skládkových těles vodou. Tím dochází ke snížení teploty ve skládkovém tělese  a udržuje se minimální rozsah aktivní plochy.

Smí se na skládce kouřit cigarety?
Ne, v celém areálu je zakázáno kouřit a manipulovat s otevřeným ohněm. Svařování a obdobné věci jsou prováděny vždy mimo skládek a řídí se přísnými pravidly dozoru.

V Mostě to v úterý večer během likvidace požáru dost páchlo, lidem se špatně dýchalo a zavírali okna. Jaká opatření přijmete, aby se toto neopakovalo?
Ano, požárem vznikal v počátku černý kouř, který oprávněně vyděsil obyvatele a který vlivem povětrnostních podmínek nejdříve stoupal vzhůru a následně po krátkém dešti a snížení atmosférického tlaku zasáhl zejména město Most. To však v době, kdy už byl oheň téměř uhašen a jednalo se z větší části o páru se zápachem spáleniště a v menší míře zplodin hoření. Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje zajistil autorizované měření ovzduší a dle výsledků, které mají k dispozici, nedošlo k překročení povolených imisních limitů. Přesto se obyvatelům v několik kilometrů vzdáleném okolí omlouváme za způsobené obavy. Jako nápravná opatření příjme naše společnost ještě častější kontroly skládkových těles a měření teplot uložených odpadů v době zvýšených teplot a sucha.

Neobáváte se toho, že tento požár využijí příznivci spaloven odpadu k tomu, aby posílili svou argumentaci, že skládky je třeba zrušit a lepší je odpad spalovat a energeticky využívat?
Zneužít se dá všeho, tomu lze těžko zabránit. Sám jistě sledujete diskuse vyvolané požárem. Pozornost lidí vzbudí zpravidla jen havárie, požáry a  neštěstí druhých. To, že je lepší odpady materiálově a energeticky využívat, je i náš názor a podle něj se několik let řídíme. Již v dnešní době je polovina odpadů, které projde naším zařízením po úpravě zpětně využita, a to zejména energeticky. A toto množství se každým rokem zvyšuje. Proti spalovnám vůbec nic nemám, jen si myslím, že je to ta nejdražší varianta pro využití odpadů. Věřím tomu, že množství využívaných odpadů bude s časem do určité úrovně nadále stoupat tak, jak to bude ekonomicky přijatelné. Přesto budou odpady, které bude nutné uložit do skládky.

Autor: Martin Vokurka

26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Antonín Bada se narodil 14. srpna 2017 v 15.08 hodin mamince Anděle Badové z Mostu. Měřil 50 cm a vážil 3 kilogramy.
5

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Most

Kanadský bezpečnostní konzultant Ron Bowles shromáždil volně dostupná data o 100 milionech uživatelů sociální sítě Facebook. Ta má celkem přes půl miliardy účtů.
8

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Černí andělé složili Rumunky, Holanďanky, ale na Němky už nestačili

Most /FOTOGALERIE/ - V kvapíkovém tempu pokračují přípravné zápasy mosteckých házenkářek. Černí andělé ve středu složili doma rumunskou Kluž 33:21, v pátek si podali holandský Dalfsen 34:25, se kterým se možná potkají znovu v poháru EHF, ale dnes už nestačili na druholigový německý Zwickau, se kterým kapitulovali těsně 26:27. Němky nepatří mezi oblíbené soupeře Severočešek. Letos se už třikrát v rámci přípravy utkaly s Thüringerem a ani jednou nevyhrály, teď získal jejich skalp i celek Zwickau.

FOTO: Před šestnácti stovkami diváků slavily finské Lasičky

Litvínov - Těsnou výhru 2:1 vybojovali na ledě litvínovské Vervy v přípravném zápase finští hokejisté z Karpat Oulu. Lasičky v černých dresech se prosadily poprvé už v šesté minutě střetnutí, kdy uzdraveného brankáře Petráska překonal Karvinen. Domácí mohli srovnat po nařízeném trestném střílení, ale Jakub Černý proti Rynnäsovi úspěšný nebyl. Srovnání tak přišlo v druhé periodě z hole Jánského. Rozhodující branku ale obstaral za hosty v poslední třetině Koivisto. 

OBRAZEM: V Mostě se ztratil samuraj, zavolali detektivy

Most - Dospělí i dětí sledovali pátrání po vzácném exponátu. Záhadu si vymysleli umělci.

V obchodě vzal lapka 11 šišek salámu, v dalším 50 konzerv tuňáka

Litvínov - Recidivista měl spadeno na stejný sortiment několik dní. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení