VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mostecký stacionář pro neslyšící má nové zařízení. Pomůže nepohyblivým

Most /FOTO/ - Schodišťová sedačka pomůže starším a méně pohyblivým klientům do klubovny. Stála skoro čtvrt milionu korun.

10.2.2017 AKTUALIZOVÁNO 10.2.2017
SDÍLEJ:

Stacionář pro neslyšící a nedoslýchavé pořídil novou schodišťovou sedačku pro své imobilní klienty.Foto: Deník/Alena Herzánová

Stacionář pro neslyšící a nedoslýchavé v Mostě dostal významný dárek. Schodišťovou sedačku, která pomůže starším a méně pohyblivým návštěvníkům při jejich cestě do zdejší klubovny. Ta je v prvním patře budovy a pro některé to byl až dosud problém, dostat se po schodech nahoru a užívat si společné aktivity.

Pracovníci stacionáře se tedy snažili vymyslet řešení, až nakonec přišli s tím, aby se pořídila schodišťová sedačka. Zařízení připomínající křeslo je připevněné podél zábradlí, člověk si na něj sedne, zmáčkne knoflík, a pak už se pohodlně veze. Zařízení v zatáčce mezi poschodími bezpečně zpomalí, uživatel ho navíc může kdykoli zastavit. Ovládání je jednoduché a zvládne ho každý – použít může buď páčku přímo na křesle, nebo dálkový ovladač. Stroj pomůže téměř padesátce návštěvníků budovy. Těm imobilním, ale také těm, kterým se obtížně chodí kvůli hůlce či problémům s dýcháním.

Pomocník za čtvrt milionu korun

Nákup schodišťové sedačky v celkové hodnotě 240 tisíc korun podpořila darem 40 tisíc korun společnost United Energy. Jedná se o peníze z projektu Tepelná pohoda, kam se každý rok mohou hlásit různé návrhy. Následně se vyberou ty nejzajímavější, které získají finanční prostředky. Rozhoduje o tom širší komise.

„Tento projekt jsme vybrali, protože byl opravdu hodně konkrétní. Žádosti, kdy je podán konkrétní požadavek na konkrétní věc, vždy upřednostňujeme," řekl ředitel společnosti United Energy Milan Boháček. Svěřil se, že ho překvapilo, že se sedačka vejde do tak úzkého schodišťového prostoru a že je schopna překonat vzdálenost z patra do patra. „Podobné záležitosti už jsem viděl, ale vždy jen na jednotlivém schodišti. Zde jsem se poprvé přesvědčil, že možnosti jsou opravdu různé," okomentoval funkčnost stroje. United Energy podporuje nejrůznější projekty v Mostě i v Litvínově, nejvíce se zajímá o témata jako je kvalita života obyvatel, bezpečnost, sportování dětí a pomoc handicapovaným lidem.

Dotace přišly už dřív

Stacionáři v Mostě pomohla společnost již poněkolikáté. „Poprvé jsme získali dotační podporu v roce 2009. Tehdy jsme za částku 220 tisíc korun opravili střešní plášť, protože nám do budovy zatékalo," zavzpomínala ředitelka stacionáře Jitka Andová. Další finanční částku obdrželi v roce 2015, tehdy za 24 tisíc korun nakoupili nové osvětlení a zářivky. V minulém roce se pořídila zmíněná schodišťová sedačka. „Pro rok 2017 se opět zařadíme mezi žadatele. Tentokrát bychom rádi pořídili novou počítačovou techniku, která je firmou speciálně upravená pro naše potřeby. Podáváme si žádost o 91 tisíc," informovala Andová.

Dalšími subjekty, které se na nákupu finančně náročné schodišťové sedačky podílely, byly město Most, Konto Bariéry, Severočeské doly a Svaz neslyšících a nedoslýchavých se sídlem v Praze.

Hlavním poskytovatelem sociálních a dalších služeb v kraji je Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, konkrétně jeho krajská organizace. V kraji je celkem jedenáct pracovišť – kromě Mostu je podobné zařízení také v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích a Lounech. „Dále se plánujeme rozšířit směrem na Chomutov. Je tam mnoho mladých neslyšících, kteří musí dojíždět sem. Od letošního roku bychom měli mít podchycenou oblast Šluknovského výběžku," řekla ředitelka Krajské organizace Věra Váchová.

Nedostatek tlumočníků

Organizaci nejvíce trápí nedostatek tlumočníků - v rámci celého kraje fungují jen tři. Pomohla by i přítomnost znakujících pracovníků v sociálních službách, těch je ovšem také nedostatek – nebo spíše vůbec nejsou. „Znaková řeč je procesem celoživotního učení a ovládá ji jen málo lidí," vysvětlila Váchová obtížnost sehnání kvalifikovaných pracovníků.

Mostecký stacionář pečuje o téměř dvě stovky klientů. „Členů organizace nedoslýchavých je kolem osmdesáti, průměrný věk je kolem 60 let. Členy organizace jsou potom nejen sluchově postižení, ale také jejich rodinní příslušníci či přátelé," řekla předsedkyně Základní organizace nedoslýchavých Jana Nová. Jako perličku uvedla, že nejstaršímu členovi je 90 let, nejmladšímu 50 let a nejdelší členství trvá již tři desetiletí. Minulý rok přibylo organizaci sedm členů.

Neslyšících dochází do stacionáře více než stovka, různých akcí se ale účastní i nečlenové. Pro neslyšící jsou k dispozici tlumočnické služby, některé pomůcky a aktivizační akce.

Autor: Alena Herzánová

10.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
DOTYK.CZ
9

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

Úspěšné skupiny Tanečního studia Kamily Hlaváčikové
7

Taneční studio Kamily Hlaváčikové z Mostu míří do elitní evropské soutěže

Stavba obřího casina v Ústí skončila u ledu

Ústecký kraj /HLASUJTE/ - Zábava u barevného, lákavého automatu se může velmi rychle změnit v závislost. Přicházejí dluhy, deprese, myšlenky na definitivní konec…

Stříšková je dva kroky od senzace. Může za jeden týden mít dva tituly

Most – Mladá mostecká házenkářka Adéla Stříšková může během týdne prožít dvě velké titulové oslavy. V neděli se staršími dorostenkami mosteckého Baníku vyhrála první titul a to samé může v tomto víkendu s ženským áčkem. Stačí k tomu „maličkost" a to porazit doma dvakrát pražskou Slavii. Mostečanky totiž v prvním finálovém duelu v Praze padly po sedmičkách 22:24.

Škola v Horním Jiřetíně přechází na čistou energii

Horní Jiřetín - Staré kotle na uhlí nahradí nová tepelná čerpadla. Sbírka má umožnit instalaci fotovoltaických panelů.

Hanobení lidských ostatků do zákona o pohřebnictví neprošlo

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Nový zákon o pohřebnictví zavede speciální přípravnou místnost, ale také přijde města a obce draho. I o tom hovoří Antonín Cícha, ředitel pohřební služby z ústeckého Střekova. Zákon bude platit od příštího roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies