VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předělané Repre nesmí křičet, Deník zjistil podrobnosti velkého projektu

Most /FOTO/ - Bílý kámen a sklo. To jsou materiály, které mají i nadále tvořit vnější podobu kulturního domu. Velké změny se ale odehrají uvnitř.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Z této studie Repre má projektant vycházetFoto: Město Most

Kulturní dům v Mostě má po drahé přestavbě vypadat zvenčí skoro jako teď. Vyplývá to z dokumentace, kterou má Deník k dispozici.

Projekt na rekonstrukci Repre má být střízlivý a má respektovat hodnotu současné budovy. Zkrátka žádná divočina. „Použití výrazných nových materiálových struktur, plastického reliéfu či výrazných různobarevných ploch na fasádách není doporučeno,“ píše se v zadání městské zakázky na projektovou dokumentaci.

Bílý kámen a sklo

Barevné a materiálové řešení fasád bude vycházet z původního návrhu, tedy z kombinace bílého kamenného obkladu a prosklených ploch. Novou větší přístavbou bude zřejmě jen další vstup do budovy ve tvaru prosklené krychle. „Veškeré navržené úpravy musejí minimálně zachovávat nebo zvyšovat architektonickou hodnotu stavby,“ uvádí se dále v zadání zakázky.

Hlavní změny se odehrají uvnitř Repre. Městská knihovna přesídlí do třípodlažní haly, kde je nyní hlavní schodiště, a zabere i dnešní kinosál. Uvolněné přízemí má sloužit jako kulturně-vzdělávací centrum s prostory pro výstavy, klubové akce a besedy. V hale zřídí i výtah, protože hlavní část knihovny bude v 1. patře. Ve druhém najdete oddělení multimédií a učebnu. V kouli na střeše zůstane planetárium.

Knihovna bude chodbami propojena s restaurací v přízemí a s nově navrženým kinosálem ve 2. patře. Projektant má vytvořit esteticky hodnotnou knihovnu, přívětivou pro čtenáře a pohodlnou pro knihovníky.

Nový kinosál, místo nádrží vodní trysky

Restaurace pro 200 hostů bude na stejném místě jako teď a naváže na ni letní předzahrádka s dětským koutkem. Restaurace se nově propojí s víceúčelovým sálem ve 2. patře, který umožní plesy, přednášky, vernisáže i koncerty. Kapacita bude 500 míst. Nový kinosál pojme 150 diváků. Pro návštěvníky vznikne šatna i sociální zařízení. Bezbariérový režim a vstup do nových sektorů zajistí dvě komunikační jádra se schodišti a výtahy. Změní se i provozní technologie. Projektant má prověřit možnost využití alternativních zdrojů energie. Podmínkou je, že případná novinka nesmí zhoršit vzhled budovy.

U Repre se zruší staré vodní plochy. Město doporučuje „formu vodních trysek, umístěných ve zpevněné ploše bez vytváření trvalé vodní hladiny“.

Ještě není rozhodnuto, kdo bude Repre provozovat a co bude s opuštěnou budovou knihovny. „Nejraději bychom objekt nabídli k prodeji, nabízí se několik variant komu, ale zatím konkrétní záměr nemáme,“ řekl primátor Jan Paparega.

Několik překážek

Část pozemků pod Repre patří majiteli Prioru. Radní věří, že se tento problém podaří včas vyřešit. Překážkou, která může realizaci projektu oddálit či zastavit, mohou být také volby na podzim 2018. Nové zastupitelstvo nemusí uvolnit stovky milionů korun na rekonstrukci.

Radnice také čelí kritice, že nevyhlásilo architektonickou soutěž.

Stovky milionů korun

Radnice vyhlásila minulý týden zakázku na projektovou dokumentaci k rekonstrukci Repre. Stavba plánovaná na rok 2019 může stát stovky milionů korun a byla by největší městskou investicí. Většinu nákladů chce radnice hradit ze svého. Do Repre přestěhuje městskou knihovnu. Projektant bude mít na práci jeden rok.

Repre vzniklo v roce 1984. Nosné konstrukce jsou vyhovující, ale objekt nesplňuje hlavně tepelně-technické parametry. Projekt má do interiéru začlenit městskou knihovnu, vytvořit z budovy kulturně-vzdělávací centrum a zachovat provoz velkého sálu, restaurace, planetária a upravit malou divadelní scénu na kinosál. 

Klíčoví lidé při rozhodováníToto jsou lidé, kteří budou zapojeni do zakázky na projektovou dokumentace k rekonstrukci Repre.

Členové komise pro otevírání obálek s nabídkami:
Vlastimil Vozka, Vendulka Balášová, František Jirásek

Náhradníci komise:
Jan Paparega, Zdeněk Brabec, Olga Vyleťalová 

Komise pro posouzení kvalifikace a komise pro posouzení a hodnocení nabídek:
Členové komise: Jan Paparega, Marek Hrvol, Vendulka Balášová, Tomáš Kubal, Zdeněk Brabec, Petr Nesládek, Olga Vyleťalová, František Jirásek, Iva Mazurová

Náhradníci komise:
Markéta Stará, Vlastimil Vozka, Alois Malý, Jiří Nedvěd, Stanislav Franta, Tomáš Brzek, Marie Divišová, Jan Kritzbach, Karel Sedláček.

Způsob hodnocení nabídekZákladním kritériem pro zadání veřejné zakázky je ekonomická výhodnost nabídky s dílčími kritérii:

1. Nabídková cena (při rozhodování má váhu 60 %)
2. Zkušenost osob zapojených do realizace veřejné zakázky (30 %)
3. Termín plnění (10 %)

Autor: Martin Vokurka

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hvězda kulturistiky Filip Grznár se představil v Nezvěsticích.
32

Kulturista schvaluje zastřelení Roma v Chomutově. Natočil video

Oslava 500 let od založení kostela v Mostě

Umělci i posluchači vzdali hold 500. výročí založení kostela v Mostě

Litvínov má Kanaďana Joshe Nichollse. Přišel posílit útok

Litvínov - Litvínovský hokejový klub v nové sezoně posílí v ofenzivě pětadvacetiletý Kanaďan Josh Nicholls. Naposledy působil v Colorado Eagles v zámořské ECHL a v německém Straubingu v DEL. V klubu podepsal roční smlouvu. K týmu by se měl připojit 24. července při zahájení trvalé přípravy na ledě.

Kostel v Mostě je výjimečný, říká grafik. Oslava chrámu bude pokračovat

Most /FOTO/ - Oslava 500 let kostela v Mostě nekončí, bude velká mše.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies