VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předělané Repre nesmí křičet, Deník zjistil podrobnosti velkého projektu

Most /FOTO/ - Bílý kámen a sklo. To jsou materiály, které mají i nadále tvořit vnější podobu kulturního domu. Velké změny se ale odehrají uvnitř.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Z této studie Repre má projektant vycházetFoto: Město Most

Kulturní dům v Mostě má po drahé přestavbě vypadat zvenčí skoro jako teď. Vyplývá to z dokumentace, kterou má Deník k dispozici.

Projekt na rekonstrukci Repre má být střízlivý a má respektovat hodnotu současné budovy. Zkrátka žádná divočina. „Použití výrazných nových materiálových struktur, plastického reliéfu či výrazných různobarevných ploch na fasádách není doporučeno,“ píše se v zadání městské zakázky na projektovou dokumentaci.

Bílý kámen a sklo

Barevné a materiálové řešení fasád bude vycházet z původního návrhu, tedy z kombinace bílého kamenného obkladu a prosklených ploch. Novou větší přístavbou bude zřejmě jen další vstup do budovy ve tvaru prosklené krychle. „Veškeré navržené úpravy musejí minimálně zachovávat nebo zvyšovat architektonickou hodnotu stavby,“ uvádí se dále v zadání zakázky.

Hlavní změny se odehrají uvnitř Repre. Městská knihovna přesídlí do třípodlažní haly, kde je nyní hlavní schodiště, a zabere i dnešní kinosál. Uvolněné přízemí má sloužit jako kulturně-vzdělávací centrum s prostory pro výstavy, klubové akce a besedy. V hale zřídí i výtah, protože hlavní část knihovny bude v 1. patře. Ve druhém najdete oddělení multimédií a učebnu. V kouli na střeše zůstane planetárium.

Knihovna bude chodbami propojena s restaurací v přízemí a s nově navrženým kinosálem ve 2. patře. Projektant má vytvořit esteticky hodnotnou knihovnu, přívětivou pro čtenáře a pohodlnou pro knihovníky.

Nový kinosál, místo nádrží vodní trysky

Restaurace pro 200 hostů bude na stejném místě jako teď a naváže na ni letní předzahrádka s dětským koutkem. Restaurace se nově propojí s víceúčelovým sálem ve 2. patře, který umožní plesy, přednášky, vernisáže i koncerty. Kapacita bude 500 míst. Nový kinosál pojme 150 diváků. Pro návštěvníky vznikne šatna i sociální zařízení. Bezbariérový režim a vstup do nových sektorů zajistí dvě komunikační jádra se schodišti a výtahy. Změní se i provozní technologie. Projektant má prověřit možnost využití alternativních zdrojů energie. Podmínkou je, že případná novinka nesmí zhoršit vzhled budovy.

U Repre se zruší staré vodní plochy. Město doporučuje „formu vodních trysek, umístěných ve zpevněné ploše bez vytváření trvalé vodní hladiny“.

Ještě není rozhodnuto, kdo bude Repre provozovat a co bude s opuštěnou budovou knihovny. „Nejraději bychom objekt nabídli k prodeji, nabízí se několik variant komu, ale zatím konkrétní záměr nemáme,“ řekl primátor Jan Paparega.

Několik překážek

Část pozemků pod Repre patří majiteli Prioru. Radní věří, že se tento problém podaří včas vyřešit. Překážkou, která může realizaci projektu oddálit či zastavit, mohou být také volby na podzim 2018. Nové zastupitelstvo nemusí uvolnit stovky milionů korun na rekonstrukci.

Radnice také čelí kritice, že nevyhlásilo architektonickou soutěž.

Stovky milionů korun

Radnice vyhlásila minulý týden zakázku na projektovou dokumentaci k rekonstrukci Repre. Stavba plánovaná na rok 2019 může stát stovky milionů korun a byla by největší městskou investicí. Většinu nákladů chce radnice hradit ze svého. Do Repre přestěhuje městskou knihovnu. Projektant bude mít na práci jeden rok.

Repre vzniklo v roce 1984. Nosné konstrukce jsou vyhovující, ale objekt nesplňuje hlavně tepelně-technické parametry. Projekt má do interiéru začlenit městskou knihovnu, vytvořit z budovy kulturně-vzdělávací centrum a zachovat provoz velkého sálu, restaurace, planetária a upravit malou divadelní scénu na kinosál. 

Klíčoví lidé při rozhodováníToto jsou lidé, kteří budou zapojeni do zakázky na projektovou dokumentace k rekonstrukci Repre.

Členové komise pro otevírání obálek s nabídkami:
Vlastimil Vozka, Vendulka Balášová, František Jirásek

Náhradníci komise:
Jan Paparega, Zdeněk Brabec, Olga Vyleťalová 

Komise pro posouzení kvalifikace a komise pro posouzení a hodnocení nabídek:
Členové komise: Jan Paparega, Marek Hrvol, Vendulka Balášová, Tomáš Kubal, Zdeněk Brabec, Petr Nesládek, Olga Vyleťalová, František Jirásek, Iva Mazurová

Náhradníci komise:
Markéta Stará, Vlastimil Vozka, Alois Malý, Jiří Nedvěd, Stanislav Franta, Tomáš Brzek, Marie Divišová, Jan Kritzbach, Karel Sedláček.

Způsob hodnocení nabídekZákladním kritériem pro zadání veřejné zakázky je ekonomická výhodnost nabídky s dílčími kritérii:

1. Nabídková cena (při rozhodování má váhu 60 %)
2. Zkušenost osob zapojených do realizace veřejné zakázky (30 %)
3. Termín plnění (10 %)

Autor: Martin Vokurka

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Peníze. Ilustrační foto.
15

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Fotbal spojil vesnice: Brandovské ženy porazily sokyně z Nové Vsi

Brandov – Na vesnici se umí bavit. V sobotu 19. srpna vyzvala obec Brandov sousední horskou obec Novou Ves v Horách k fotbalovému utkání brandovských a novoveských žen a mužů.  

49 let po vpádu "spřátelených vojsk". Připomeňte si...

Mostecko - Konec takzvaného Pražského jara byl náhlý a na desítky let uvrhl český národ do područí Sovětského svazu.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Šesté místo mezi profesionály v Indonésii. „Paráda,“ zářil litvínovský triatlet

Bintan (Indonésie) – S minulým devátým místem na Filipínách příliš spokojený nebyl. Teď si to všechno parádně vynahradil. Litvínovský triatlonista Jakub Langhammer vybojoval při dalším Ironmanovi 70,3 na indonéském ostrovu Bintan šesté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení