VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptačí chřipka: Venkovská část Mostecka a Žatecka je pod dozorem

Most, Žatec, Chomutov - Úřady a chovatelé drůbeže přijímají preventivní opatření, aby mohli čelit případnému rozšíření nákazy mimo chomutovské ohnisko.

2.2.2017 AKTUALIZOVÁNO 2.2.2017
SDÍLEJ:

Likvidace ohniska ptačí chřipky v Bílencích na ChomutovskuFoto: HZS ÚK/Michal Hrdlička

Podnikatel Jan Virag má se svým týmem novou starost. Jeho drůbežárna v Lišnici na Mostecku, kde chová 140 tisíc kuřat, se ocitla v desetikilometrovém pásmu dozoru, který vyhlásili veterináři kolem ohniska nákazy ptačí chřipky v Bílenci na Chomutovsku. Viragův farmář teď musí být ostražitější a měl by překontrolovat již zavedená bezpečnostní opatření.

„Už v době zahájení provozu jsme počítali s tím, že mohou nastat mimořádné situace," sdělil včera Virag Deníku. Kuřata jsou v uzavřeném prostoru a dovnitř nesmějí nepovolané osoby.

Obecní úřad v Lišnici je s největší drůbežárnou na jihu okresu v kontaktu. Obec ji do pondělí zařadí na soupisku komerčních chovů, kterou veterináři zaevidují. „Je to jen preventivní opatření," řekl starosta Petr Pillár. Obyvatelé by již měli být o pásmu dozoru informováni.

Ptačí chřipka je infekční onemocnění ptáků virového původu. Vysoce patogenní forma (HPAI) může být výjimečně přenosná na člověka, nebo na jiné savce. Virus je ničen běžnými desinfekčními přípravky.

Čtěte také: Na rozhraní okresů Chomutov, Most a Louny se vyskytla ptačí chřipka

S novou situací se včera seznamovali i v obci Malé Březno u Mostu, které je také v pásmu dozoru a kterého se týká nařízení státní veterinární správy. Ta vyžaduje například zajištění kontejnerů k dočasnému uložení uhynulých ptáků, pokud k úhynu dojde. „Budeme to řešit v rámci našich možností" sdělil starosta František Štrébl.

Grafika Státní veterinární správy ukazuje tříkilometrové ochranné pásmo (červeně) a desetikilometrové pásmo dozoru (modře).

V pásmu dozoru se ocitla také obec Žiželice na Žatecku se spádovými vesničkami Stroupeč a Přívlaky. „Lidem jsme to sdělili pomocí našeho SMS informačního systému a vyvěsili jsme letáčky. Lidé, kteří chovají drůbež, o nebezpečí nákazy vědí. Máme tady jen drobné chovatele, kteří mají na zahrádkách pár slepic nebo kachen. Někteří už je pro jistotu zavřeli do kurníků," sdělila Květa Panská, administrativní pracovnice Obecního úřadu v Žiželicích.

V pásmu dozoru se nařizuje například zákaz vývozu drůbeže bez souhlasu krajské veterinární správy, zákaz pořádání výstav a povinnost sledovat zdravotní stav drůbeže.

Tady najdete kompletní nařízení veterinární správy

O prvním výskytu ptačí chřipky v Ústeckém kraji by se mělo mimo jiné diskutovat v pátek v Mostě, kde se setkají na neformální schůzce hejtman, ředitel krajské veterinární správy, zástupci agrární komory a zemědělci.

O nákaze v kraji informují na svých webech i města Most a Litvínov a Ekologické centrum Most.

Drůbežárna na Chomutovsku odmítá spekulace

Na sociálních sítích se začaly množit dotazy uživatelů, kde vyjadřují obavy nad produkcí největší drůbežářské firmy v okrese Vaigl a syn. Podnik se sice nachází v pásmu dozoru, nařízená preventivní opatření ale chod firmy nijak významně neovlivňují.

„My máme opatření nastavená po celý rok, máme modernizované haly, speciálně upravované podlahy a drůbež nepřijde vůbec do kontaktu s venkovním ptactvem. Co se týče krmení a steliva, to je přechováváno opět tak, aby s venkovním prostředím a dalšími zvířaty nepřišlo do styku," ubezpečuje veřejnost jednatel firmy Roman Vaigl. „Jsme neustále v kontaktu s veterináři a ubezpečuji veřejnost, že děláme maximum."

Jednatel zároveň odmítá spekulace internetových diskutérů, podle kterých dojde, z důvodů vyšších nákladů na ochranu závodu, ke zdražení masa. „Není k tomu žádný důvod, jak už jsem řekl, pro nás jsou opatření celoročním standardem," uzavírá Vaigl.

Co se děje v ohnisku nákazy? Chovatelům spadl kámen ze srdce

Text informačního letáku z webu města Litvínov:

Při nálezu hromadného úhynu volně žijícího ptactva informujte místně příslušnou Krajskou veterinární správu (tel. 720 995 202), nejbližšího soukromého veterináře nebo Policii ČR.

Vyvarujte se styku s nemocnými nebo mrtvými ptáky a upozorněte děti, aby se takových ptáků nedotýkaly. Nevpouštějte ptáky do svého obydlí. Dodržujte zásady osobní hygieny, myjte si pravidelně ruce mýdlem, obzvláště před jídlem. Pozornost věnujte hygieně při vaření.

Zajistěte ochranu domácích miláčků – psů,koček, apod. – zabraňte jim v kontaktu s uhynulými nebo nemocnými ptáky. Nenavštěvujte např. místní trhy s drůbeží.

Neobávejte se konzumace drůbežího masa a drůbežích výrobků. Drůbeží maso a vejce důkladně tepelně opracujte (vařením, pečením,
apod), virus je zničen při teplotě 70°C v jádře potraviny, a to již za jednu sekundu.

Praktické rady

Co je ptačí chřipka?
Ptačí chřipka je virové onemocnění postihující ptáky. Postihuje jak volně žijící ptáky, tak i drůbež, jako slepice, krůty, kachny a husy, ale i jiné ptáky chované v zajetí. Postižená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou v průběhu 1 – 2 dnů.

Jaké je riziko přenosu ptačí chřipky na člověka?
Riziko přenosu na člověka je nízké, přenos z volně žijících ptáků zatím nebyl od roku 1997 popsán. Současná forma viru je schopna infikovat člověka pouze ve výjimečných případech, a to při úzkém styku s napadenou drůbeží. Lidé by se měli vyvarovat všech zbytečných kontaktů nejen s podezřelými zvířaty, ale i s jejich trusem a peřím.

Jaké jsou příznaky ptačí chřipky u lidí?
U člověka se nákaza ptačí chřipkou projevuje horečkou, postižením dýchacích cest, zápalem plic, průjmovými onemocněními. Pravděpodobnost onemocnění lidí v našem prostředí však je velmi malá. V podmínkách České republiky jde především o veterinární problém.

Jak se chránit ?
Nejvýznamnější je dodržování zásad osobní hygieny. Důležité je mytí rukou a dezinfekce po každém kontaktu s ptáky nebo jejich exkrementy. Lidé, kteří přicházejí v zaměstnání do kontaktu s drůbeží, by v případě na podezření z nákazy v chovu měli nosit ochranné pomůcky (pracovní oděv, pokrývku hlavy, která zcela ukryje vlasy, ochrannou obuv, omyvatelné ochranné rukavice a ochranné brýle).

Autor: Martin Vokurka, Petr Kinšt, Kamila Minaříková

2.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mostecké šlápoty, registrace.
21

V Mostě začala turistická sezóna pochodem Mostecké šlápoty

Nicol Prokopová se narodila 12. dubna 2017 ve 14.27 hodin mamince Simoně Prokopové. Měřila 49 cm a vážila 3,45 kilogramu.
6

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Most

Kadaň zkouší to nejlepší: zapsat klášter do UNESCO

Kadaň – Už zařazení Františkánského kláštera na národní indikativní seznam by byl úspěch.

Terapeutka Lenka Hlavičková: Hra v písku pomáhá odhalit trápení pomocí figurek

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Někdy je potřeba obrátit se na odborníka. Zvláště pokud se potýkáme s obtížemi s naším zdravím. Nejinak tomu je v otázce problémů s duševním zdravím, ani tady žádná improvizace nepomůže. Naštěstí v Ústí nad Labem je i na tyto oblasti života připravena řada špičkových specialistů.

Nabourala do stromu. Řidičku transportoval vrtulník do ústecké nemocnice

Braňany - Vrtulník letecké záchranné služby zasahoval v sobotu dopoledne v Braňanech u zraněné řidičky osobního automobilu, která dosud z neznámých příčin vylétla s vozem z vozovky a nabourala do stromu.

Na Benediktu v Mostě se konal Jarní běh pro kuře

Most - Charitativní Jarní běh pro kuře s doprovodným programem uspořádaly na Benediktu Školní družina 18. ZŠ, Středisko volného času Most a Dětská organizace Zálesák Most. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies