VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor: Od ledna půjdeme kvůli občance do kabinky

Mostecko - Od Nového roku se budou vydávat nové občanské průkazy, ale jen v Mostě a Litvínově.

1.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Od ledna budete muset pro nové občanské průkazy už pouze do Mostu nebo Litvínova. Lidé z menších měst a obcí tak pro ně budou muset dojíždět často až desítky kilometrů. Dosud mohou požádat o vydání průkazu na dalších úřadech, které mají matriku, a to třeba přímo v jejich obci. Například na Meziboří, v Horním Jiřetíně, Lomu, Hoře Svaté Kateřiny nebo v obci Bečov.

Komu tedy letos končí platnost občanského průkazu, měl by se co nejrychleji vydat na úřad. Městské úřady, které budou po novém roce vydávat nové občanky, už teď upozorňují na technická omezení, která plánují ke konci roku. Příčina je jasná: Další změna podoby průkazů.

Zavřeno

Omezení v polovině prosince způsobí odstávka elektronického systému, která způsobí přestávku v přijímání žádostí. Úřady nebudou moci zadávat výrobu dokladů a nebudou tedy žádosti o výrobu občanských průkazů přijímat.

„V souvislosti s implementací technického zařízení pro vydávání nových typů občanských průkazů dojde k omezení při přijímání žádostí o vydání stávajících občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a přijímání žádostí o vydání cestovních pasů s nosičem dat s biometrickými údaji. Obecní úřady obcí s rozšířenou působností příslušné pro vydání občanských průkazů (OP) mohou přijmout žádost o vydání stávajícího typu OP nejpozději do 14. prosince 2011 a nepříslušné obecní úřady obcí s rozšířenou působností nebo matriční úřady nejpozději do 30. listopadu 2011,“ uvedla Eva Hojdarová, vedoucí odboru správních evidencí v Litvínově. Těm, co letos platnost nekončí, mohou zůstat v pohodě a na žádný úřad se nehrnout. Vyřízení dokladu mohou ponechat až na příští rok.

Proč se to děje?

Od nového roku nabývá účinnosti novela zákona č. 328/1999 Sb. o občanských průkazech ve znění pozdějších předpisů.

Novela zákona stanoví, že občanské průkazy vydané po 1. lednu 2012 budou také vybaveny biometrickými prvky. Ale protože stát nemůže všechny matriční úřady vybavit potřebnou technologií, vydávat „občanky” budou pouze obce tzv. III. typu, tedy u nás Most a Litvínov.

„Důvodem omezení míst je skutečnost, že občan již nebude vyplňovat žádost a předkládat fotografii. Tyto úkony (vyplnění žádosti a vyfotografování občana) zajistí úředník novou aplikací. Úpravy systému jsou hrazeny ze státního rozpočtu a není v současných finančních možnostech státu vybavit dalších asi 1250 matričních úřadů příslušnou technikou,” vysvětlil důvody omezení Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Změny

Lidé z okrajových obcí tak budou muset vážit i desítky kilometrů, aby si nové občanky vyřídili a převzali. Přichází i další změna: Dosud za ně mohou žádost podat příbuzní a nový občanský průkaz si poté vyzvednout. Od Nového roku se na městský úřad bude muset dostavit každý osobně bez rozdílu.

Co je dobré vědět?

Lidé si přitom budou moci vybrat, zda budou chtít občanku bez čipu, nebo s čipem. Výměna bude zdarma. Pokud si ovšem budou chtít pořídit nový doklad před vypršením platnosti starého, zaplatí za legitimaci bez čipu sto korun, s čipem pak 500 korun. „Prozatím bude čip obsahovat elektronický podpis, následně by občanky mohly sloužit jako kartička pojištěnce. Záleží na příslušných ministerstvech a úřadech, jestli a kdy se k takovému kroku rozhodnou, systém na to připravený bude,” dodal Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Co se ještě chystá?

Od roku 2012 nebudou muset mít lidé v občanských průkazech uvedený rodinný stav, od roku 2017 trvalé bydliště a od roku 2020 rodné číslo.

Občanské průkazy v novém

- Nový občanský průkaz by měl platit od 1. ledna 2012. V platnosti budou dva druhy elektronických občanských průkazů s čipem a bez čipu. Stávající občanské průkazy budou v platnosti po dobu v nich uvedenou.

- Nové průkazy jsou menší, zhruba velikosti kreditní karty, mimo jiné na nich přibude třeba digitální čip, naopak některé údaje z nich do budoucna zmizí. V první fázi ponese nový průkaz všechny údaje jako dnes, tedy jméno, datum narození a pohlaví.

- Na zadní straně nově přibude identifikační 2D čip a také nepovinný elektronický čip pro ty, co si za něj připlatí 500 korun navíc. Občan si o to bude moci zažádat. V takovém případě tam zatím v této chvíli bude možné nahrát elektronický podpis.

- Dalším trendem změny občanského průkazu bude postupné mizení údajů. Zmizí třeba informace o dětech, které budou muset mít už od příštích prázdnin vlastní pas i pro cestování do zemí Evropské unie. Za pět let pak z legitimace zmizí také trvalé bydliště, což úřady zdůvodňují tím, aby si lidé nemuseli měnit průkaz s každým přestěhováním.

Autor: Miroslava Huláková

1.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benešův most potřebuje rekonstrukci jako sůl.
13

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Herna. Ilustrační foto.

Robinson v opuštěné herně utratil tisíce, pak chtěl pustit ven

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Sobota nabitá hokejem: Přijedou Finové a junioři hrají Memoriál P. Kalivody

Litvínov - Kromě zápasu HC Verva Litvínov s finským Oulu (v sobotu od 15:30 hodin - ZS Ivana Hlinky) se tuto sobotu a neděli koná v Litvínově také významné klání juniorů. Na spodním zimním stadiónu proběhne již 15. ročník Memoriálu Petra Kalivody.

Bouře zasáhnou celé Čechy, povodně zahrozí u malých toků

Severní Čechy - Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřemi. Měly by večer zasáhnout celé Čechy, na západě je dokonce vyhlášen vysoký stupeň nebezpečí. 

Konec prázdnin na Mostecku zpestří ještě řada akcí

Mostecko - Koncerty, velká oslava na hipodromu i legrační plavidla. Podívejte se, co se bude na Mostecku dít v příštích dvou týdnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení