VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mostečtí politici se opět pohádali. Opozice odešla ze sálu zastupitelstva

Most – Mostecká vláda odolala návrhu, aby byla odvolána. Opozice opustila sál. Vztahy zůstávají napjaté. Mostecký deník sledoval on-line zasedání městského zastupitelstva.

25.2.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 25.2.2016
SDÍLEJ:

Pieta vestoje na zastupitelstvu v Mostě za zesnulé, za Stanislava Oubrama a Janu Peškovou. Jedna z mála věcí, která politiky spojila.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

17.39

Primátor Jan Paparega ukončil zasedání, které opět doprovázely osobní střety mezi některými politiky. Demonstrativní odchod opozice ze sálu ukázal, že se komunální politici nepoučili. Přestože často kritizují chování rozhádaných poslanců v pražském parlamentu, chovají se podobně jako oni.

17.33

Pohodlný klid zasedání přerušila Vladimíra Ilievová, bývalá náměstkyně primátora za ANO, nyní nezařazená zastupitelka. "Přála bych si, aby skončilo politické haštěření, kvůli kterému se mi tu nechce být. Jsem tu kvůli voličům," řekla Ilievová. Dodala, že zastupitelé by měli myslet na lidi a na rozvoj Mostu. Vysloužila si potlesk v poloprázdném sálu. 

(V sálu ještě zůstala z opozice Lucie Libecajtová ze SMM, která ale byla vázana povinností dodělat svou práci v návrhové komisi)

17.28

Zasedání zastupitelstva nyní připomíná zasedání Městského národního výboru v Mostě před rokem 1989. Po odchodu opozice ze sálu probíhá hlasování jako po másle, nikdo neprotestuje, nikdo nemá připomínku, nikdo nediskutuje. 

17.10

NEČEKANÝ PROTEST. Berenika Peštová (ANO) prohlašuje, že radní se chovají nedemokraticky, protože nevyhověli žádosti opozice stáhnout z jednání zpochybněný návrh nového jednacího řádu zastupitelstva. Jednání demonstrativně opouštějí komunisté, následují je zastupitelé ANO a Sdružení Mostečané Mostu. Toto se už dlouho nestalo. Z opozice zůstala jen Vladimíra Ilievová. Primátor oznámil úbytek zastupitelů v sále a nechal všechny přepočítat. Ze 45 zastupitelů je v sále 26 zastupitelů, zastupitelstvo je stále usnášeníschopné. Novela jednacího řádu byla po úpravách schválena.

Opozice odchází ze sálu.

Opozice odchází ze sálu.

Opozice odchází ze sálu.

16.52

Primátor po poradě s advokátní kanceláří připustil, že v návrhu změny jednacího řádu zastupitelstva bylo zjištěno možné porušení zákona o obcích. Podle primátora mají ale podobná ustanovení i některé jiné obce. Diskutuje se o tom, zda schválit novelu řádu bez kolizních bodů. Hana Jeníčková namítá, že návrh nového řádu obsahuje další pochybné či nadbytečné body. Jednací řád stanovuje, jak má probíhat schůze zastupitelstva, jak se má hlasovat a další podrobnosti k řízení jednání a diskuzí. Politici už mají v návrhu změn zmatek, tvrdí opoziční ANO, KSČM a SMM, navrhují stažení tohoto bodu z programu. Primátor, který nahlas přeříkal návrh úprav, nesouhlasí, podle něj politici mohli vše během rozpravy pochopit.

Hana Jeníčková

16.39

Jan Schiller (ANO) a Hana Jeníčková (SMM) protestují proti návrhu radních změnit jednací řád zastupitelstva. Podle opozice by úprava byla porušením zákona o obcích. Jeníčková tvrdí, že má spoustu připomínek. Primátor Jan Paparega (nez./Severočeši Most) vyhlásil 5 minut přestávky na poradu s advokátní kanceláří, kterou si město najímá.

16.32

Kdo podal trestní oznámení? Zastupitelé ANO a radní ze Severočechů (bývalí koaliční partneři) se přou o to, kdo si stále stěžuje policii. Krátká roztržka nad tématem kontrol toků městských peněz rychle vyprchá. Primátor žádá věcné příspěvky. Haštěření končí, jede se dál.

16.20

Berenika Peštová z ANO se ptá, zda má město koncepci, jak nakládat s odpady, protože ministerstvo vyhlašuje řadu dotačních projektů pro tuto oblast. Peštová chce vědět, kde budou v příštích letech končit odpadky z Mostu, zda většina bude končit na skládce, nebo se budou hledat jiná, ekologičtější řešení. Podle ředitele technických služeb Karla Mutinského technické služby sledují dotační programy, aby se snížil podíl skládkování. Na svoz a likvidaci odpadků v Mostě se připravuje vyhlášení veřejné zakázky kvůli končícímu termínu současné smlouvy. 

16.09

Zasedání pokračuje. Začal blok náměstka primátora Marka Hrvola. Řeší se prodeje pozemků. Připomínky mají Irena Čapková a Hana Jeníčková, opoziční zastupitelky ze Sdružení Mostečané Mostu, a Hana Aulická Jírovcová z KSČM. 

16.00

Technika opět nefunguje, nelze přečíst výsledky hlasování na informační tabuli. "Vyměnit žárovku!" ozve se z brblajícího davu. "Žárovkou to asi nebude," prohlásí rozmrzele primátor. K projekčnímu přístroji spěchají technici. Primátor vyhlašuje další přestávku.

Diskuze u poruchového projektoru.

15.58

Systém už funguje, zasedání pokračuje. „Je to furt nějaké pomalé," říká opoziční zastupitel Luboš Pitín při hlasování o dotacích pro neziskové organizace. Pitín protestoval proti tomu, aby se část mosteckých peněz poslala do Obrnic. Nebylo to ale nic platné, vše bylo schváleno.

15.45

Primátor Jan Paparega přerušil na deset minut zasedání kvůli technické poruše na počítačovém systému. 

15.25

Diskuze občanů: Karel Komárek z humanitární organizace K srdci klíč (v Mostě se stará například o bezdomovce) a Petr Fadrhons z Oblastní charity Most hovořili o komplikované finanční situaci neziskových organizací zařazených do komunitního plánování. Fadrhons kritizoval způsob rozdělování městských dotací neziskovým organizacím na sociální služby a prorodinné aktivity. Podle Fadrhonse se návrh radních na rozdělení dotací liší od doporučení speciální městské komise. Celkem se má rozdělit o téměř 700 tisíc korun méně. Sociální pracovníci jsou tím údajně znepokojeni a hovoří o netransparentnosti v přerozdělování dotací, protože jedna organizace dostala o 100% více než ostatní. V diskuzi požádal o nápravu jménem neziskovek i Mostečan Petr Svašek.
Městská rada ústy náměstkyně Markéty Staré rozdělování dotací hájí, uvedená částka má být rezervou pro zbytek roku, kdy se má v případě potřeby rychle pomoci potřebným. "Snažíme se," uvedla náměstkyně. Rada také čeká na rozdělování dotací od Ústeckého kraje. Nyní Most mimořádně přídá peníze na děti s cukrovkou, které se musí se svými rodinami naučit zacházet s novými senzory.

15.10

Zastupitel Adolf Sigmund bez udání důvodu navrhl, aby městská vláda Severočeši Most – ČSSD – ODS padla. Sigmund chtěl prosadit, aby se návrh odvolání radních dostal do programu dnešního zasedání, ale neuspěl. Většina zastupitelů jeho návrh neschválila. Zasedání pokračuje beze změn dál.

15.00

V Mostě začalo zasedání zastupitelstva. Symbolickou minutou ticha a vestoje uctili politici památku nedávno zesnulého mosteckého herce Stanislava Oubrama. Krátká pieta se týkala i náhlého úmrtí Jany Peškové, dlouholeté zaměstnankyně městských technických služeb, vedoucí sekretariátu ředitele společnosti.

14.50 hodin

V 15 hodin začne na radnici v Mostě veřejné zasedání městského zastupitelstva. Politici se už scházejí. Budou řešit například kdysi uzavřené smlouvy o nájmu pozemků za jednu korunu, schvalovat rozšíření továrny u Mostu a hodnotit projekty v sociálně vyloučených lokalitách. Součástí jednání bude jako vždy diskuze občanů.

Podrobný program zasedání najdete ZDE.

Autor: Martin Vokurka

25.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zleva Veronika Šípová a Adéla Stříšková.

Stříšková je dva kroky od senzace. Může za jeden týden mít dva tituly

Základní škola v Horním Jiřetíně se jako první ve městě zbaví závislosti na uhlí a přejde na obnovitelné zdroje
6

Škola v Horním Jiřetíně přechází na čistou energii

Hanobení lidských ostatků do zákona o pohřebnictví neprošlo

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Nový zákon o pohřebnictví zavede speciální přípravnou místnost, ale také přijde města a obce draho. I o tom hovoří Antonín Cícha, ředitel pohřební služby z ústeckého Střekova. Zákon bude platit od příštího roku.

V Mostě vymění další potrubí

Most - Práce budou probíhat v několika ulicích. Běží stavební řízení.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

FOTO DNE: V Máchově ulici omývají a impregnují fasádu paneláků

Most – Práce specializované firmy by měly probíhat až do příští neděle.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies