VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line přenos ze spanilé jízdy radikálů Janovem

25.7.2007
SDÍLEJ:

Debata mezi Pavlem Sedláčkem a obyvatelem Janova. Foto: DENÍK/Jitka Bakovská

21.00 - U janovské základní školy čekají desítky Romů na příchod redaktorů Národní politiky. Spolu s nimi jsou zde i policisté a novináři. Redaktoři zatím nedorazili, údajně bloudí a nemohou cílové místo nalézt.

21.15 - Redaktoři Národnípolitiky dorazili na místo. V těchto chvílích hovoří s novináři, vysvětlují jim, co by zde chtěli podniknout. Jedním z přání radikálů je to, aby jim Romové přiblížili, jak v Janově žijí a třeba je i pozvali do bytu, aby viděli, jak to u Romů vypadá. Romové všemu přihlížejí, situace je klidná, spíše plná očekávání.

21.27 - Redaktoři se zatím mezi Romy nevydávají, zástupce redaktorů ještě hovoří s velitelem Městské policie Litvínov. Romové vyčkávají, ale již začínají být nervózní, nechtějí se fotit ani komunikovat s novináři. Přítomen je také Rom Dušan Miko, který již v minulosti chtěl situaci v Janově změnit a zřídit zde centrum, které by přispělo k lepší výchově romských dětí. Z finančních důvodů však z jeho plánů sešlo.

21.40 - Nyní jsou radikálové v části Janova, kde bydlí většina "bílých" obyvatel, mluví s nimi a do schránek vhazují vydání Národní politiky. Romové stále vyčkávají.

21.45 - Radikálové stále hovoří s bílými obyvateli, nacházejí u nich pochopení. Lidé jim líčí situaci v Janově, kritizují práci strážníků a policistů, poukazují na konkrétní případy, kdy muži zákona přehlíželi vandalské činy Romů. Na místě je několik desítek městských a státních policistů.

21.55 - V těchto chvílích procházejí redaktoři Národní politiky vchody, kde bydlí Romové, prohlížejí jejich stav - zda jsou či nejsou zničené, koukají i na nástěnky, kde jsou vypsaní neplatiči. Mladší Romové z povzdálí přihlížejí, starší se stáhli do ústraní.

22.04 - Redaktoři Národní politiky včetně novinářů navštívili jeden z bytů, kde bydlí bílé slečny. Ty říkají, že si zde připadají jako menšina. Redaktoři s nimi debatují, jejich zástupce Sedláček si vše natáčí na kameru.

22.13 - Místní Romové, kteří v Janově žijí od narození si stěžují se sem v poslední době přistěhovávají Romové z Chanova a ze Slovenska. Také říkají, že je zde více narkomanů a povalují se zde jehly. Romská mládež Deníku řekla, že očekává příjezd Skinů, na otázku: co to znamená být Skin, však většina z nich neumí odpovědět, nevědí to. Prý to ale "psali v novinách".

22.29 - Redaktoři Národní politiky navštívili byt Romů. I nadále zjišťují, jaká je v Janově situace a jak se zde žije. Také v tito Romové si stěžovali na "přistěhovalce" a také na to, že není práce. Radikálovés nimi souhlasí. Situace je klidná.

22.46 - Podle neoficiálních informací (dle místních Romů), jezdí před skupinou radikálů a novinářů policejní vůz a policisté upozorňují obyvatele a hlavně děti, aby se schovali domů, že je následují Skini. Redaktoři Národní politiky právě diskutují s dalšími Romy, tentokrát však ne v bytě, ale venku na ulici.

23.16 - Redaktoři Národní politiky se Romů vyptávají, zda umí číst či počítat. Na dotaz, zda to Romům nepřijde ponižující, odpovídali nejprve, že ne, po krátkém zamyšlení svůj názor změnili. Další skupina Romů potvrdila, že sami policisté "straší" místní obyvatele tím, že přijdou Skini. Možná právě proto jsou ulice liduprázdné, jen málokde jsou vidět lidé.

23.44 - Většina novinářů již z Janova odjela, redaktoři Národní politiky nyní diskutují s větší skupinou Romů. Z debaty nelze nic vyčíst, probíhá zhruba takto: Romové: Jste rasisté? Redaktoři: A vy víte, co je to rasismus? V těchto chvílích situace vypadá, že se více nevyostří, podle přítomných je však otázka času, kdy někomu "rupnou nervy".

23.48 - Poprvé dnes museli při "spanilé jízdě" redkatorů Národní politiky zasahovat policisté. Rozhovor mezi Romy a redaktory vyvrcholil v hádku, po upozornění ze strany policistů, že by se měl rozhovor utišit vzhledem k nočním hodinám, se situace opět uklidnila a debata dále pokračuje.

23.54 - Debata byla ukončena, Romové se rozcházejí do svých domovů, redaktoři již také odjíždějí. Dva z hlavních aktérů diskuze, kvůli kterým musela zasahovat policie si na konec podali ruku. Jeden z Romů prohlásil, že na základě dnešního večera založí protirasistickou organizaci. Dnešní večer se tedy zřejmě obejde bez větších konfliktů mezi radikáli a Romy.

Ve čtvrtek se v mosteckém deníku dočtete reportáž z Janova. (pozn.red.)

Myslíte si, že návštěva redaktorů Národní strany může nějak ovlivnit budoucí život či chování Romů v Janově?

určitě ne

6 %

možná ano

2 %

Romy nikdo nezmění

83 %

je správné, že radikálové chtějí s Romy diskutovat

9 %

Hlasovalo: 47

Anketa byla ukončena

25.7.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dýňová polévka
AKTUALIZOVÁNO

Víte si rady s dýní? Pošlete nám svůj nejlepší recept!

Most (v zeleném) hraje na hřišti mistrovského Brna.

V neděli hraje Most na hřišti úřadujícího mistra

Řidiči a chodci dostali pokuty, policie je sledovala v Mostě a okolí

Most - Několik řidičů jelo moc rychle, další bez pásů, dokonce pět aut bylo ve špatném technickém stavu.

Mostecká hvězdárna se mimořádně otevře pro veřejnost kvůli oslavě vědy

Most - Unikátní dalekohled je více než sto let starý. Dokonce starší než věž hvězdárny.

Knižní tipy nejen na víkend

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Přinášíme Vám vybrané knižní tipy, na své si přijdou nejen příznivci žánru thrilleru, hororu, ale také mladí čtenáři a ženy.  

Zlín? Je pořád zakletý, Litvínov tam opět prohrál

Zlín – Ne, ne a ne. Zlínský zimní stadion Luďka Čajky je pro litvínovského hokejisty zakletý. Jinak si to vysvětlit nejde. Verva dokázala ve Zlíně srovnat na 2:2 v 57. minutě díky Lukešovi, ale domácí Berani dali rozhodující gól přesně 38 vteřin před závěrečnou sirénou. Zlín srazil Litvínov 3:2. Severočeši tak natáhli šňůru neúspěchů ve Zlíně na patnáct zápasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení