VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okresní policisté přijdou o šéfy, nezůstane kámen na kameni

Ústecký kraj - Od ledna budou zrušena okresní policejní ředitelství, vše bude jinak.

2.11.2008 1
SDÍLEJ:

Policisté poslouchají plány na reorganizaci vedení.Foto: DENÍK/Karel Pech

Policejní prezident Oldřich Martinů to přijel vysvětlit severočeským policistům. Sešel se s nimi v jednácí síni ústeckého magistrátu. Na konferenci s policejním ředitelem přijeli i jeho náměstci a zúčastnil se jí i severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek s krajskými policejními veliteli.

Sál na magistrátu byl doslova přeplněn nejméně dvěma sty policisty. Zájem byl veliký, protože od ledna 2009 zaniknou okresní ředitelství a k 1. lednu 2012 vznikne samostatné krajské policejní ředitelství v Liberci. Zatím okresy v rámci Libereckého kraje spadají pod severočeskou policejní správu v Ústí. Ale již se začíná projevovat určitá autonomie policejních složek v Libereckém kraji, zejména v oblasti kriminální policie.

Pod křídla severočeského policejního kraje by se měl dostat od ledna 2009 semilský okres. Ten je ve zvláštním postavení. Úředníci na Semilsku mají hejtmana v Liberci, ale policisté mají krajského ředitele v Hradci Králové.

Reforma by měla zároveň vést k decentralizaci policie, aby každý policejní kraj rozhodoval sám o finančních prostředcích. Proto se každé krajské ředitelství stává organizační složkou státu.

Právě v těchto dnech se administrativně vymezuje majetek, který má k dispozici severočeské policejní ředitelství. Ekonomicky odchází z ekonomické správy policejního majetku na severu Čech cizinecká policie a zdravotní ústavy, naopak se přijímá policejní majetek patřící současnému okresnímu ředitelství v Semilech.

Nová struktura policie znamená, že okresní ředitelství se promění na územní odbory působící v současných okresech.

Struktura odborů se v podstatě projeví po liniích jednotlivých náměstků krajského ředitelství.

Nejdůležitější bude odbor služby kriminální policie a vyšetřování a dále odbor vnější služby. Odbor kriminální policie převezme kriminální oddělení ze stávajících okresních ředitelství. Služba náměstka pro vnější službu bude mít v kompetenci integrované operační středisko a operační střediska v dnešních okresech, též odbor pořádkové a železniční policie se všemi útvary.

Odbor dopravní policie prakticky nedozná změn, protože okresní dopravní policisté budou řízeni krajským odborem dopravní policie
Příprava policie v Libereckém kraji na osamostatnění se projeví tím, že je již od podzimu jmenován náměstek severočeského krajského ředitele pro zřízení krajského ředitelství v Liberci.

Zrušením okresních ředitelství na severu Čech se ušetří desítky míst vedoucích policejních pracovníků. Policie se na redukci již připravovala delší čas a počet pracovníků je již pod lednovou hranicí počtu vedoucích.

Ústecké ředitelství cizinecké policie dnes patří pod celorepublikové vedení. Ale od 1. července 2009 bude cizinecká policie na severu Čech spadat pod severočeskou policii. Vznikne ústecká a liberecká expozitura cizinecké policie. Liberecká expozitura v roce 2012 přejde pod nově zřízené liberecké krajské ředitelství.

Průměrný plat u policie byl za první pololetí letošního roku 31 000 korun měsíčně, zaznělo na konferenci, zatím co průměrný plat občanů v ČR je kolem 23 600 korun. Došlo ale k navýšení platu a celoročně budou mít policisté průměrnou mzdu přes 32 700 korun.
Právě na tuto částku by se měli dostat policisté především na 5. a 6 platové třídě. K tomu je třeba podotknout, že jde o hrubou mzdu se všemi možnými příplatky. Mzdy tvoří absolutně největší část nákladů na činnost Policie ČR.

Bude ale méně automobilů. Jejich počet klesne o 10 %. Vyřazují se především vozidla ekonomických útvarů, užitková a nákladní vozidla, pokud možno co nejméně se zbavuje aut, které jsou vidět na ulici při hlídkách a zásahových výjezdech. Na severu Čech dochází ke snížení počtu aut o 87 kusů, což představuje pokles vozidel zařazených v přímé policejní službě jenom o 5,6 %.

Autor: František Roček

2.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mostecké házenkářky (v černém) v přípravném zápase s rumunskou Kluží.
11

OBRAZEM: Černí andělé v dalším přípravném zápase vygumovali Kluž

Část Mostu je rozkopaná kvůli různým investicím. Změny omezily dopravu u Kahanu i na dalších místech.
31

FOTO: Rozkopaný Most omezuje chodce i řidiče

Mostečané potají trhají hrozny s pesticidem, riskují zdravotní potíže

Most – Zloději si na lupu nepochutnají, hrozny jsou ještě hodně nezralé a kyselé.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Začíná podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského piva!

Okres Most - Fotbaloví fanoušci mohou opět tipovat výsledky vybraných utkání v oblíbené hře Deníku!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení