Kdyby Česká republika ušetřené peníze věnovala každému Mostečanovi pod stromeček, každý ze 67 tisíc obyvatel včetně kojenců by dostal přibližně 1 500 korun.

Stát totiž letos ušetří v Mostě a Litvínově na sociálních dávkách 150 milionů korun. Jak je to možné? Existují dva hlavní důvody. První - klesá nezaměstnanost. Druhý - už před rokem zákonodárci zpřísnily podmínky pro výplatu dávek ze systému hmotné nouze, které poskytují nejchudším lidem městské úřady ze státních dotací. A výsledek?

Mostecká radnice plánovala, že letos vyplatí na dávkách 340 milionů korun. Teď se ukazuje, že vyčerpá jen 240 milionů. „Očekáváme, že částka bude o sto milionů korun nižší,“ potvrdila Deníku vedoucí finančního odboru magistrátu Jiřina Dvořáková. „Ubylo nám klientů. Kdo chtěl, práci si našel,“ řekla Vlasta Jakubcová, vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu.

Městský úřad v Litvínově počítal, že letos vyplatí na dávkách hmotné nouze téměř 170 milionů korun. Podle Zdenky Grundové, vedoucí odboru sociálních věcí, se letos použije přibližně o 50 milionů korun méně, než se předpokládalo. „Jsme ve stejné situaci jako Most,“ sdělila.

Počet vyplacených dávek pro obyvatele měst a okolních vesnic klesal od ledna 2007, kdy nová legislativa omezila nárok na dávky. Začali se sčítat příjmy všech členů domácnosti. Více lidí si v nouzi začalo hledat práci. Shodou okolností měli větší šanci na úspěch. Úřad práce vykazoval více volných míst, firmy nabíraly více lidí.

Otázkou zůstává, zda bude tento trend pokračovat a co udělá s lidmi s nižšími příjmy reforma veřejných financí a změny v sociálním systému.
Na Mostecku je stále nejvyšší míra nezaměstnanosti s velkým podílem dlouhodobě nezaměstnaných s nedostatečnou kvalifikací, která jim brání v ziskání trvalejší práce. Podle nových předpisů se pro ně zpřísní podmínky, pokud neprojeví aktivitu k získání zaměstnání. Pokud nepracují 12 měsíců a déle, budou úřady nadále při stanovení výše dávky vycházet jen z částky existenčního minima. To je pouhých 2 020 korun.