Výzva se obrací na všechny dárce krve s požadavkem, aby na protest proti reformě zdravotnictví od 9. do 30. června přestali chodit na transfúzní stanice a přerušili své dárcovství.

„Prosíme naše dárce, aby na nesmyslnou výzvu Sdružení dárců krve ČR nereagovali a pokračovali podle svého svobodného rozhodnutí v aktivním dárcovství krve,“ žádá pacienty Krajská zdravotní, pod kterou patří i mostecká nemocnice.

Společnost Krajská zdravotní patří mezi největší poskytovatele zdravotní péče v České republice. V pěti nemocnicích, které společnost zastřešuje, provozuje mimo jiné také několik transfúzních stanic, zabezpečujících plynulý přísun krve a krevních derivátů pro krytí potřeby v široké spádové oblasti, pokrývající prakticky celý Ústecký kraj.

„Krev zůstává nepostradatelnou tekutinou pro léčbu závažných stavů, jako jsou úrazy, operace, zhoubná onemocnění a další. Dárcovství krve je proto nesmírně důležité pro všechna zdravotnická zařízení, která tyto stavy léčí,“ vysvětluje důležitost dárců tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

„Reforma zdravotnictví v současné podobě se nám vůbec nelíbí. Navíc se vláda chová arogantně k dárcům. Musíme všude za všechno platit a přitom hodnota námi darované krve a krevní plazmy činí nějakých deset miliard ročně,“ vysvětlil Deníku Jaroslav Kotrman ze Sdružení dárců, které vzniklo před sedmi lety v Hlavici na Liberecku.

Výzvu Sdružení dárců krve ostře odmítli a odsoudili i zástupci Českého červeného kříže. „Podobné výzvy, ať jakkoli motivované, jsou podle nás z etického hlediska naprosto nepřijatelné,“ uvedl prezident Českého červeného kříže (ČČK)Marek Jukl.

Nemocnice jsou výzvou velmi znepokojeny. „Při uposlechnutí výzvy na přerušení dárcovství krve, které zveřejnilo Sdružení dárců krve ČR, by bylo ohroženo zásobování nemocnic krví, což by mohlo vést nejen k odkládání plánovaných operací, ale nemusela by být k dispozici krev ani pro případy akutního krvácení s ohrožením života,“ přiblížil možné následky mluvčí Vondra.

To, že by protest nějakým způsobem ohrožoval zdraví pacientů, kteří darovanou krev potřebují, však pobouřené sdružení odmítá. „Jsme přesvědčeni o tom, že transfúzní stanice by na těch pár týdnů měly mít dostatek krve. Nějaké akutní operace by náš protest rozhodně neměl ovlivnit,“ řekl Kotrman.

Podle odborníků však není tato možnost předzásobení se krví reálná. „Není možné vytvořit zásobu krve a všech typů krevních derivátů na tři týdny. Například krevní destičky, důležité pro léčbu krvácivých stavů, například u leukemií, či jiných zhoubných nádorů, mají životnost pouhých pět dní,“ dodal tiskový mluvčí Jiří Vondra. Výzva je podle ČČK nezodpovědným hazardem se zdravím občanů i prestiží dárců krve.