Miloš Reho bude mít v Litvínově i pamětní desku. Policie bude jako každoročně v pohotovosti.

Mostecký deník bude sobotní události sledovat a přinese z nich on-line přenos. Jak probíhal pochod vloni, si můžete přečíst zde.

Podle oznámení hlavního pořadatele Petra Cicka na litvínovskou radnici se akce uskuteční v sobotu 6. května. Z Mostu by radikálové měli přijet v 15 hodin na nádraží v Litvínově. Po té bude průvod pokračovat ulicemi Mostecká, 9. května, Masarykovo náměstí, Kostelní až k náměstí Míru. Dále by radikálové měli pokračovat ulicemi Valdštejnská, Podkrušnohorská, Tyrše, Fügnera a U Bílého sloupu. Mosteckou ulicí se vydají zpět na nádraží.

„Žádáme veřejnost, aby pokud možno v těchto ulicích neparkovala v uvedenou dobu, a podnikatele, aby si zabezpečili svůj majetek,“ uvedla včera mluvčí litvínovské radnice Eva Maříková.

Podle serveru Romea.cz pravicový extremista Miloš Reho zemřel ve rvačce, kterou vyvolal s romskou minoritou. Autonomní nacionalisté zase na svém webu píší, že byl zavražděn přesilou tří kriminálníků.

Policie s ohledem na charakter akce a zkušenosti z minulých let přijme mimořádná bezpečnostní opatření. „Nyní probíhají jednání, opatření se stále připravují,“ sdělila včera policejní mluvčí Ludmila Světláková. Podobně reagoval také velitel Městské policie Litvínov Zdeněk Urban. „Čekáme na pokyny od Policie České republiky. Kdo bude moci, půjde ten den do služby“ sdělil velitel.

Když bude problém, Litvínov shromáždění rozpustí

„Litvínov přijme veškerá bezpečnostní opatření. Pokud při akci dojde k porušení zákona, město je připraveno shromáždění okamžitě rozpustit,“ dodala mluvčí Eva Maříková.

Deník se pokusil sehnat vyjádření pořadatele pochodu Petra Cicka, ale nepodařilo se jej zastihnout.

Zesnulý Miloš Reho bude mít v Litvínově pamětní desku. Ta by měla být umístěna na plotě areálu dopravního podniku. „O svolení nás požádal pan Cicko, který se také zavázal, že o desku bude následně pečovat,“ řekl ředitel dopravního podniku Milan Dundr. Podmínkou města a dopravce bylo, že pamětní deska nesmí obsahovat žádnou symboliku, která by se dala spojovat s extremismem či nacionalismem.

„Požádali jsme o vyjádření soudního znalce. Potíž však byla v tom, že v České republice nyní soudní znalec této odbornosti neexistuje. Na desce, kterou nám žadatel předvedl, však žádné takové symboly nejsou,“ dodal Dundr.

Nový zákon by měl umožnit podobné akce zakázat

Litvínov by chtěl prosadit změnu zákona, aby obce mohly zakázat shromáždění, už když mají obavy například z násilností.

„V praxi by to znamenalo, že pokud by ze zkušenosti s předešlými shromážděními stejného svolavatele nebo podle předběžných signálů měla obec důvodnou obavu o průběh shromáždění, mohla by ho na základě této obavy zakázat. Ze stejného důvodu by měl mít obecní úřad právo shromáždění zakázat kdykoliv až do lhůty jeho konání,“ uvedla Maříková.

Podle starosty Litvínova Daniela Voláka by měla být i zkrácena lhůta pro zablokování veřejného prostranství ze současných šesti na jeden měsíc. Naopak prodloužena by měla být lhůta, kterou obce mají na posouzení, zda ohlášené shromáždění zakázat. Úředníci mají podle současného zákona na posouzení tři kalendářní dny. Zákon bohužel nezná ani odpovědnost svolavatele shromáždění za vzniklé škody.

„Příkladem je poslední pochod Dělnické strany. Tehdy vznikla obyvatelům Litvínova škoda na majetku. Pojišťovna lidem nic nezaplatila, a tak se této zodpovědnosti chopilo město.