Zdeněk Horváth z Litvínova předal městské policii padesát tisíc korun. Strážníkům, kteří na případ upozornili, sdělil, že je našel v obálce při prohledávání popelnic. Podle strážníků si tak velkou částku bál ponechat jen pro sebe.

Lidem z městské policie svou výpovědí vyrazil dech. Kdo a proč peníze mezi odpad dal a komu patří, se neví. Policie České republiky zatím prověřuje, zda peníze nepocházejí z trestné činnosti.

První případ svého druhu ve městě

Reportér Deníku se včera marně pokoušel Horvátha sehnat a získat od něj více informací, co ho vedlo k odevzdání peněz. Horváth podle oficiálních zdrojů žije sám ze sociálních dávek na ubytovně pro sociálně slabé občany v Litvínově a často přespává na ulici. Za nalezené peníze by více než rok mohl platit nájemné za menší byt ve městě.

Dokonce ani sami strážníci nevěřili, že se našel člověk, který nalezené peníze přišel vrátit. Zvláště pak, když se jedná o tak velkou částku.
„Nejdříve jsem mu ani nevěřil, když přišel a tvrdil, že nese peníze. Je to taková známá firma. Pak ale vytáhl obálku s penězi,“ sdělil Roman Jelínek z Městské policie Litvínov.

Podobných nálezců se nenajde mnoho, jak potvrdil velitel městské policie Zdeněk Urban. „Za sedmnáct let je to prvně,“ řekl Urban.
Horváth údajně viděl tolik peněz pohromadě poprvé.

„Nejdřív jsem vůbec nevěděl, co mám dělat. Bleskla mi hlavou i myšlenka, že si peníze nechám. Byl to ale příliš velký obnos. Já si nosím domů z popelnic jídlo, pití nebo třeba i boty. Ale tolik peněz, to bych se bál. Nechat si oblečení nebo boty, to jo. Ale tolik peněz se musí odevzdat,“ citovala litvínovská radnice Horvátha v tiskové zprávě.

O případu informoval i server Romea.cz.

A co odměna?

„Po konzultaci s policií České republiky, jsme zjišťovali, zda se v místě nálezu nikdo nestěhoval nebo neumřel. Sháněli jsme někoho, komu by eventuálně mohli peníze patřit. Nyní jsou peníze na ztrátách a nálezech na městském úřadě,“ sdělil Karel Šefl, zástupce velitele městské policie. Po uplynutí šestiměsíční lhůty propadnou peníze městu. O peníze je však zájem. Několik lidí se již o peníze přihlásilo. „Pár lidí se už pro peníze dostavilo a zkoušejí, že jsou peníze jejich. Problém je, že nemáme sériové číslo. Majitel peněžního obnosu půjde určit těžko,“ dodal Šefl.

Finanční odměnu Horváth nedostane, podle zástupce velitele městské policie již není nálezné uzákoněno.

Podle advokáta by se ovšem Horváth nálezného přeci jen mohl dočkat. „V souladu s ustanovením § 135 odst. 2 zákona č. 140/1964 Sb., občanský
zákoník, ve znění pozdějších předpisů má nálezce právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné, které tvoří deset procent ceny nálezu. Tento nárok má nálezce vůči vlastníku nalezené věci či následně vůči obci, pokud nalezená věc připadne do jejího vlastnictví v důsledku toho, že se vlastník do šesti měsíců od odevzdání věci o ní nepřihlásí,“ sdělil Deníku advokát Josef Aujezdský z on-line právního poradenství eAdvokacie.cz.

Podle průzkumu Deníku by tři z pěti lidí také peníze vrátili. Záleželo by však na jejich momentální finanční situaci.