Policisté v přímém výkonu služby tak cvičně na střelnici musejí dokonce až osmkrát za rok, kde se zdokonalují v taktických zásadách. Plné ruce práce tak má dvojice instruktorů služební přípravy na střelnici Petr Hrdlička a Pavel Wimmer.

Na střelnici tak míří pravidelně policisté ze všech oddělení a skupin, od hlídkové služby, obvodních policistů až po dopraváky, kriminalisty nebo policisty v nepřímém výkonu služby.

„Letos policisty čekají vedle klasických střeleb i povinné prověrky a proškolení i písemné testy. Střílejí tu z osobních služebních zbraní i z kolektivních, jako je samopal nebo brokovnice. V zimním období využíváme i moderní virtuální střelnici, kdy pomocí speciálního počítačového laserového simulátoru se policisté zdokonalují ve střelbě přímo v učebně. Má to jednu výhodu, a to že počítačový program přesně vyhodnotí, jakou chybu střelec dělá a upozorní ho na to a dokonce dá i návod, jak se chybám příště vyvyrovat. Přesto je ale reálná střelba na střelnici pro policistu nejvhodnější a nedá se žádným simulátorem nahradit,“ řekl střelecký instruktor Petr Hrdlička.

Vedle střelnice Čepirohy policisté využívají také vojenský areál v Hradišti. „Tam se například nacvičují střelby za jízdy. Střílí se navíc takzvaným cvičným střelivem, kdy policisté střílejí z reálných zbraní, ale vystřeluje se barva. Ta pak jasně ukazuje, jestli a kam policista cíl zasáhl nebo ne,“ podotkl instruktor Hrdlička. Policisté, kteří na střelnici neuspějí, mají šanci v dalších střeleckých opravách. Například o prázdninách se tak zkušení policejní střelci mohou individuálně věnovat těm slabším, kterým radí s průpravou.

„Nezažil jsem tu, ale že by některý policista střelby nebo zacházení se zbraní vůbec nezvládal. Dokonce si dobře vedou i ženy, které se služební zbraní příliš do styku nepřijdou. Vyložený pacifista by tu patrně asi neuspěl,“ dodal policejní střelecký instruktor.

Naopak někteří policisté mají sportovní střelbu i jako svého koníčka a zúčastňují se i mnoha střeleckých soutěží, odkud si přivážejí často hlavní ceny.