Mostecko v roce 2011. Co se stalo důležitého?
Aktivisté blokují obří rypadlo v lomu ČSA. Autor: Greenpeace
31.12.2011 08:28
Most - Přinášíme výběr nejdůležitějších událostí, o nichž jsme vás informovali v letošním roce v tištěném Mosteckém deníku i jeho webové verzi mostecky.denik.cz.
Čtvrtina lékařů chce odejít pryč
Čtyřicet ze 151 lékařů mostecké nemocnice dalo výpověď během celostátní akce „Děkujeme, odcházíme“. Reagovali na špatný stav českého zdravotnictví. Sdružení místních lékařů varovalo, že hrozí úpadek mostecké nemocnice. Její manažeři připravují krizový scénář. „Upozorňujeme regionální politiky a vedení města Mostu na velice vážnou situaci, která může skončit až zánikem nemocnice v Mostě,“ uvedlo představenstvo Okresního sdružení České lékařské komory v Mostě. Více ZDE.
Tři vesnice nemohou schválit rozpočet. V Malém Březně, Mariánských Radčicích a Českém Jiřetíně musejí lidé čekat na nové volby, protože zastupitelstva se po sporech politiků rozpadla. Nové investiční akce nelze schválit, obce hospodaří v rozpočtovém provizóriu a peníze mají jen na nutný provoz.
Skončila smogová situace, kdy dýchání zhoršoval prach. Smog trápil přes sto tisíc obyvatel od prosince 2010. Na Silvestra naměřili v Lomu dokonce třináctkrát vyšší množství polétavého prachu, než je zdravotní limit. Energetické závody musely omezit manipulace s uhlím a úřady doporučily lidem omezit vycházky a řidičům jízdu v autech.
V Mostě platí nová vyhláška, podle které musí každý pejskař uvázat psa k pevnému předmětu při jeho ponechání na ulici bez dozoru. V praxi to znamená, že například při nákupech je nutné přivázat psa řemínkem třeba ke stromu před obchodem. Dosud mohlo zvíře volně pobíhat: podle staré vyhlášky musel mít čekající pes jen náhubek.
Obyvatelé pozorovali částečné zatmění Slunce. Sledování nebeského úkazu komplikovaly mraky.
V Mostě zrušil svou pobočku Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Pracoviště se z úsporných důvodů přesunulo do chomutovské pobočky.
Na hokej je potřeba 200 milionů
Litvínov musí opravit zimní stadion Ivana Hlinky jinak může přijít o extraligu i o sponzory. Vedení Litvínova chce nejvyšší hokejovou soutěž ve městě udržet, musí ale sehnat dvě stě milionů korun na zvýšení počtu míst k sezení. Asociace profesionálních klubů požaduje pro extraligové stadiony 3 500 míst. To Litvínov nesplňuje. Rekonstrukce musí být hotova už do roku 2013. Více ZDE.
V Mostě skončil velký prodej bytů družstvům. Tisíce rodin už nejsou nájemníky městské firmy Mostecká bytová. Domy prodávala v šesti etapách. Cena byla 1 042 korun za čtvereční metr. Zisk 224 milionů korun zůstává finanční rezervou města pro příští roky. Cílem prodeje bylo dokončení privatizace z 90. let a urychlení oprav domů nájemníky–kupci. Nízkou cenu radnice zlegalizovala veřejným zájmem.
Strana zelených kritizuje těžařskou firmu Czech Coal za sesuvy svahů Krušných hor. Podle Zelených těžba uhlí likviduje opěrný pilíř hor, a proto hrozí katastrofální sesuvy s povrchovým zemětřesením. Zelení žádají okamžité zastavení těžby v nebezpečné vzdálenosti u hor. Zároveň požadují, aby sanace platila firma, a ne stát z takzvaných patnácti miliard určených vládou na zahlazování starých ekologických zátěží. Skupina Czech Coal tvrzení Zelených odmítá.
Divadlo v Mostě začalo pořádat neformální setkání ke stému výročí svého vzniku.
O veřejnou službu v Litvínově je malý zájem, lidé uklízet ulice moc nechtějí. V Litvínově má zájem si své životní minimum zvednout jen každý sedmý klient sociálního odboru.
Obyvatelé hor protestují proti plánovanému rušení tradičních venkovských pošt. V Hoře Svaté Kateřiny vznikla petice, kterou podepsali i lidé z Brandova a Nové Vsi v Horách. Stovky horalů se obávají, že útlum důležité veřejné služby zhorší životní úroveň v odlehlých oblastech regionu.
Za vyhození vajgla nebo plivání je v Mostě pokuta až do výše 1 000 korun.
Po třech letech usilovného snažení získaly Obrnice bezplatně do svého majetku tři státní poloprázdné panelové domy. Obec tím zabránila možným spekulacím s byty a přísunu dalších problémových rodin.
Ceny bytů dál klesají
Ceny bytů na Mostecku stále klesají. Nabídka převládá nad poptávkou. Trendem se stal podnájem. I když ceny za poslední dva roky klesly o desítky procent, na koupi nemovitostí nemají lidé peníze. Cena bytu 3+1 na panelovém sídlišti se ještě před rokem 2008 pohybovala mezi 450 až 600 tisíci. Poté začala cena bytů prudce klesat a v roce 2010 šlo stejný byt pořídit za 300 až 400 tisíc korun. Lidé mají největší zájem o byty v pronájmu. Příčina je i v bankách, které nepůjčí peníze chudším lidem, kteří by byt chtěli koupit. Více ZDE.
Státní kulturní památky, zámek Jezeří a mostecký děkanský kostel, musely před novou sezónou zdražit vstupné o deset korun.
Mostecké technické služby pokračují v likvidaci stovek opuštěných a neudržovaných urnových hrobů, za které nikdo neplatí pronájem místa. Demolice je podle správy hřbitova v souladu se zákonem o pohřebnictví. Hroby mohou povalením poškodit okolní pomníky nebo poranit návštěvníky, a také narušují estetický vzhled pohřebiště. Většinou jsou i bez nápisních desek i výzdoby a majitel není znám nebo deset a více let nereaguje na opakované výzvy k uhrazení nájmu hrobového místa.
Smutný příběh těhotné Marcely Veverkové, Antonína Berkyho a jejich osmi dětí, kteří ztratili bydlení, skončil happyendem. Velký byt na mosteckém sídlišti pro rodinu koupil a zařídil mostecký podnikatel, který si nepřál uvést své jméno.
Vleky v lyžařských střediscích na Mostecku stále jedou. Sezonu ukončili zatím jen na Meziboří.
Bečovem koluje smutná zpráva. Tamní starosta Václav Turnovský po těžké nemoci v nedožitých šestapadesáti letech zemřel.
Šéfka mosteckého odboru školství Jaroslava Boudová zůstane ve své funkci. Podrželi ji tam radní poté, co čelila kritice několika desítek Mostečanů, kteří žádali rozšíření kapacity školek.
Nezvěstné školačky: zpět doma
Dvanáctiletou Terezu Sochaničovou a jedenáctiletou Barboru Mordychovou z Mostu našla policie po dvou dnech pátrání. Byly v pořádku a rodiny plakaly radostí. Školačky byly schované ve sklepě bytového domu. Po celém Mostě byly vyvěšeny plakáty s jejich fotografiemi a kontaktem na příbuzné. Po dívkách, které utekly z domova z neznámého rozmaru, pátraly desítky policistů. Fotogalerie z pátrání ZDE.
Rozšíření zákazu venkovního pití alkoholu schválili zastupitelé v Mostě. Venku nelze pít pivo, víno a destiláty už na čtvrtině obydleného území města. Za porušení zákazu hrozí pokuta až jeden tisíc korun. Stačí, když piják bude otevřenou nádobu s pivem jen držet. Radnice oznámila, že reagovala na podněty občanů, městské policie a městské rady.
Sdružení nájemníků BUT se podařilo s firmou CPI, která v Litvínově vlastní 2700 bytů, vyjednat nižší nájemné, než developerská společnost původně požadovala. Sdružení vyjednalo cenu nájemného i na roky 2012 a 2013. Cena nájemného se odvíjí od velikosti bytů. Například u velkých bytů firma původně požadovala nájemné zvýšit z 25 korun na metr čtvereční na 60 korun za metr čtvereční, sdružení nájemníků se podařilo dosáhnout snížení z původních hodnot na 42 korun za metr čtvereční.
V městské čtvrti Zahražany začala demolice bývalého kina Vítězný únor s tanečním sálem, obchody a restaurací. Kulturní a obchodní středisko bylo od 70. let minulého století centrem dění v nejstarší části Mostu, v 90. letech ale začalo chátrat a změnilo se v ruinu. Pokusy o záchranu selhaly.
Zaměstnanci Technických služeb Litvínov obsadili aulu Scholy Humanitas. Místním politikům na jednání zastupitelů přišli vyjádřit svou nespokojenost s vedením společnosti. Firma se potýká s velkými dluhy a pracovníci jsou bez odměn. Město také obvinili, že loni na podzim dosadilo do firmy krizového manažera, který okamžitě dostal auto, počítač a drahý telefon v době, kdy jim jejich zaměstnavatel snížil peníze.
Rozpačité první farmářské trhy
Na hipodromu byly první mostecké farmářské trhy. Nakupovat přišly tisíce lidí. Kvůli velkému počtu návštěvníků měli prodejci již hodinu po zahájení některé zboží beznadějně vyprodané. Řada lidí si stěžovala i na kyvadlový autobusový spoj, který byl narvaný a pobral jen polovinu čekajících. Pořadatelé přiznali nedostatky, omluvili se a slíbili nápravu. Další trhy si lidé pochvalovali. Jak si lidé stěžovali v diskuzi čtěte ZDE.
Na Mostecku je celkem 9 361 registrovaných nezaměstnaných.
Veřejné osvětlení je v Litvínově v havarijním stavu. Starosta Milan Šťovíček řekl, že za to mohou sběrači kovů, kteří ve velkém množství kradou kabely mezi lampami.
Litvínovští zastupitelé začali řešit zadluženou společnost Sportas, která ve městě provozuje několik sportovišť. Jednatel společnosti Miroslav Otcovský předložil zastupitelům několik variant budoucnosti správy a provozu sportovních areálů. Jednou z možností je prodej některých sportovišť.
Malé předválečné opevnění z roku 1936 převezli vojenští historici z mosteckého hnědouhelného lomu Jan Šverma do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Bunkr byl jedním z posledních dochovaných.
Sedmdesát mladých nacionalistů s černými vlajkami prošlo pokojně Litvínovem. Tradičním ohlášeným pietním pochodem si připomněli smrt osmnáctiletého radikála Miloše Reha ubodaného před dvanácti lety Romem při potyčce u litvínovského nádraží. Dva muže policie zadržela už v Mostě kvůli podezření z propagace fašismu.
Tisíce lidí zaplavily centrum Litvínova při Valdštejnských slavnostech. Slavnosti stály radnici celkem 350 tisíc korun. V davu byla i delegace z francouzského družebního města Brie – Comte – Robert.
Most schválil zdražení daně z nemovitosti
Majitelé domů, bytů a pozemků v Mostě budou platit od roku 2012 dvakrát vyšší daň z nemovitosti. Většinou hlasů o tom rozhodlo mostecké zastupitelstvo. Například vlastník menšího bytu dosud platící ročně 400 korun, zaplatí v roce 2012 na dani osm set korun ročně.
Jezera Matylda a Benedikt jsou atraktivnější pro vyznavače vodní zábavy. Technické služby zprovoznily vodní „hrad“ s trampolínami, lezeckými stěnami a houpačkami. Celodenní vstup stojí 30 korun. Vše hlídá plavčík. Na Matyldě jsou k zapůjčení dvě lodičky (hodina za 40 Kč) a dvě šlapadla (hodina za 50 Kč), vratná záloha je 200 Kč. Atrakce si prohlédněte ZDE.
Uhelná společnost Czech Coal bude stále pomáhat Litvínovu, přestože ukončila jedenáctiletou smluvní spolupráci s tamní radnicí nesouhlasící s postupem těžby k městu. Těžaři oznámili, že podpoří litvínovské spolky a zájmová sdružení.
Cenu Střediska volného času v Mostě za rok 2010, udělovanou úspěšným dětem nominovaným veřejností, získali ploutvový plavec Petr Podhorný z 16. ZŠ a šachista Jan Vykouk z 10. ZŠ.
Houbaři našli v okolí chemičky v Záluží velice vzácnou houbu, kukmáka příživného. Ten roste na starých, rozkládajících se plodnicích strmělky nebo na některých čirůvkách.
Několik tisíc lidí navštívilo Den magistra Edwarda Kelleyho na hradě Hněvín. Jedna z největších veselic v regionu se jejím fandům opět líbila. Rodiny ocenily pestrý program zaměřený na děti. Neodradilo je ani chladné počasí, poprchávání a silný vítr.
Změny v MHD: omezení nástupu a nová jízdenka
Od 1. července se v Mostě nastupuje do všech autobusů MHD jen předními dveřmi. Opatření má po vzoru Litvínova snížit počty neplatících cestujících. Cestující v Mostě novinku spíše kritizují, protože kvůli frontám u řidiče nabírají autobusy zpoždění. Ve stejný den v mostecké a litvínovské MHD začala platit jednopásmová přestupní jízdenka za 19 Kč. Lze ji použít na 30 minut ve všech autobusových a tramvajových linkách ve městě. O komplikacích s nástupem předem čtěte ZDE.
Za likvidaci odpadu z domácností musí platit každý obyvatel Horního Jiřetína 500 korun ročně. Nařizuje to nová vyhláška schválená zastupitelstvem. Za odpadky Jiřetínští neplatili řadu let. Vše hradila radnice, výnos z nové místní daně proto uleví rozpočtu, bude víc peněz na investice.
Dopravní podnik chystá dvoutýdenní výluku rychlodráhy mezi Citadelou a litvínovským nádražím. Příčinou je rozsáhlá oprava trati v oblouku Smetanovy ulice u zastávky vedle polikliniky. Přepravu lidí zajistí náhradní autobusová doprava.
V mostecké nemocnici dluží pacienti za regulační poplatky 2,4 milionu korun.
Most vybral ke zrušení další školu
Radnice rozhodla o zrušení 16. ZŠ v Mostě. Škola se zavře 30. června 2012. Město to zdůvodňuje tím, že ve školách je dva tisíce volných míst a na „šestnáctou“ chodí jen necelé tři stovky dětí. Prodlužování provozu by nebylo ekonomické a efektivní. Při předešlé optimalizaci sítě základních škol zanikly v Mostě v letech 2002 až 2006 tři školy: 9. ZŠ, 2. ZŠ a 17. ZŠ. Více ZDE.
Nová Ves v Horách získala titul Vesnice roku Ústeckého kraje. Soutěž každoročně vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství. Do 17. ročníku soutěže se přihlásilo patnáct obcí v Ústeckém kraji.
Řidiči začali využívat zmodernizovaný úsek rušné podkrušnohorské magistrály mezi Mostem a Chomutovem u bývalé obce Třebušice, kde stát nechal postavit nový most přes trať Českých drah. Stálo to přes 318 milionů korun.
Společnost CPI Byty, která v litvínovské čtvrti Janov vlastní část panelových domů, dál uvažuje o tom, že některé paneláky zboří.
Nejoblíbenějším chlapeckým jménem v Mostě je Tomáš, u dívek Tereza. Volí je nejvíce rodičů novorozeňat.
Most otevřel svou opravenou sportovní halu
Skončila modernizace městské sportovní haly, největší investiční akce od vzniku aquadromu. Rekonstrukce haly z roku 1976 stála čtvrt miliardy korun. Radnice si je půjčila od banky. Výsledek si Mostečané prohlédli při dni otevřených dveří, který byl součástí Mostecké slavnosti. Správa haly nevylučuje, že v budoucnu by se mohly v novém komplexu konat také koncerty známých zpěváků. Největším lákadlem jsou zatím zápasy házenkářek. Více ZDE.
V Mostě bude stát velká socha prvního československého prezidenta. Oznámili to radní. Socha má stát přes dva miliony korun. Bude vysoká 3,5 metru a bude z bronzu. Vznikne podle Masarykova pomníku, který stál ve starém Mostě. Obnovenou sochu radnice umístí v centru města před nové Repre. Odhalení se plánuje na podzim 2014.
Mostecká radnice veřejně obvinila ze selhání manažery FK Baník včele s Petrem Kabíčkem. Ten hájil vedení fotbalového klubu na dvouhodinovém veřejné slyšení. Klub je zadlužený. Radnice podala trestní oznámení a prosazuje personální změny. Rodiče se obávají budoucnosti fotbalové mládeže.
Cenu města Mostu za rok 2010 získali pedagog RNDr. Ing. Květoslav Novák a trenér softballistů MUDr. Pavel Kasal.
Míčový a atletický komplex za 148 milionů otevřela Střední škola technická ve Velebudicích.
Turisté uctili pochodem do Louky u Litvínova památku 65 horníků, kteří před 30 lety při důlní katastrofě na dolu Pluto.
Mostecká tiskárna Severografia ve Velebudicích ukončila výrobu knih a propustila většinu zaměstnanců.
Kauza kaly: veřejnost a politici zuří
Lidi rozrušila zpráva o dovozu černé hmoty z ostravských ropných lagun na skládku Celio u Litvínova. Takzvaný Geobal 4 se má šest let vozit ke spálení do čížkovické cementárny. Hovoří se o 110 tisících tunách. Ústecký kraj a radnice Litvínova čelí kritice, že dovozu nezabránily. Úřady uklidňují veřejnost, že vše je v souladu se zákonem. Lidé, ekologové a někteří politici se bouří a nevěří, že materiál je neškodný. Článek Stalo se Mostecko černou odpadní dírou čtěte ZDE.
Prezident Václav Klaus společně s chotí Livií navštívil Most. Prohlédl si Podkrušnohorské gymnázium, kde besedoval se studenty, a sportovní halu. Město navštívil v rámci své třídenní cesty po Ústeckém kraji.
Policie zlikvidovala další velkopěstírnu marihuany. Konopí rostlo v chátrajícím objektu u obce Braňany. Policisté zadrželi čtyři Asiaty a muže z Ústecka. V jedné části rostlo přes 2 tisíce rostlinek, v další se již „tráva“ sušila. Kriminalisté zajistili 47 kilo sušeného materiálu, jeho cena na černém trhu by byla 9,4 milionu korun.
Rekonstruovaný panelák v Chánově opět poškodil zloděj. Vytrhal rozvody elektřiny v jednom vchodě bloku 8. Elektrikáři odhadli škodu na víc než 100 tisíc korun. Je to již třetí krádež během tří týdnů. Opravy čtyř paneláků za 42,9 milionů Kč hradí město z půjčky, většinu má proplatit EU.
Byl vysvěcen dřevěný pravoslavný kostelík Svatého Valentýna v Mostě. Přijela delegace z Rumunska, které stavbu podpořilo.
Litvínov zakázal herny
Zastupitelé Litvínova schválili novou vyhlášku, která zakazuje v celém městě provoz hracích automatů a dalších přístrojů hazardního průmyslu, u kterých zákon umožňuje regulaci. Vyhláška platí od 25. listopadu a je součástí projektu Nulové tolerance. Výherních hracích přístrojů, kterým letos skončí povolení městského úřadu k provozování je 38. Další VHP již město nepovolí. Jiných zařízení, kterých se vyhláška týká, je 260 a jejich provoz postupně skončí podle délky povolení, které provozovatelé získali od ministerstva financí, tedy do konce roku 2014. Opozice si stěžuje, že město přijde o miliony korun z hazardu. Více ZDE.
150 tisíc tun smetí ročně má pálit od roku 2015 spalovna u Mostu, jejíž výstavbu začal posuzovat stavební úřad. Z odpadků chce komořanská teplárna vyrábět část tepla pro Most a Litvínov. Námitky proti záměru podaly například ekologická hnutí Duha a Arnika a Strana Zelených. Upozorňují na zhoršení životního prostředí. Investor to popírá, argumentuje i tím, že spalování je lepší než skládkování a že díky energii z odpadu spálí méně uhlí.
Detektivové z Útvaru organizovaného zločinu vrhli do litvínovské restaurace Svět, provedli několik domovních prohlídek a pozatýkali několik lidí z okruhu kontroverzního podnikatele Martina Macháčka. Velká policejní razie byla výhradně kvůli drogám. Dvě osoby byly obviněny a hrozí jim 8 až 12 let ve vězení.
Desítka aktivistů Greenpeace zablokovala obří uhelné rypadlo v hnědouhelném dole ČSA. Je to podle nich poslední možnost upozornit na to, že se vláda chystá schválit energetickou koncepci, která počítá s prolomením limitů těžby. Fotogalerie z obsazení lomu aktivisty ZDE.
Ředitel úřadu práce Oldřich Malý byl odvolán z funkce, prý kvůli manažerským chybám. Podle Malého je skutečnou příčinou jeho členství v ČSSD.
Stovkám lidí pomohl ukončený vzdělávací a rekvalifikační program Restart, který se od roku 2010 zaměřil na zaměstnance propouštěné z nadbytečnosti, pracovníky se smlouvami na dobu určitou a rodiče či podnikatele ohrožené nezaměstnaností. Část z nich dostala po bezplatných kurzech novou práci.
V Mostě vznikla nová výzva české vládě. Sdružení obcí a firem požaduje například dávky nejvýše na tři děti, snížení vysokých příspěvků na bydlení o desítky procent, omezení heren a výkupen kovů, celoplošné zavedení karet na výplatu dávek s denním limitem 200 korun, stanovení hygienického limitu pro počet lidí v jednom bytě, zákaz pobytu v obci při opakovaném páchání přestupků a jejich centrální registr pro obce zdarma, trvalé posílení policie.
První 3D kino v provozu
Digitalizované kino Kosmos v Mostě začalo promítat ve 3D kvalitě. Premiérou ve třetím rozměru bylo Costeauovo Velké podmořské dobrodružství. Sál byl zcela zaplněný diváky. Digitalizace jediného mosteckého kina byla nevyhnutelná. Distributoři dodávají celou řadu filmů už jen na digitálních nosičích. Cena vstupenky je ale vyšší, kolem 130 korun. Více ZDE.
Jen několik desítek lidí přišlo v Litvínově na dvě demonstrace proti dovozu ostravských kalů na Litvínovsko. Protest pořádalo anarchistické sdružení Alerta.
Zastupitelé SMM, ČSSD, ODS, KSČM a TOP 09 schválili jednohlasně rozpočet města Most na rok 2012. Radnice počítá v příštím roce se schodkem 216,5 milionů korun. Příjmy očekává ve výši 948 milionů, výdaje naplánovala na 1,165 miliardy. Běžný rozpočet bez investic je přebytkový o pět milionů.
Kvůli úmrtí Václava Havla a státnímu smutku se na Mostecku nekonaly některé kulturní akce. Vzniklo několik pietních míst. Lidé podepisovali kondolenční listiny.
První mohutné přívaly sněhu značně zkomplikovaly v Litvínově dopravu. Problémy motoristé měli v kopcích a na kruhových objezdech, kde se některá vozidla na těžkém a mokrém sněhu zasekla a nemohla dál.
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
David Rath
Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›
NejPes 2012: Fenka Kelly unikla smrtící injekci, teď jí fandí celé Česko!
Více než osm tisíc pejskařů už usiluje o to, aby se právě jejich mazlíček stal šampionem svého kraje.… celý článek ›
Pizza Iveta: Martucci využívá Bartošovou, pojmenoval po ní jídlo
Italský expřítel Ivety Bartošové (46) si otevřel v centru Prahy pizzerii. V tu chvíli se vychytralému… celý článek ›
Synovi Ratha lidé nadávají: Máš tátu podvodníka!
Manželka Davida Ratha (46), Eva (47), konečně promluvila! Zatím však jen ústy nového zmocněnce rodiny.… celý článek ›

